Vedení jihomoravského klubu i samotné hráčky hodnotí poslední půlrok pozitivně. Situace totiž není na Nesytě ideální, zkušený trenér Petr Vyškovský jen složitě dává dohromady základní sestavu. Když se některá z hráček zraní, má Hodonín velký problém. „Do soutěže jsme vstupovali s velkými obavami, protože jsme přišli o tři hráčky ze základní sestavy," říká dlouholetý šéf klubu Jan Šnajdr. „Brankářka Barbora Růžičková odešla studovat do Uherského Hradiště a momentálně chytá za Slovácko. Je členkou reprezentačního výběru do patnácti let a na podzim dokonce nastoupila proti Spartě Praha," přidal.

Nesytu ovšem na podzim nescházela pouze talentovaná gólmanka. „Fritzová zamířila do Zbrojovky Brno a stoperka Helena Bílíková odešla na rok pracovat do Rakouska jako ou pair," připomněl Šnajdr.

Ten byl před letošním ročníkem druhé nejvyšší ženské soutěže vzhledem k úzkému kádru velmi pesimistický. Hráčky Hodonína se však semkly a již v přípravě ukázaly, že i bez stabilních opor mohou hrát dobrý fotbal. Na domácím Memoriálu Antonína Šťastného skončila Vyškovského parta druhá, když v rozhodujícím zápase prohrála s juniorkou Brna brankou po rohovém kopu 0:1.

FC Nesyt Hodonín
Brankářka: Kristýna Lokajová
Obrana: Vendula Dřímalová, Kristýna Šťastná, Michaela Bukovská, Jaroslava Ptáčková, Tereza Hlaváčová
Záloha: Markéta Koplíková, Ilona Podrazilová, Klára Lamáčková, Elena Bučková, Jana Vacenovská, Vendula Jandová
Útok: Alexandra Blahová, Michaela Konečná, Alena Maršálková
Trenér: Petr Vyškovský, vedoucí mužstva: Jan Šnajdr
Střelkyně: 5 – Alexandra Blahová, 1 – Markéta Koplíková, Michaela Konečná, Jana Vacenovská, vlastní

Mistrovská soutěž však přinesla ještě těžší zápasy a nečekané komplikace. Hned po druhém kole se ze soutěže odhlásila Jihlava, takže Hodonín odehrál na podzim pouze šest zápasů. S bilancí tří výher a stejným počtem porážek skončil po první polovině sezony za suverénní Zbrojovkou na druhém místě. „S umístěním i předváděnou hrou jsem spokojený. Nečekal jsem, že to bude až tak dobré. Všechny hráčky si za výkony a přístup zaslouží pochvalu," pronesl Šnajdr.

Ten ocenil především výkony Kristýny Lokajové, která musela zaskočit za brankářku Růžičkovou. „Ve všech mistrovských zápasech podala nadstandardní výkon," pochválil Šnajdr univerzálku.

Celý tým se výborným výkonem prezentoval zejména na hřišti lídra soutěže, kde po velkém boji prohrál 0:2. „Na Zbrojovce jsme celý zápas hráli v deseti, přesto jsme tam podali nejlepší výkon podzimu," řekl Šnajdr.

Na jaře by se mělo kvarteto týmů utkat čtyřkolově. „Výsledky budou otázkou náhody, protože všechny družstva se velmi dobře znají a rozhodovat bude momentální forma jednotlivých hráček," míní Šnajdr.

Hodonínské fotbalistky budou spoléhat na osvědčené opory. Lokajová se ovšem vrátí na hrot útoku. Vedení Nesytu se totiž na spolupráci domluvilo s patnáctiletou brankářkou Terezou Horčičkovou z Horních Bojanovic, která na podzim chytala krajskou soutěž za žáky Hustopečí. „Další hráčky se nám zatím nepodařilo sehnat. Bohužel kmenových hráček máme pouze jedenáct, což je na dvanáct utkání hodně málo. Budeme se s tím muset porvat a poradit si," pronesl Šnajdr.

Zájem je ovšem i hráčky Hodonína. Kanonýrku Blahovou lanaří nejlepší slovenský tým současnosti, Nové Zámky. „Bylo by to pro nás velké oslabení. Blahová je koncová hráčka, umí dát gól," říká šéf Nesytu. Ostatní fotbalistky by měly v Hodoníně zůstat.

Tým žen se pod vedením trenéra Vyškovského připravuje v tělocvičně základní školy Vančurova. Na konci loňského roku se slovácký celek představil na halovém turnaji v Olomouci, kde skončil na pátém místě.

V zimní přestávce se Hodonín zúčastní ještě dvou podobných klání. V sobotu 18. ledna si zahraje v Myjavě a v sobotu 8. února se ukáže věrným příznivcům i na domácím klání. „Není jednoduché týmy do haly dostat. Oslovili jsme asi pětatřicet týmů, zatím nám účast potvrdily pouze Myjava, Kopčany a Podivín," hlásil Šnajdr.

Toho čeká na konci ledna v Praze jarní seminář, na kterém se dozví další podrobnosti týkající se Moravské fotbalové ligy žen. „Měli bychom začít hrát už v polovině března. Mně se to zdá hodně brzy. Raději bych začal později a hrál i ve státní svátky prvního a osmého května," uvedl Šnajdr.

Většina moravských oddílů by navíc přivítala, kdy druhá nejvyšší soutěž byla znovu řízena z Olomouce. „Nedělám si velké naděje. Názory jsou různé, ekonomika je tvrdá. Většina oddílů stejně nemá finance na to, aby hrála druhou ligu. Osobně nemám s Prahou žádné problémy," řekl Šnajdr, který vidí další účinkování ve druhé lize velmi pesimisticky.

„Zájem týmů o tuto soutěž je malý. Na druhé straně nám přesun do divize nic nedá. Mezi průměrným druholigovým týmem a předním divizním celkem je totiž obrovským rozdíl, což dokazují přípravné zápasy, ve kterých vyhrává družstvo z vyšší soutěže rozdílem osmi až deseti branek. Podle mě by se nezvýšila úroveň divizí, ale klesla úroveň druholigových mančaftů, které by divizi hráli," dodal Šnajdr.