„Byla to pro mě premiéra a nesmírně příjemný týden. Pavel Srníček i Dan Zítka jsou skvělí lidé, kteří fotbalu opravdu dávají maximum. Klukům se věnují na sto procent. Hodně si vzájemně vyhovují, mají shodné názory," říká Oldřich Matůšek, který byl z pobytu ve Spartě naprosto unešený.

Rodák z Mikulčic dostal stáž jako dárek od syna. „Souvisí to s mými narozeninami. Kluk nevěděl, co mi má dát za dárek, tak ho napadlo zajít za Pavlem Srníčkem, se kterým jsem před lety působil v Bohumíně. Já byl tehdy mazák, on dorostenec. Od té doby se s ním znám," prozradil Matůšek. „Synovi Oldovi jsem vyprávěl, že ho Pavel Srníček jako malého kluka hlídal a vozil v kočárku. Pokaždé, když pak byl v televizi, tak jsem mu to připomněl," pokračuje ve vyprávění.

Bývalý hodonínský hokejista tak zajel za bývalým reprezentačním gólmanem, který působí ve Spartě, a stáž s ním domluvil. „Řekl mu, že trénuji v Hodoníně mladé brankáře. Tak mi nahráli video, na kterém mně Pavel popřál všechno nejlepší k narozeninám a pozval mě do Prahy," popsal.

Oldřich Matůšek, který nedávno úspěšně dokončil studium trenérské licence UEFA B, se v hlavním městě vzdělával od pondělí 23. března do pátku 27. března. „Zrovna byla reprezentační přestávka, takže to bylo takové klidnější. Ale byl jsem tam hlavně kvůli gólmanům, nic jiného mě ani nezajímalo," pravil.

Ve fotbalovém centru AC Sparta Praha, které se nachází na Strahově, se hlásil vždy ráno. Na ploše bývalého spartakiádního stadionu, který od roku 2003 poskytuje zázemí všem mládežnickým týmům slavného pražského klubu a kde se kromě šesti přírodních a dvou umělých hřišť nacházejí také šatny, rehabilitace, posilovna, videosál či dvě restaurace, ho pokaždé čekali trenéři brankářů Pavel Srníček s Danielem Zítkou. „Dělají každému mužstvu základní servis. Vždycky gólmany zahřejí, rozcvičí a pak je předají hlavním trenérům," vysvětlil Matůšek.

Bývalí špičkoví gólmani mají své následovníky v týmu úřadujícího českého mistra na starosti. „Zásadní rozdíl oproti mým tréninkům je v tom, že já se každé věkové kategorii věnuji pouze jednou týdně, kdežto ve Spartě mají kluky pod dohledem každý den. Pavel Srníček má stejně jako já na starosti všechny brankáře od mladšího dorostu přes juniorku až po muže, Daniel Zítka zase vede kluky od přípravky po starší žáky," informuje Matůšek.

Trénovali na písku

Oba zmiňovaní trenéři si ale vzájemně pomáhají. „Dan je s Pavlem na devadesáti procentech tréninků, možná na všech. Srnec (Pavel Srníček – pozn. red.) je zase po ruce jemu," vypozoroval hodonínský kouč.

Ve středu ovšem byli gólmani všech kategorií zároveň na jednom hřišti. „Pro kluky to byla velká motivace," řekl Matůšek, který se i aktivně zapojil do tréninkového procesu Sparty. „Za ty roky, co se tomu věnuji, už jsem nasbíral spoustu zkušeností. Navíc moc nového nejde vymyslet, takže cvičení jsou ze sedmdesáti procent stejná. Jelikož mě to baví a nikdo mě k tomu nenutí, snažím se trendy pozorovat a neustále se vzdělávat," prohlásil Matůšek.

Několik odlišností u Srníčka a Zítky ale vypozoroval. „Ve Spartě mají spoustu času, takže netrénují tak hekticky jako my. Především tam dbají na techniku a vysvětlování. Kroky, přistávání, ruce, nohy. Velikou péči věnují i vysvětlování," všiml si čtyřiapadesátiletý odborník, který se u známějších a mladších kolegů v některých věcech inspiroval. „Vzal jsem si z toho ponaučení. Nebudu na tréninku v určitých fázích tak valit, ale zpomalím a budu se snažit klukům víc věcí důkladně vysvětlit," říká.

Na Strahově zblízka viděl, jak intenzivně se Marek Štěch, Miroslav Miller, Vojtěch Vorel a brankáři z juniorky Roberto Pellegrini, Jakub Kotěra nebo Jan Hrdina připravují. Pouze jednička Pražanů, David Bičík, trénovala po operaci individuálně.

Matůška kromě několika cvičení na trávě zaujala také intenzivní a poměrně náročná jednotka, která se uskutečnila na beachvolejbalovém hřišti v hale pod střechou. „Trénink na odrazovou sílu se mi moc líbil. Jenom nevím, kde v Hodoníně najdu vyhřívaný písek," usmívá se kouč FK Hodonín. „Třeba na koupališti by to ale šlo domluvit a aplikovat," přidává.

Ve středu večer pak přijal pozvání a navštívil dům Daniela Zítky v Žebráku. U pohárku vína rozebírali různá videa. „Kluky si natočí v základních polohách, při střele po zemi, polovysoké ráně nebo robinzonádě přes ruku, a pak jim ukazují, jak se zlepšují a kde naopak dělají chyby. Jsou to opravdu maličkosti, ale o to víc se mi to líbilo," zakončil povídání Matůšek.