Fotbalisté Milotic se zlobí. Zřejmě právem. Nebýt hrubých chyb brněnského rozhodčího Tomana a jeho asistenta Šumšala, mohli společně se Bzencem a Lednicí bojovat o postup do vyšší soutěže.

Jenže Agro nezvládlo poslední zápasy a v tabulce je až třetí. Sedm bodů za vedoucím Bzencem, šest za druhou Lednicí.

Právě na poslední zápas s tradičním rivalem milotičtí dlouho nezapomenou.

Důvod? Jedna vymyšlená a další sporná penalta nařízená proti domácím.

S takovým pocitem křivdy již ze zeleného pažitu dlouho neodcházely. „To je poprvé, co nám rozhodčí takovým hrubým způsobem ovlivnil utkání,“ řekl několik dní po zápase kouč Milotic Milan Bidmon.

Ten se nemohl smířit hlavně s penaltou nařízenou za ruku zadáka Libora Kundraty. „Ruka byla nechtěné, navíc před pokutovým územím. Druhá penalta byla sporná. Hostující hráč si došel zkušeně pro faul,“ sdělil Bidmon, který si myslí, že nešlo o náhodné selhání. „Podle mě to bylo záměrně. Navíc rozhodčí by měl běhat a být u každé situace a ne řídit takto důležitý zápas z půlky,“ pravil Bidmon.

S jeho slovy souhlasí i vedoucí mužstva Lednice. „Penalty byly hodně přísné. Ta první ruka se podle nových pravidel nepíská. A je jedno, za byla v pokutovém území, nebo mimo něj. Při tom druhém zákroku předvedl domácí obránce nešetrný zákrok a Fóbl toho prostě využil,“ uvedl Miroslav Schallenberger.

Zatímco v první poločase se nic neobvyklého neudálo, druhá půle se svrhla dokonalou frašku. „V první části se žádný extra fotbal nehrál. Byl to spíš remízový zápas. Druhý poločas už byl ovlivněný dvěma pokutovými kopy,“ zhodnotil duel Schallenberger.

Agro kvůli prohře prakticky přišlo o možnost bojovat o vytoužený postup. Žádný protest však celek z Hodonínska podávat nebude. „To nemá cenu. Stejně nemáme žádné důkazy,“ uzavřel debatu Bidmon.

Komise rozhodčích se přesto bude výkonem sudího Tomana zabývat. „Řešit to budeme v úterý. Dřív totiž řádné zasedání nemáme a svolávat mimořádné je kvůli jednomu případu zcela zbytečné,“ informoval předseda rozhodčích a delegátů jihomoravského krajského fotbalového svazu Marek Blažek.

Toho zpráva o špatném výkonu Tomana příliš nepotěšila. „Bohužel se to stalo věkově staršímu rozhodčímu, který hodně let slouží v krajských soutěžích. Vypadá na nějaké selhání,“ posteskl si Blažek.

Rozhodčí Toman byl delegátem zápasu Skočovským oceněn sníženou známkou pět. „Podle zprávy delegáta byl penaltový zákrok velmi špatně vyřešen,“ vysvětlil Blažek.

Šéf jihomoravských rozhodčích navíc vysvětlil i samotné nasazování delegátů. „To má na starosti místopředseda Spišiak. Myslím, že nejsou kluby, které by byly extrémně přetěžovány,“ oznámil Blažek.

Právě výdaje spojené s touto funkcí leží drtivé většině funkcionářů v žaludku. „Třeba zápas Milotic s posledním Doubravníkem pískal absolutní nováček. Tam byl delegát z pohledu domácího týmu absolutně zbytečný. Ale my jsme povinni nového rozhodčího v první fázi zmapovat a zároveň mu poradit jak dál,“ podotkl k problému Blažek.

Kapitán Milotic Radek Kundrata: Rozhodčí Toman ovlivnil zápas víc, než samotní hráči

Porážku s Lednicí nemohl domácí kapitán Radek Kundrata stejně jako spoluhráči dlouho rozdýchat. Třiadvacetiletý záložník výkon sudího Tomana nechápe. Navíc měl „Soze“ po zápase konflikt s delegátem Skočovským. „Při podepisování zápisu jsem sudímu řekl, ať do zápasu napíše nejdříve střelce Lednice, že ti mu byli bližší. To delegáta rozčílilo,“ trpce se usmál Kundrata.

Prohráli jste potřetí v řadě. Po Hroznové Lhotě a Bořeticích jste nestačili ani na Lednici. V čem byla porážka s Moravanem jiná?
S Hroznovou Lhotou jsme prohráli zaslouženě. V Bořeticích jsme doplatili na neproměňování gólových šancí. O remízu jsme přišli až v nastavení. S Lednicí jsme vedli, zápas vyrovnaný s minimem šancí na obou stranách. Bylo asi dvacet minut do konce a přišla ruka našeho hráče mimo pokutové území, rozhodčí i asistent viděli penaltu. Za deset minut si hostující Fóbl ve vápně pokopl míč, a tak zkusil přepadnout přes obránce a opět se pískala penalta. Přitom se sám faulovaný přiznal, že to nasimuloval.

První poločas vám vyšel. Proč jste nedokázali jednogólový náskok udržet?
V první půli jsem ještě nedal velkou šanci a nastřelili jsme tyč. Lednice vyloženou šanci v prvním poločase neměla. Ve druhém poločase se hrál vyrovnaný fotbal, až do 68. minuty, kdy přišla první penalta. Do té doby měla Lednice jednu tutovku, která šla nad branku. Snažili jsme se utkání zvrátit v náš prospěch, ale rozhodčí nás druhou penaltou poslal kolen úplně.

Zápas rozhodly dvě penalty. Jaký na ně máte názor?
U prvního zákroku jsem stál asi pět metrů od hráče, který zahrál rukou. Obránce byl mimo pokutové území. Navíc taková ruka se podle nových pravidel pískat nemá. Druhá penalta mně přišla jako sporná.

Jaká byla atmosféra na stadionu krátce po zápase?
Atmosféra byla celkem vyhrocená. Rozhodčí si vyslechli spoustu vulgárních výrazů zejména ze strany fanoušků, ale rychle radši zmizeli do kabin.

Myslíte, že výkon rozhodčího ovlivnil zápas?
Rozhodčí ovlivnil zápas víc, než samotní hráči.

Nejste profesionálové. Neberou vám podobné výkony mužů v černém chuť do dalších zápasů?
Fotbal hraji zadarmo a pro radost, několikrát týdně trénuji, ale když vidím, jak to ve fotbale chodí, tak je mně z toho špatně.

Vzali vám poslední nepovedené zápasy myšlenky na postup?
Postup už si pohlídají jiní, my jsme mimo hru, z velké části kvůli vlastním výkonům, ale v neděli nám vzal poslední šanci rozhodčí. Výkon mohl být jakýkoliv, ale stejně bychom nevyhráli.