„Na to, že více než ve škole hrají fotbal jen čtyři hráčky a nejsme ani sportovní škola, tak je to velký úspěch. Holky jsou šikovné a snaživé, prožívají to. A emoce jsou pro vítězství důležité," řekla ředitelka mutěnické základní školy Marie Kujová.

Pozdější vítězky přihlásil do Coca-Cola Školského poháru učitel tělocviku Milan Kovář. „Váhavě jsme se rozhodovali, jestli se do soutěže vůbec přihlásíme. Měl se postavit patnáctičlenný tým holek z druhého stupně a těch máme devětačtyřicet," přiblížil spletitost únorového přihlašování Kovář.

V květnu čekalo jeho svěřenkyně první kolo v Hovoranech. „Připravili jsme se, udělali dva tréninky a řekli jsme si, kdo kde bude hrát. Odjížděli jsme s tím, že to chceme zkusit. Tam jsme ale vyhráli všechny zápasy a dokonce i se značným rozdílem. Nejtěžší duel byl s Hovorany, zvítězili jsme 3:1," popsal postup Kovář.

Ve druhé kole, které se hrálo v Babicích, vedl mutěnické fotbalistky školník Jiří Pavka. „Soupeřky byly kvalitnější. Nejtěžší byl zápas o přímý postup do Prahy, kde velká motivace holkám svazovala nohy. Soupeřky v devíti bránily šestnáctku. Podařilo se nám ale dvakrát skórovat a vyhrát," nastínil druhou část poháru Pavka.

V Praze pak na ně čekal dvoudenní finálový turnaj. První den mutěnické hráčky porazily pražské soupeřky 2:0 a Velkou Bíteš 1:0. To jim zaručilo postup do semifinále z prvního místa. Tam nastoupily proti Odrám. Duel se soupeřkami z moravskoslezského pomezí rozhodly až penalty. „Odry chtěly naše hráčky rozhodit, když na rozstřel vyměnily gólmanku, která měla metr třicet, za náhradnici o půl metru vyšší," sdělil Pavka.

To se ale Odrám nepodařilo. „Byly to hrozné nervy. Věděla jsem, že nám to Terka vychytá, a pak ještě jejich hráčka přestřelila. Byly jsme nejlepší tým," řekla kapitánka Sabina Pavková.

Finále s Dolním Bousovem zvládly Mutěnice snadněji, když zvítězily 2:0. „Bousov byl celý zápas pod tlakem a v závěru mu docházely síly. Deset minut před koncem jsme po ruce soupeřovy hráčky kopali penaltu. Trnuli jsme, ale jakmile jsme ji proměnili, tak jsme se uvolnili," přiblížili závěr oba trenéři. Mutěnická kapitánka ještě Bousov dorazila druhou brankou. „Byly to emoce. Poslední tři minuty už jsme posílali esersky. Po závěrečném hvizdu jsme měli slzy v očích. Bylo to neskutečné," popsal atmosféru Kovář.

Cestu za pohárem sledovali i spolužáci hráček. „Když jsme se dověděli, že jsou ve finále, tak jsem žákům povolila více sledovat vývoj. Poté, co zvítězily, tak jsme posunuli začátek vyučování až na čtvrt na deset. Vítězky byly totiž pozvané do televize Nova, tak jsme chtěli vidět jejich radost," uvedla ředitelka.

Právě škola byla hlavním dějištěm oslav. Spolužáci spolu s kantory přivítali mladé hrdinky velkolepě. „Perfektní přivítaní, nečekal jsem takové ovace, holky z něj budou mít zážitek na velmi dlouho," domnívá se Kovář.

Fotbalistky poté slavnostně přivítali i na radnici. Po návratu do školy si pak mohly pochutnat na vítězném dortu s fotbalovými motivy. „Sháněli jsme jej na poslední chvíli a ze dne na den nám jej nikdo nechtěl upéct. Nakonec se nám to podařilo," oddechla si Kujová.

Krom toho se mutěnické hráčky za odměnu mohou těšit na zájezd na finálové utkání olympijského fotbalového turnaje žen do Londýna. „Moc se tam těšíme a hlavně, že tam budeme všechny," řekla nadšená stoperka uherskohradišťského klubu Sabina Pavková. Ta i se spoluhráčkami má i vzory ve žlutozeleném dresu mutěnických mužů. „Mezi nejlepší patří kapitán Válek a Koštuřík. Dobří jsou ale i ti mladší Radim Holešinský a Lukáš Trávník," dodala mutěnická kanonýrka.