Mutěnice – Ticho a několikacenti­metrová vrstva sněhu na hlavním hřišti dává najevo, že třetiligoví fotbalisté Mutěnic jsou stále zazimovaní. Tvrzení bylo platné pouze do úterního odpoledne.

Pár minut po třetí hodině odpolední vybíhá z kabiny asi dvanáctka hráčů. Míří na umělou trávu k úvodnímu seznamovacímu tréninku. Někteří s kulichy, aby ochránili uši před studeným vzduchem. V hloučku je i slovenský trenér ve službách Vinařů Peter Vlček. Postává u autové čáry a dohlíží, zda fotbalisté dodržují stanovené pokyny.

„Chceme se na jaro dobře nachystat, abychom ho zvládli a případně postoupili na vyšší příčky,“ říká Vlček. V té chvíli už skupinka hráčů krouží kolem shrnutého sněhu u krajů umělky. Je potřeba tělo zahřát, aby se nezranili.

„Máme před sebou těžké a náročné tréninky. Kluci z toho budou žít celé jaro, takže musí naběhat spoustu kilometrů,“ míní trenér, jenž své svěřence podrobí každodennímu zápřahu. „Připravovat se budeme od pondělí do pátku a v sobotu nás čeká přípravný zápas.“

Kolem Vlčka co chvíli probíhají nyní už zadýchaní hráči. Některé vidí poprvé. Zná je pouze několik minut. Mutěničtí opět dodrželi novodobou tradici v klubu: kádr se během pauzy prakticky zcela proměnil. Zůstalo jen torzo. „Někteří jsou tady na zkoušku a budeme si postupně vybírat,“ hovoří Vlček o klubové strategii.

Mezi těmi, kteří zůstali, je například kapitán Dalibor Koštuřík. Právě ofenzivní tahoun přebírá od kouče pokyny a čerstvě utvořenou partu vede.

Krátký výdech

„Nálada je dobrá. Zatím to jde,“ uculuje se Koště, jak jej Vlček oslovuje. „Nevím co čekat. Jsme v začátku, musíme se sehrát. Doufám, že to bude k dobrému. Teď máme před sebou hodně běhání,“ pokračuje a míří zpět za spoluhráči, kteří mu mezitím poodběhli.

V mužstvu ovšem chybí jedna z tradičních opor, vytáhlý stoper Michal Jašíček. Mladý zadák má podle Vlčka zájem odejít do jiného klubu. „Jeho prioritou je asi zkusit vyšší soutěž. Rozhodl se, že o to bude bojovat. Myslím si, že už s námi nebude,“ tvrdí slovenský kormidelník. To už má mužstvo za sebou osm koleček. Pár minut vydýchává a vyráží k dalším. Následuje vytoužený kontatk s míčem a hra.

„Nebojte, ještě toho bude dost,“ upozorňuje Vlček s šibalským výrazem. Mutěnice mají prozatím domluvených sedm přípravných duelů. „Rád bych jich měl ještě o dva navíc. To by bylo ideální,“ uzavírá Vlček. V únoru pak Vinaře čeká týdenní soustředění v Luhačovicích­.

Exotika? Už nikoliv

Bělorus Grigoriev, Argentinec Martineli či naposledy Brazilec Carlinho. V minulosti se v dresu Mutěnic představilo několik fotbalistů z exotických zemí. V drtivé většině měli jedno společné: zklamali. Grigoriev vysedával na lavičce, Martineli byl naprostým krokem vedle a Carlinho loni v zimě zmizel stejně rychle jako rozbředlý sníh. Odehrál pár přípravných zápasů a vrátil se do Brazílie. Letos už byste podobnou perličku mezi posilami hledali marně. Klub odmítá dál hledat hráče v cizích zemích. „Už tady nikdo takový nebude. Z tohoto už jsme ustoupili. Pro ně je to strašný skok do takové zimy. Adaptace je dlouhá. Myslím, že to nemá smysl,“ řekl trenér Peter Vlček, jenž dá raději příležitost domácím dorostencům.

Stoper Jašíček na odchodu

V Mutěnicích Pod Búdama strávil Michal Jašíček tři a půl roku. S nadsázkou by se dal označit za rekordmana. Životnost fotbalistů v kádru Vinařů se momentálně pohybuje kolem šesti, maximálně dvanácti měsíců. I Jašíček už je na odchodu. Touží po angažmá ve vyšší lize. V těchto dnech trénuje s jedním z druholigových týmů. O který jde, si však raději ponechává pro sebe. Zatím je na zkoušce. „Mohu prozradit, že jde o klub z Čech,“ nastínil Jašíček v rozhovoru pro Hodonínský deník Rovnost. „A případný návrat do Mutěnic? Zatím nevím. Na to je ještě čas. Nepřemýšlím o tom,“ pokračoval vytáhlý stoper, jenž na mutěnické angažmá bude podle svých slov vzpomínat jen v dobrém.