Béčko Mikulčic je tak po Baníku Lužice, FC Lužice u Šternberka a Šternberku teprve čtvrtým vítězem tohoto turnaje, který vznikl v roce 2006. „Tenkrát nás oslovil starosta obce Lužice u Šternberka a funkcionáři tamního klubu s tím, zda bychom neměli zájem si s nimi zahrát přátelské utkání. My jsme s tím souhlasili. Ale napadlo nás, že by se to mohlo hrát turnajovým způsobem," uvedl předseda Baníku Lužice Josef Staněk.

Turnaj se koná každý rok na konci června. Jednou ho pořádá celek z Hodonínska, podruhé zase oddíl z Hané. „Letos už je to osmý ročník," řekl Staněk.

Tradiční turnaje O putovní pohár starosty Lužic se zúčastnily týmy TJ Baník Lužice muži i dorost, FC Lužice u Šternberka a Baník Mikulčice B. „My se snažíme dát prostor vlastním týmům nebo bývalým hráčům. Před dvěma lety hráli i staří páni. Letos jsme se rozhodli zavolat mikulčické béčko," pravil Staněk.

Ten se musel stejně jako hráči, fanoušci a další funkcionáři lužického fotbalu vyrovnat s nečekaným pádem do čtvrté třídy. „Poslední ročník byl pro nás velkým zklamáním. Po nemastných neslaných výkonech hlavně v jarní části sezony bohužel spadli do čtvrté třídy," řekl Staněk, který ale nedělá se sestupu tragédii, i když pád do nejnižší třídy zkušeného funkcionáře a člena Sportovně-technické komise OFS Hodonín mrzí.

„Někdo sestoupit musel, ale za to, co v Lužicích někteří lidé dělají pro činnosti oddílu, jsme si to nezasloužili. Problém byl v tom, že jsme rozhodující zápasy v Želeticích, doma s Terezínem nebo béčkem Dubňan o gól prohráli. Tyto body nám na konci sezony scházely," říká Staněk, který věří, že se Lužice rychle vrátí zpět do třetí třídy. „Úkolem týmu je okamžitý návrat," prohlásil Staněk.

Lužice má do třetí třídy dovést nový trenér Stanislav Urbánek, kterému bude pomáhat úspěšný kouč dorostu Milan Pazdera.

Vedení Baníku ovšem bude mít ve čtvrté třídě hned dvě družstva. Nově vzniklou rezervu Lužic povede Roman Číhal. O jeho asistentovi vedení klubu stále jedná. „Je to rarita mít v jedné soutěži dva týmy, ale vzhledem k tomu, že máme osmatřicet hráčů, jsme se rozhodli pro tento krok. Nechtěli jsme, aby nám dvacet kluků skončilo s fotbalem," pronesl Staněk.

Zásadní vliv na založení béčka mělo osm vycházejících dorostenců, kteří budou v létě bojovat o místo v prvním týmu. „Jsou to šikovní kluci. Někteří z nich nastoupili za muže už na jaře," upozornil Staněk.

První tým Baníku bude hrát v nadcházejícím ročníku čtvrté třídy ve skupině A, kde jsou týmy z Hodonínska a Kyjovska. Rezerva zase bude bojovat se soupeři z Veselska ve skupině B. „Po ekonomické stránce to pro nás bude sice trochu náročnější, ale s hráči jsme se domluvili na tom, že se budou na dopravě finančně podílet," uvedl Staněk.

Vítězové putovního poháru:2006 – TJ Baník Lužice
2007 – TJ Baník Lužice
2008 – TJ Baník Lužice
2009 – TJ Baník Lužice
2010 – FC Lužice
2011 – FC Lužice
2012 – FK Šternberk
2013 – Baník Mikulčice B

Vedení Baníku chce sázet v dalších letech především na vlastní odchovance. Z dorostu vyšli Jaromír Pecúch, Tomáš Brhel, Vít Jančálek, Tomáš Varga, Luboš Horníček, Martin Rakvica, Tomáš Hančík, Ondřej Varmuža. „Všichni mají stejnou šanci. Záleží na nich, jak se s tím poperou a jak svoji šanci využijí," řekl lužický předseda.

Kvalitu v útočné fázi by měl zvýšit Martin Hausner, který přišel na půlroční hostování z Boleradic. V jednání je i příchod záložníka Lukáše Vacenovského. Ten je sice hráčem RSM Hodonín, ale naposledy hrával rovněž v Boleradicích.

Fotbalovou kariéru ukončili Jaroslav Měchura s Jiřím Mokrošem a ze zdravotních důvodů skončil s fotbalem Lukáš Král.

Lužice zahájí přípravu 9. července. V létě se celek z Hodonínska utká s Týncem, v předkole okresního poháru Baník vyzve Mikulčice B.

O putovní pohár starosty Lužic, 8. ročník

Semifinále: TJ Baník Lužice – Baník Mikulčice B 0:3, TJ Baník Lužice dorost – FC Lužice u Šternberka 2:2, na penalty 2:3.

O 3. místo: TJ Baník Lužice – TJ Baník Lužice dorost 2:2, na penalty 1:3

Finále: FC Lužice u Šternberka – Baník Mikulčice B 1:2