Od roku 2007, kdy opustil Brno, už oblékne dres třetího zahraničního klubu. Přesto poprvé změní jeho barvu. Po „fialkách“ v italské Fiorentině a jiných „fialkách“ v belgickém Anderlechtu Brusel zamířil fotbalový obránce Ondřej Mazuch do kabiny Dněpru Dněpropetrovsk. Po podzimu čtvrtému celku ukrajinské ligy se upsal na tři a půl sezony, jeho dosavadní zaměstnavatel podle belgických médií obdržel odstupné tři miliony eur, tedy přibližně 77 milionů korun.

V klubu tak udrží brněnský prapor, který převzal po bývalém spoluhráči Mariu Holkovi, jenž přestoupil do pražské Sparty. „Chci se naučit rusky, abych si se všemi na hřišti dobře rozuměl a mohl komunikovat s lidmi. Jsem Čech, takže to nebude velký problém,“ prohlásil dvaadvacetiletý stoper v exkluzivním rozhovoru pro Deník Rovnost.

Podpis vaší smlouvy se týden odkládal. Byl jste nervózní, zda přestup vyjde?

To ne, manažer Dněpru mě neustále ujišťoval, že se uskuteční. Zdravotní testy dopadly dobře, takže se jenom čekalo na podpis prezidenta. Ozval se až po čtyřech dnech a vše se dořešilo. Jsem rád, že jsem se hned zapojil do přípravy a odjel jsem na soustředění do Španělska.

Takže podpis oddaloval nezvěstný prezident klubu?

Je to tak, měl vypnutý telefon, ale v úterý už přestup schválil a podepsal smlouvu. Šlo jen o malý detail.

Proč jste zvolil zrovna Dněpropetrovsk?

Nabídku od Dněpru jsem měl už od léta, kdy jsem hrál na mistrovství Evropy do jedenadvaceti let, usiloval o mě celý půlrok. V létě to nevyšlo, pak jsem šel na operaci s třísly a klub čekal, až se dám do pořádku. V zimě přišla dobrá nabídka pro mě i pro Anderlecht. Jdu do nové země, naučím se nový jazyk, těším se.

V Anderlechtu už jste nechtěl zůstat?

Zvažoval jsem pro a proti, ale kdoví, jestli bych se dostal do sestavy, když jsem půl roku nehrál. Proto jsem se rozhodl pro Dněpr.

Měl jste ještě jiné nabídky?

Anderlecht za mě požadoval poměrně vysokou částku, kterou byly schopné složit pouze kluby z východní Evropy či top mužstva Německa a Anglie. Když se ozval Dněpr, o nikoho jiného jsem se nezajímal.

Nemyslíte si, že přesunem až na východ Evropy si v kariéře uškodíte?

Věřím, že mě to nezabrzdí. Dněpr patří na Ukrajině k jedněm z největších klubů. Viděl jsem zázemí, krásný nový stadion, vše funguje na výborné úrovni, možná lepší než v Anderlechtu. K týmu přišel na podzim nový trenér, má velké ambice v Evropské lize, chce hrát co nejvýš v domácí soutěži. Zaplatil za přestupy hodně peněz a já mám motivaci něco dokázat.

Mluvil už jste s koučem Juande Ramosem o vaší pozici v mužstvu?

Když jsem podepisoval smlouvu, šli jsme se představit, mluvili jsme spolu sotva deset minut, kdy jsme přece jen nerozebírali mou pozici. Jsme tři týdny na soustředění ve Španělsku, kde určitě probereme, co ode mě čeká a jak se mnou počítá. Dněpr má problém, protože na soupisce figuruje mimo mě pouze jeden klasický stoper a shání ještě dalšího.

Takže zatím vypadá vaše místo v sestavě jisté…

Mohl bych hrát, ale určitě ještě někdo přijde, protože každý velký klub potřebuje aspoň tři čtyři střední obránce. Konkurence bývá všude, kdybych se jí obával, nemůžu nikdy přestupovat.

V Dněpropetrovsku čtyři roky hrál váš bývalý spoluhráč z Brna Mario Holek. Zjišťoval jste si od něj nějaké informace?

Dva dny před první cestou na Ukrajinu jsem se s Mariem sešel na kávě. Bavili jsme se spolu asi hodinu o tom, jak klub funguje, jaký je trenér, o úrovni ligy i města. Radil, kde si mám hledat bydlení.

Na co vás připravil?

Moje první otázka padla na město. Očekával jsem, že nebude z nejhezčích, ale přesvědčoval mě o opaku. Lze tam podle něj sehnat krásné bydlení, v Dněpru je spousta pěkných restaurací, obchodů. Mario se sám rozhodoval, zda smlouvu prodlouží, bylo mu líto, že Dněpr opouští. Dovedl by si představit, že tam ještě zůstane. Jen silnice jsou tam opravdu v horším stavu.

Navštívíte po nich další exbrněnského spoluhráče Luboše Kaloudu, jenž hraje v Oleksandriji?

Nedoporučoval mi, abych se za ním vypravil autem, i když bydlí přibližně ve dvě stě kilometrů daleko. Dálnice na Ukrajině nejsou, takže se potkáme nejspíš až při zápasech.

Obáváte se životu na Ukrajině?

Je mi jasné, že nejsem v Las Vegas, ale vyrůstá tam spousta nových budov. Každý, kdo na Ukrajinu přijde, ovšem spatří obrovský rozdíl mezi chudými a bohatými lidmi, schází střední vrstva. Dá se tam však zvyknout. Podle toho, co jsem viděl za čtyři dny, život bude v pohodě.

Budete zpočátku bydlet na báze?

Byl jsem před podpisem smlouvy týden na hotelu, teď jsme ve Španělsku, potom máme pět dní volno a jedeme na další dvoutýdenní soustředění mimo Ukrajinu. Hned po návratu jsem si nasmlouval několik prohlídek bytů a než si vyberu, strávím pár dní na báze. Jde o malé domky, které jsou plně vybavené, lze tam přechodně přežít. Věřím, že si po soustředění seženu pěkný byt.

Co vám Mario Holek řekl o úrovni tamní Premier Lihy?

Na Ukrajině nastupuje hodně technických fotbalistů, hraje se tam dost po zemi. Úroveň soutěže roste, vždyť čtyři ukrajinské mančafty hrají evropské poháry. Jsem zvědavý, jak to bude vypadat v ligových zápasech.

Máte jeden start za reprezentační áčko. Myslíte si, že z Ukrajiny přidáte další?

Honza Laštůvka s Mariem Holkem se do národního týmu z Dněpru dostali, takže záleží pouze na trenérovi, koho vybere. Šanci na reprezentaci určitě mám, základ je pravidelně nastupovat v klubu.

Přemýšlíte o mistrovství Evropy v Polsku a Ukrajině?

S Eurem nepočítám, protože v kádru reprezentace momentálně nejsem, byl jsem jen před rokem na jednom turnaji. Nemyslím si, že kdybych zůstal v Bruselu, dostanu šanci na závěrečném turnaji. Musel bych mít hodně štěstí.

Ondřej Mazuch

Narozen: 15. března 1989 v Hodoníně
Post: střední obránce
Kariéra: 1. FC Brno (2006–2007), ACF Fiorentina (2007–2009), RSC Anderlecht Brusel (2009–2011), Dněpr Dněpropetrovsk (2012-?)
Česká liga: 24 zápasů/1 gól
Belgická liga: 65/5
Reprezentace: A tým – 1/0,
U-21– 21/1, prošel všemi kategoriemi od výběru do 16 let
Úspěchy: vicemistr světa do 20 let z Kanady (2007)