Předseda OFS Hodonín Petr Kotásek nejprve všechny delegáty pozdravil, následně přečetl rozsáhlou zprávu, ve které se ohlížel za posledními dvěma lety.

Základní fakta jsou ale jasná. Na Hodonínsku se fotbal hraje v třiašedesáti obcích a městech. „V tomto je vidět, jak velký fenomén kopaná je," řekl nejvyšší muž okresního fotbalu.

Kotásek se rád pochlubil i dalším číslem. Členská základna v okrese činila asi 5 800 členů. Tímto se Hodonínsko řadí mezi tři největší okresy v rámci České republiky. „Za členskou základnu musím všem poděkovat," pravil Kotásek.

Ten nechválil pouze kolegy funkcionáře, ale hlavně další členy výkonného výboru. Od roku 2013 řídí okresní fotbal kromě předsedy Kotáska také Jaroslav Bíla, Petr Blaha, Zdeněk Hulcký, Mojmír barák, Zdeněk Blaha a Vojtěch Bártek. „Scházíme se jednou za měsíc a řešíme koncepční otázky související s rozvojem kopané na území okresu, včetně metodického řízení odborných komisí," informoval delegáty šéf svazu.

Od minulé valné hromady se výkonný výbor OFS Hodonín sešel třiadvacetkrát. Spoustu práce podle Kotáska odvedly i odborné komise. Klíčovou pro chod soutěží je STK. Sportovně-technická komise řídí soutěže šestapadesáti družstev dospělých, osmnácti týmů dorostu a čtyřiceti žákovských celků. „Pouze soutěže přípravek řídí komise mládeže," připomněl Kotásek. „Jsem přesvědčen, že tato komise má zavedený svůj systém práce a v posledním období se stala profesionální komisí, kterou jsme dokázali omladit. Je radost se dívat na její práci," prohlásil ratíškovický činovník.

Spousty práce měla v uplynulém období i komise rozhodčích. Zásadním problémem je nedostatek rozhodčích. „Máme třiačtyřiceti sudích. Tento počet je pro obsazení všech soutěží nedostačující. Někteří z nich jsou totiž pouze na papíře nebo na schválené nominační listě," sdělil Kotásek. Ten přiznal, že mezi arbitry chybí hlavně konkurenceschop­nost. „Někteří rozhodčí si nezaslouží být na listině," tvrdí Kotásek, který si není jistý tím, že se i přes zvýšení odměn podaří stav rozhodčích naplnit. „Ideální počet by byl mezi pětapadesáti až šedesáti," míní.

Nedostatek rozhodčích ovšem není problémem pouze hodonínského okresu, nýbrž celé republiky. „Výjimkou je Brno-venkov, kterému musím za vzájemnou spolupráci a pomoc při obsazování utkání poděkovat. Vyzdvihnout musím i pravidelné školení. Tom má díky výborným lektorům velmi dobrou úroveň," podotkl Kotásek.

Spoustu starostí s obsazením všech víkendových utkání má šéf obsazovací komise Rudolf Volf. „Někdy je to nadlidský úkol, proto mě mrzí, když někteří funkcionáři kritizují delegace na utkání," pronesl Kotásek. Ten ve svém projevu zmínil i předsedu Komise mládeže Josefa Foltýna, šéfa disciplinárky Jaromíra Kazíka a předsedu Revizní komise Ivana Šerfözö.

Letošní novinkou by měla být nově vzniklá trenérská komise, kterou se členové výkonného výboru budou zabývat na nejbližším zasedání. „Poslední kurz skupiny C, který náš okres uspořádal v závěru roku 2013, se těšil velkému zájmu a byl docela náročný na organizaci. Navíc odhalil závažné nedostatky. Někteří trenéři dostali potřebnou licenci bez patřičného školení. Takto vystavený kurz je k ničemu," uvedl Kotásek, který rovněž upozornil na ubývající počet mládežnických družstev. „Nemůžeme být spokojeni s tím, že nám za posledních sedm let skončilo osmnáct dorosteneckých týmů. Signály jsou takové, že některé celky se budou v dalších sezonách slučovat a stav bude ještě nižší," sdělil Kotásek.

Naopak počet družstev přípravky se díky hracímu systému čtyři nebo pět plus jedna rozrostl.

Několik kluků začalo s fotbalem i díky náborové akci Můj první gól. Té se na hřišti v Ratíškovicích zúčastnilo 281 dětí ze tři obcí.

Bezpečné branky Jihomoravského kraje nyní vlastní dvě třetiny okresních klubů s mládežnickými družstvy. Devět klubů je ale stále nemá. „Akce sice už skončila, ale za sebe i další členy výkonného výboru slibuji, že podnikneme takové kroky, abychom je klubům zajistili. Do dvou let je budete mít," slíbil Kotásek.

Kromě něj si vzal slovo i předseda Jihomoravského krajského fotbalového svazu a člen výkonného výboru FAČR Pavel Blaha. „Na diplomatickém poli je hodonínský okres hodně silný. Teď by to ještě chtělo přenést na fotbalové trávníky, kde máme značné rezervy. Kdo si pamatuje Ratíškovice, Kyjov, Mutěnice, Šardice nebo Veselí nad Moravou ve vyšších soutěžích, tak moc dobře ví, že je co zlepšovat," prohlásil Blaha.

Mezi pozvanými hosty byli i předseda OFS Brno-venkov Jan Zycháček a místopředseda Oblastního fotbalového svazu Senica Ladislav Buček. „Spolupráce s OFS Hodonín je prospěšná pro obě strany. Za posledních pět let se hodně zkvalitnila. Důležité je, že si předáváme zkušenosti," uvedl Buček. Sekretář ObFZ Senica Miroslav Maca zase delegáty seznámil s fotbalovou revolucí. Na Slovensku funguje už dva roky.