V sobotu 20. listopadu odstartuje šestý ročník okresního futsalového přeboru. V nové sezoně čeká účastníky několik změn. Tou největší je snížení počtu týmů v soutěži na devět.

Do nového ročníku se nepřihlásily družstva Sobůlek, Terezína a Dukly Hodonín. „Sobůlky a Terezín mají nedostatek hráčů. Dukla se ozvala pozdě, ale chce se přihlásit v příštím ročníku,“ přiblížil snížení počtu účastníků předseda Okresní futsalové asociace Miroslav Bartyzal. Tomu se těsně před startem soutěže ještě ozval jeden tým z Hodonína a první vítěz přeboru – Veselský výběr. Ale to už bylo dávno po uzávěrce soutěže.

Do toho se po třech sezonách v krajském přeboru vrací první tým Oranjes Dubňany. „Trénujeme dvakrát týdně. Budeme stavět hlavně na futsalistech, takže se pokusíme obejít bez fotbalistů. Naším cílem je play off,“ prohlásil místopředseda klubu Bohdan Blaha s tím, že hlavně kvůli finanční náročnosti nepřihlásili B–tým. Okresní přeborník z ročníku 2006/07 příliš neměnil kádr. Ofenzivní posilou by měl být Ondřej Ryška, naopak se v Dubňanech budou muset obejít bez gólmana Beneše, který se stěhuje za prací do Prahy.

Vítěz posledních dvou ročníku Stamaho Hodonín vstoupí do sezony s novým názvem – TJ Gladiators. Zato dresy i vítězný kádr zůstane stejný. „Domlouvali jsme se na nějakých posilách, ale nakonec jsme se s klukama dohodli, že do týmu nebudeme zasahovat. Našim cílem je vyhrát přebor potřetí. Myslím si ale, že letos to bude nejtěžší. Určitě budou dobré Černé kočky, Kyjov a Dubňany,“ řekl před začátkem sezony trenér TJ Gladiators Karel Salay. Jeho svěřence čeká na úvod právě repríza loňského finále s Černými kočkami.

„Je to pěkné, hned na úvod derby. Gladiotors budou zřejmě největšími konkurenty, i když i Kyjov a Ždánice hrály dobře. Přesto máme ty nejvyšší cíle, chceme soutěž vyhrát,“ říká zkušený hráč a trenér bývalý prvoligových buldoků Robert Kolínek. K tomu se do týmu vrací Petr Šturma. Loni druhé Černé kočky navíc posílí Pavel Hoša.

Černí koně

Loni trochu překvapilo třetím místem ždánické Kovo. „Kdybychom to letos obhájili, tak by to bylo supr. Jenže tentokrát budeme trochu slabší, takže za úspěch považuju play off. Když se dostaneme do semifinále, tak to bude skvělé,“ upozornil kapitán Ždánic Ondřej Kotík. Ten bude ale červenobílým v úvodních zápasech chybět. Stejně tak bude Kovo postrádat nejlepšího střelce Radka Kundratu, který je nyní zraněný.

Čtvrté místo by rád obhájil Hurá team Kyjov. Na úvod má ale těžký los, když přivítá Černé kočky a Gladiators. „Loni jsme s kočkama dvakrát prohráli o gól, takže by to mělo být opět vyrovnané. Ale na Stamaho nám to moc nejde. Jsou to dva největší favorité soutěže, kteří jsou herně tak o soutěž, o dvě výš. Uvidíme,“ zamyslel se kyjovský Lukáš Smrčka. Ten se domnívá, že letošní sezona bude vyrovnanější. „Když skončíme do čtvrtého místa, tak to bude úspěch,“ podotkla kyjovská desítka. Hurá tým posílil ze Sobůlek Bulva a z Ratíškovic Bronislav Blaha. Naopak se bude muset obejít bez Tomáše Macka a Kamila Kratochvíla.

Dříve pravidelný účastníci seminálových bojů, Kvasaco Vacenovice, se v posledních dvou sezonách potýkají se smůlou. „Po základní části jsme skončili třetí, ale nevyšel nám duel se Ždánicemi, když jsme vypadli na penalty. Chybělo nám prostě štěstí. V této sezoně se chceme dostat co nejdál, na bednu,“ přiblížil vacenovické ambice obránce Radek Procházka. I když i pro něj jsou největšími favority Černé kočky a Gladiators, tak počítá s tím, že o horní příčky bude bojovat také Kvasaco a Dubňany. Loňský finalista poháru ještě jedná se dvěma možnými posilami.

Také Strážnice by se po loňském šestém místě chtěla vrátit do první čtverky okresu. „Sice futsal hrajeme jen tak pro zábavu, ale samozřejmě se chceme dostat do semifinále. Letos bych to měl mít víc pod kontrolou, jelikož mám víc času,“ řekl strážnický Petr Orel, který se po přetržení křížových vazů bude plně věnovat koučinku. Jeho svěřenci se budou muset v tomto ročníku obejít bez domácího prostředí veselské haly. V základní části totiž své domácí utkání odehrají v Dubňanech a Lužicích. Strážnici posílili dva mladí hráči, jeden z Veselí a druhý z Radějova.

Posledními dvěma účastníky přeboru jsou hodonínští New Stars a svatobořičtí Blue Hunters, kteří mohou v nové sezoně jen překvapit.

Nový ročník má úvodní výkop v sobotu dopoledne 20. listopadu v kyjovské hale, večer se dění přesune do Dubňan a první kolo se uzavře v neděli po poledni opět v Kyjově. Každý tým odehraje šestnáct utkání v základní části. První šest týmů postoupí do play off. Dva nejlépe postavené celky po základní části si počkají na své soupeře až v semifinále. To se stejně jako čtvrtfinále se hraje na dvě utkání. Finále pak na jedno. Vítěz má právo postoupit do krajského přeboru.