Sportovní nadšenec z Ratíškovic Přemysl Kouřil nechyběl na žádném z předcházejících evropských fotbalových šampionátů od rozdělení republiky. Byl v Anglii, Holandsku, Portugalsku, Švýcarsku i Polsku. „Domů jsem si přivezl hlavně spoustu zážitků. Atmosféra v dějišti mistrovství je úplně jiná než jinde. Se sledováním televize se to vůbec nedá srovnat. Člověka obohacují hlavně setkání s příznivci jiných zemí," říká šestačtyřicetiletý vedoucí provozu ve vracovské pekárně, který do dějiště šampionát cestoval všemi dopravními prostředky. „Bylo to různé. V Anglii a v Holandsku jsme byli autem, do Polska jsme jeli i vlakem. Do Portugalska jsme letěli, do Švýcarsku cestovali autobusem s kanceláří," říká Kouřil.

Bývalý fotbalista ratíškovického Baníku, který v současnosti hraje stolní tenis za třetiligový Vracov, si i po letech vybavuje všechny výsledky, situace i události. Zážitků z cest má spousty, na některé nepotřebuji ani fotografie. „Největší událostí pro měl byl pochod fanoušků ze středu Ženevy na stadion před rozhodujícím utkáním s Tureckem. Městem tehdy kráčelo šest tisíc Čechů. Dokonce jsme zastavili dopravu, zpívali jsme a skandovali. Bylo to fantastické," vzpomíná.

Kouřil nikdy nezapomene ani na Šmicerův vyrovnávací gól na 3:3 v zápase s Ruskem v Liverpoolu, který Uhrinův výběr posunul do čtvrtfinále mistrovství Evropy 1996. „Stáli jsme přímo za tou brankou," upozorňuje sportovní nadšenec.

Velkým zážitkem pro ratíškovického rodáka bylo i chování polských příznivců ve Vratislavi, kde Češi pořadatelskou zemi brankou Jiráčka zdolali 1:0. „Místo urážek nám všichni gratulovali k postupu," říká Kouřil.

Ten si vychutnával i triumf nad Německem v Portugalsku. „Deset tisíc českých fanoušků v Lisabonu zpívalo Němcům Deutschland, Deutchland, auf wiedersehen, auf wiedersehen. Bylo to nezapomenutelné. Šedesátitisícový stadion byl totiž z poloviny zaplněn smutnými Němci," vybavuje si. „Bylo to naposledy, co Němci na vrcholném šampionátu neuspěli. My jsme je poslali po skupině domů," přidal.

Na památném šampionátu v roce 2004, kde Češi získali bronz, přímo na stadion sledoval i povedený čtvrtfinálový duel s Dánskem.

Podobný výsledek by Kouřil bral i letos. Mužstvu vedenému trenérem Vrbou ovšem příliš nevěří. „Tipuji remízu 1:1 se Španělskem, ale myslím si, že nepostoupíme z těžké skupiny. Postup do osmifinále by byl senzací," míní.

I když do Francie za fotbalem vyráží spousta českých fanoušků, jeden z nejvěrnějších příznivců letos zůstává doma. „Sice to není až tak daleko a vstupenky byly k dispozici, už jsem si ale naplnil cestovatelskou touhu," pronesl Kouřil, kterému se navíc vůbec nelíbí současné poměry v českém fotbale. Nejen z toho důvodu bude letošní šampionát sledovat v televizi. „Vím, že za to hráči nemohou, ale závěr ligové sezony a další kauzy mi vzaly radost z fotbalu," dodal.