Lovčice budou hrát v nadcházející sezoně pouze třetí třídu. „Je to pravda, ale těžko se mi o tom mluví. Mrzí mě, že mužstvo končí, ale jinak to asi nejde. Nic netrvá věčně a zřejmě to chce změnu. Já ale nejsem zastáncem toho, aby to skončilo," řekl předseda FK Lovčice Pavel Novoměstský.

Nejúspěšnější éra celku z Kyjovska odstartovala v roce 2011, kdy mužstvo postoupilo do okresního přeboru. Pak vedení klubu přivedlo další posily a Lovčice začaly sbírat trofeje a úspěchy. Ambiciózní tým dvakrát vyhrál okresní přebor, jednou první B třídu a v roce 2012 dokonce získal double, když vyhrál i okresní pohár.

Lovčice se hlavně díky podnikateli Fricovi dostali do povědomí soupeřů i sportovní veřejnosti. Většina okresních mužstev nadupaný mančaft nemusela, zájem fanoušků o krajánky klesal, po rekonstrukci stadionu a zázemí chodí na zápasy Lovčic pouze ti nejvěrnější. „Diváci k nám přestali chodit. Lidé chtěli, aby za nás hráli místní kluci," uvedl Novoměstský.

V příští sezoně se dočkají. Po šesti letech je totiž úspěšná lovčická éra u konce. „Za celý výkonný výbor i fanoušky bych chtěl mužstvu poděkovat," pronesl Novoměstský. Šestačtyřicetiletý funkcionář klub šéfuje od roku 1995. Nyní ho čekají starosti se složením nového mužstva. „Asi u nás nikdo nezůstane," tuší Novoměstský.

Nové angažmá už mají Petr Vacula, Petr Kyněra, Tomáš Šprta, Roman Hála a Milan Maruška. Pětice hráčů odchází z Lovčic do Šardic, kterým má pomoct k postupu do okresního přeboru. „Ještě to není stoprocentní, ale asi tam půjdeme," řekl Vacula. Toho zlákaly nejen ambice šardického klubu, ale i možnost hrát v jednom týmu s kamarády a tradičními parťáky. „V Lovčicích jsem strávil čtyři roky. Po celou dobu jsme hráli dobrý fotbal. Nelituji času, který jsem v klubu prožil. Konec mě sice mrzí, ale k fotbalu i takové věci patří," zůstal nad věcí milotický rodák. Známý fotbalista s Lovčicemi triumfoval v okresním přeboru i první B třídě. Právě do krajské soutěže mají Vacula a spol. vytáhnout i Šardice. „Chci se fotbalem hlavně bavit," dodal Vacula.

V Lovčicích vznikne nový tým, který bude soupeřům ve třetí třídě těžko konkurovat. „Začneme hrát s místními kluky a hráči z okolí," řekl Novoměstský. Kromě mužů budou mít Lovčice také starší žáky a přípravku. „Fotbal u nás nekončí," dodal předseda klubu.

V Lovčicích to mělo správnou šťávu, říká Maniatis

Lovčice /ROZHOVOR/ – Věděli, že třetí místo jim nikdo nesebere a že po sezoně stejně v Lovčicích končí, přesto duel s vedoucí Velkou nad Veličkou nevypustili a až do poslední minuty bojovali o vítězství. „Chtěli jsme si zápas a společné okamžiky užít. I když šly zvěsti o tom, jak by mohly poslední zápasy dopadnout, tak s čistým srdcem mohu prohlásit, že jsme duely v Krumvíři i doma s Velkou odehráli na sto procent," uvedl po závěrečném duelu kapitán Lovčic Fotis Maniatis. Čtyřicetiletý fotbalista po pěti letech v klubu končí a stejně jako zbytek týmu bude pokračovat jinde. Kvůli třetí třídě na Kyjovsko dojíždět nebude.

Mimořádně úspěšná lovčická éra končí. Jaké pocity ve vás po utkání s Velkou nad Veličkou převládají?

Lovčice se přihlásily do třetí třídy, takže je pravda, že naše éra končí. Na druhé straně staré konce přinášejí nové začátky, takže si myslím, že změna může Lovčicím prospět. Ze současného kádru totiž ani jeden hráč není z Lovčic a kromě několika dorostenců vždy byli v mužstvu pouze kluci, kteří sem dojížděli. Nebyla to klasická venkovská zábava. Lidé chtěli vidět v akci domácí kluky, z výher neměli takovou radost.

I závěrečný duel s Velkou nad Veličkou potvrdil vaše slova, že obyvatelé Lovčic nemají o fotbal takový zájem jako v jiných obcích…

Bylo jedno, zda jsme první nebo pátí, či zápas skončí 7:5 nebo 6:4. Po šestadvaceti zápasech máme skóre 71:71, což dělá pět a půl branky na zápasy a přesto fanoušci na naše domácí zápasy nechodili. Pak je otázkou, pro koho fotbal vlastně hrajeme.

Působení v Lovčicích ale nelitujete…

Bylo to fajn, pěkná éra. Nikde není psáno, že se v budoucnu nemohou v Lovčicích vytvořit takové podmínky jako v minulosti. Je tady hezký areál, nové zázemí., takže za pár let tady může být krajská soutěž zpátky.

Na co nejraději budete vzpomínat?

Hlavně na dobrou partu kluků, výborné prostředí a na lidi kolem fotbalu. V Lovčicích to mělo správnou šťávu. Všichni jsme byli naladěni na stejnou vlnu, hezky to fungovalo. A i když nás spousta týmů neměla ráda a nazývala nás žoldáky, tak podle mě to v některých fázích ani nebylo o penězích. Byla tady perfektní parta, kterou netvořili pouze hráči, ale i funkcionáři.

Pět hráčů odchází do Šardic. Vy už máte nejbližší fotbalovou budoucnost vyřešenou?

Něco se objevilo, ale zatím to nechávám volně plynout. Uvidíme, jak se to vyvrbí. Čas nějaký mám, určitě to nějak dopadne.