Sedm statečných. To jsou pánové Antonín Podolan, Rudolf Tomík, Josef Špaček, Radim Durna, František Miroš, Rostislav Uřičář a Rostislav Štípský. Ti musejí co nejdříve sehnat nového trenéra a dát dohromady konkurenceschopný tým. Pokud se to novému vedení nepodaří, bude mít Tvarožná Lhota v blížící se sezoně velké potíže.

„Víme, že času moc není, a že nás čeká spousta práce, ale chceme fotbal v Tvarožné Lhotě zachovat. I když někteří lidé nechtěli po sestupu žádnou soutěž dospělých přihlásit, podle našeho názoru by o byla pro takovou obec, jako je Tvarožná Lhota, tragédie, protože u nás jsou jedinými kulturami kostel, hospoda a hřiště," říká nový člen výkonného výboru Antonín Podolan.

V obci s devíti sty obyvateli nikdy nehráli krajskou soutěž. V Tvarožné Lhotě se chodilo na okresní přebor či nižší soutěž. Tým ze Strážnicka má za sebou jednu z nejhorších sezon v klubové historii, když v okresním přeboru neuhrál ani bod a po osmi letech sestoupil do třetí třídy.

„Naším hlavním cílem je, aby děti znovu začaly chodit na hřiště a hrát fotbal. Chceme kopanou v obci zachovat a pozvednout ji," prohlásil Podolan, který k fotbalu přivedl oba své syny. Starší Zdeněk i mladší Tomáš hrávali ve Zlíně a v Šardicích, v současnosti jsou oba v zahraničí. „Zdeněk pracuje na Novém Zélandu, kde chytá a trénuje gólmany. Tomáš je zase ve Skotsku," informuje čtyřiapadesátiletý podnikatel.

Byl to právě Podolanův syn Tomáš, kdo navrhl, ať se Tvarožná Lhota utká v rámci oslav s bývalými hráči druholigového Zlína. „Od té doby, co mí synové hrávali za Zlín žákovskou a dorosteneckou ligu, tam mám spoustu kamarádů. Nakonec jsem přes Karla Šimurdu sehnal číslo na Petra Klhůfka, se kterým jsem se domluvil," řekl Podolan, který uvažoval, že do Jihomoravské vesnice roku 2012, pozve hodonínské hokejisty.

„V dubnu, tedy v době, kdy hráli Drtiči play off, jsem volal trenéru Barusovi. Ten tehdy ještě nevěděl, jak bude příprava vypadat. Nakonec jsme se dohodli se Zlínem," pronesl Podolan.

Ten si stejně jako další současní a bývalí hráči osmdesáté výročí od založení klubu náramně užili. První tým Tvarožné Lhoty se po více než roce dočkal vítězství, když bývalé ligové hráče Zlína porazil 5:2. „Kluky musím především za přístup pochválit. I když se hrálo v uvolněné atmosféře a v poklidném tempu, tak jsme dokázali proměnit alespoň některé své příležitosti a nakonec i vyhrát," uvedl dlouholetý jednatel Tvarožné Lhoty František Vaculka, který se naposledy postavil na střídačku a tým vedl v roli trenéra.

Právě kouč účastníkovi třetí třídy citelně schází. „Sháníme trenéra. Oslovil jsem jednoho známého ze Strážnice. Jeho příchod je v jednání," uvedl Podolan.

Otazník visí i nad kádrem. Několik hráčů chce totiž s fotbalem skončit. „Musíme si s hráči sednout a domluvit se s nimi. Někdo je u nás na hostování, někdo chce skončit. Bude to těžké, ale věřím, že se s kluky dohodneme," řekl Podolan.

Právě nedostatek hráčů trápí funkcionáře Tvarožné Lhoty ze všeho nejvíc. „Kluků je dost, ale většina mladých nemá k fotbalu takový vztah jako jejich otcové či dědové," pronesl Vaculka.

Skromný oddíl navíc nemá ani jedno mládežnické družstvo. „Před šesti lety jsme udělali ve škole nábor, ale ani ten nám nepomohl. Ze začátku k nám chodilo osmnáct kluků, ale většina toho nechala. Když zjistili, že na tréninku musí běhat, tak začali brečet," vzpomíná Vaculka.

V Tvarožné Lhotě bude na podzim hrávat alespoň dorost Kněždubu, kde začali s rekonstrukcí trávníku. „Budou hrávat předzápas prvnímu mužstvu," prozradil Podolan.

V předzápase zdolali staří páni Tvarožné Lhoty bývalé hráče slovenského Chropova 4:2. Sobotní oslavy zakončila večerní zábava s harmonikáři a zpěvem.

Oslavy 80 let

Sokol Tvarožná Lhota – Bývalí hráči FC Zlín 5:2 (2:1)

Branky: Robin Adamec, Filip Gazárek, Ondřej Kuryviál, Jiří Holubík, Jiří Vítek – Rostislav Slobodian, Petr Murka.

Staří páni Tvarožné Lhoty – Bývalí hráči Chropova 4:2 (3:1)

Branky Tvarožné Lhoty: Pavel Mareček, Jiří Vítek, Roman Kašný, Petr Vítek

Rozhodčí: Svoboda – Straka, Daniel

Diváci: 150

Nový výkonný výbor TJ Sokol Tvarožná Lhota

Členové: Antonín Podolan, Rudolf Tomík, Josef Špaček, Radim Durna, František Miroš, Rostislav Uřičář, Rostislav Štípský.