Důvod je prostý. Závěrečné utkání právě skončené sezony 2014/2015 vejde do klubové historie tím, že to byl poslední zápas želetických mužů pod hlavičkou Sokola.

Celek z Kyjovska totiž po pětapadesáti letech nepřihlásí první mužstvo do žádné okresní soutěže. „V příští sezoně bude na našem hřišti v Želeticích hrát mužstvo Sokola Nenkovice B, které vznikne sloučením oddílů," vysvětlil na oficiálním klubovém webu jednatel želetického celku František Marada.

Podle něj důvodů pro sloučení bylo hned několik. „Naše první mužstvo nutně potřebovalo změnu. Takto se přece dál hrát nedalo," tvrdí Marada. „Výsledky byly mizerné, soupeři neatraktivní a stále dokola ti stejní. Navíc jsme hráli třeba čtyřikrát v řadě venku. Pískali nám rozhodčí, kteří na fotbal již skoro nevidí. Proto nám ubylo diváků, u některých lidí klesl i zájem o fotbal. Navíc hráči jeden za druhým odcházeli," pokračoval zkušený funkcionář.

Před třemi lety přitom želetičtí fotbalisté slavili postup do vyšší soutěže. V následující sezoně se ovšem nováček zachránil až v posledním kole a loni už se pádu do nejnižší třídy nevyhnul. Fotbal v Želeticích přesto nekončí. „Vedení klubu má jasnou představu o tom, jak skoncovat s ležérním přístupem hráčů, nově je motivovat a třeba i přilákat další kluky, kteří k nám přijdou na hostování. Chceme se zase dostat do normální třídy, kde bude minimálně čtrnáct mužstev z okolí, a kde nebudeme hrát o udržení, ale v horní polovině tabulky," řekl Marada.

Ten se společně s dalšími želetickými funkcionáři rozhodl pro razantní a na okrese ojedinělý krok. „Spojili jsme se silnějším a momentálně velmi dobře rozvíjejícím se sousedním klubem TJ Sokol Nenkovice," informoval Marada.

Podle něj bude mít úzká spolupráce oddílů řadu výhod. „Díky spojení dvou klubů se mohou mužstva vzájemně doplňovat. Navíc budeme mít co nabídnout hráčům, ať už lepší možnosti pro ty, co mají ambice hrát vyšší třídu, společnou zimní nebo letní přípravu, či spolupráci při trénincích," našel spoustu pozitiv jednatel Želetic.

Spojení a spolupráce ovšem v žádném případě neznamená konec Sokola Želetice. „Budeme normálně fungovat dál. Budeme mít svá mládežnická družstva, své hráče i členy. Díky fotbalové revoluci pouze online přesuneme na jednu sezonu muže na hostování do Nenkovic," řekl Marada.

Zatímco první mužstvo bude hrát okresní přebor, nově vzniklá rezerva začne ve čtvrté třídě. „Ambice pro béčko jsou jasné. Chceme zlepšit kvalitu a úroveň fotbalu, který se bude hrát v Želeticích," prohlásil Marada. Práci ovšem budou mít i činovníci zmiňovaných oddílů. „Pro funkcionáře to znamená také zlepšit úroveň na již tak perfektně připraveném areálu a tím ještě víc připravit podmínky pro hráče. V letní přestávce chceme realizovat projekt nového automatizovaného zavlažování hřiště vedeného pod zemí. Je objednán rozhlas pro hlášení s možností prodeje slosovatelných programů při utkáních," prozradil několik změn Marada.

Realizační tým prvního mužstva se navíc mužů rozšíří o nového trenéra, který bude mít k dispozici dva asistenty a vedoucího mužstva. „Přejme této spolupráci hodně zdaru a co nejméně komplikací. Fotbal je kolektivní sport. Lidé se musí mezi sebou domluvit. I když je to někdy složité, snad to nikdo nebude novému vedení dělat ještě těžší," dodal Marada.