„Na Slovácku máme výborné zázemí nejen k samotnému trénování, ale je tu i možnost dalšího vzdělávání a získávání zkušeností. Pravidelně sem zajíždí reprezentační trenérka USA, konají se tam školení pořádané organizací FIFA,“ říká Novosad, který působí v uherskohradiš­tském klubu dva roky. „Práce s malými holkami mě baví,“ tvrdí.

David Novosad, syn předsedy TJ Sokol Vlkoš, ale pomáhá i v mateřském oddílu. „Jednou týdně mám trénink i s holkami ve Vlkoši. S domovským klubem jsem tak stále v kontaktu,“ pravil osmadvacetile­tý kouč.

Novosad se na každý trénink pečlivě připravuje. Naordinovat malým děvčatům jednotku určenou mladším žákům prostě nejde. „Trénink žen by měl být jiný než je tomu u mužů. Musí se přihlédnout ke specifikům ženského těla, k myšlení i chování. Ženy jsou navíc náchylnější na jisté typy zranění, kterým se musí vhodným rozcvičením a posilováním určitých svalových partií předcházet,“ upozorňuje Novosad.

Podle mladého trenéra dokáží dvanáctileté dívky držet s chlapeckými týmy tempo. „Důkazem jsou například žákyně Slovácka, které hrají krajskou soutěž a drží se v první polovině tabulky. Navíc je jejich kombinační hra velmi pohledná,“ uvedl Novosad, který vede jednu ze dvou dívčích přípravek působících na Moravě. „Jednu máme ve Slovácku, druhá je v Brně. Dalších pět celků je v Čechách,“ informuje Novosad.

Sedm dívčích týmů nejmladší věkové kategorie tak nemůže hrát klasickou soutěž. „Čtyřikrát do roka se týmy sjedou na určené místo a hrají proti sobě,“ pravil Novosad. „Čtyři turnaje za rok je samozřejmě málo, proto kromě dívčí soutěže přípravek hrajeme ještě soutěž, ve které se utkáváme s chlapeckými týmy. Holky ze Slovácka hrají okresní fotbalovou soutěž v okrese Uherské Hradiště. Hráčky jsou na hru proti klukům zvyklé a se stejně starými chlapci hrají vyrovnané zápasy,“ pokračoval.

Dívčí přípravku tvoří ve Slovácku většinou domácí hráčky, které se na stadionu schází každé úterý a čtvrtek. Ostatní hráčky, mezi nimiž nechybí ani dvě děvčata z Hodonínska trénují s kluky v mateřských klubech a ve Slovácku působí na střídavý start. „U nich záleží na tom, jakou soutěž preferují. Buď dávají přednost zápasům s kluky a přijedou za námi jen když mají volno, nebo se účastní každého našeho zápasu,“ uzavřel Novosad.