VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po šestnácti letech je čas na změnu, říká Klimková

Moravany /ROZHOVOR/ – Je jedinou ženou v českém fotbale, která získala profesionální trenérskou UEFA PROFI licenci. Tato kvalifikace ji opravňuje okamžitě naskočit k prvoligovému mužstvu mužů.

10.6.2011
SDÍLEJ:

Trenérka Jitka Klimková skončila ve Slovácku a nyní připravuje letní kemp, který se v polovině července uskuteční v Koryčanech.Foto: DENÍK/ Stanislav Dufka

Jitka Klimková však po šestnácti letech končí s trénováním. Od fotbalu si ale bývalá reprezentantka neodpočine. Spíše naopak. Rodačka z Moravan založila fotbalovou školu s názvem Soccer School Jitka Klimková GO FOR IT. První kemp bude uprostřed července v Koryčanech na Kroměřížsku.

Kdo přišel s nápadem uspořádat na Slovácku fotbalovou školu?
Věděla jsem, že budu ve Slovácku končit. Hledala jsem sama sobě v ženském fotbale nějaké další využití. Nejednoduší cesta, která by mě zároveň nejvíce bavila, bylo založení fotbalové školy a pořádání kempů v České republice.

Bude to obdoba amerických kempů, kterých jste se v minulosti pravidelně zúčastnila?
Vzor je pro mě určitě Amerika. Věděla jsem, že to jednou přijde a že jednou budu chtít pořádat takové kempy i u nás.

Jak moc je náročné podobný kemp uspořádat?
Vzhledem k tomu, že to dělám poprvé, tak je pro mě všechno nové. Možná mi to trvá delší dobu. Zatím vychytávám detaily. Příští rok už to bude asi daleko jednodušší a kvalitnější. Když dělá člověk něco poprvé, tak se chybičky vždycky objevují. Časově je to náročné.

Proč jste si vybrala zrovna Koryčany, které nepatří mezi fotbalové bašty?
Se Slováckem jsme tam pravidelně jezdili na soustředění a vždy jsme tam byli maximálně spokojení. Je tam krásné fotbalové prostředí, vedle stadionu je koupaliště s hřištěm na plážový fotbal nebo volejbal. Neměla jsem pochyb o tom, že by Koryčany nebyly tým správným místem.

Moravany nepřicházely v úvahu?
Teď jsem se byla po delší době podívat na náš pažit a byla jsem velmi mile překvapena (úsměv). V Moravanech je krásný stadionek. Bohužel tam není žádné ubytování. Chybí i další vyžití.

Kemp ale určitě nebude jenom o fotbale?
To určitě ne. Součástí kempu bude spousta aktivit, které budeme dělat v lese. Věřím tomu, že děti, které se přihlásí, nebudou litovat. Bude to o sportu. Nechci, aby děti seděly o prázdninách u počítače. Naopak chci, aby byly venku, v krásném prostředí, čemuž okolí Chřibů přímo nahrává.

Takže do letní školy se mohou přihlásit i děti, které fotbal hrát vůbec neumí?
Přihlášení už jsou i nefotbalisté. Děti rozdělíme do několika kategorií. Kluci nebo holky, které mají ambice se ve fotbal zlepšovat, stráví na hřišti více času. Naopak děti, kteří fotbalem zase až tak moc nežijí, budou dělat jiné věci.

Už víte, jak bude na letním kempu vypadat běžný den?
Pomalu začínám přemýšlet, jak kategorie rozdělím a jak bude program vypadat. Náčrt mám udělaný, ale zase až tak dopodrobna to není. Až uzavřu počet účastníků a rozdělím je do kategorií, pak se budeme bavit o konkrétním programu.

Kde budou účastníci bydlet?
Jedna část bude ubytovaná v kempu, druhá část zase v rekreačním středisku, které je sto metrů od hřiště.

Jaký je o kemp zájem?
Zájem mě velmi mile překvapil. Měla jsem docela obavy. Nevěděla jsem, jestli kemp vůbec naplním. Teď už jsem si stoprocentně jistá, že ano. Sedmého června je přihlášených asi padesát dětí.

Kolik dětí je z Hodonínska?
Zatím patnáct. Těší mě zájem kluků z Kyjova. Přihlásily se i děti z Dubňan.

Váš letní kemp se může pyšnit spoluprací s americkou fotbalovou školou velmi úspěšné trenérky ženského fotbalového národního týmu USA, April Heinrichs. Jak jste se s ní seznámila?
S April se znám dost dlouho. Jako trenérka jsem jezdila na její školy. Ona mě hodně inspirovala, abych založila fotbalovou školu v Česku. Termín směřoval k tomu, aby měla volno. April bude do sedmnáctého července na mistrovství světa v Německu, o den později nám začíná kemp. Takže ona přijede hned do Koryčan a pomůže mi tábor nastartovat.

Účast přislíbila i nejúspěšnější fotbalistka České republiky Pavlína Ščasná. Bylo těžké se s ní domluvit na spolupráci?
S Pavlínou to bylo trochu složitější, protože ona sama nevěděla, co s ní bude. Před dvěma měsíci se domnívala, že bude hrát někde v Americe, ale zranění ji přinutilo skončit s fotbalem. Toho jsem využila a pozvala jí na kemp. S Pavlínou se známe hodně dlouho. Problém v tom nebyl. Ba naopak takové akce podporuje. Sama má zájem zvýšit popularitu ženského fotbalu.

Zapojí se do kempu i fotbalistky Slovácka?
Určitě. Hráčky, které hrají druhou nebo třetí ligu, mohou vidět, jak se trénuje v první lize. Proto tam hráčky Slovácka budou. Navíc tam holky zahájí letní přípravu. Fotbalistky Slovácka strávily v Koryčanech tři léta. Pro ně je to návrat na místo, které znají a kde byly spokojené.

Odehraje tam Slovácko i nějaký přípravný zápas?
Co udělám stoprocentně, jsou turnaje. Takže v pátek odpoledne a v sobotu dopoledne se uskuteční turnaj ve fotbale a turnaj v plážovém fotbale. Což bude takové vyvrcholení celého tábora.

Mohou se na své děti přijet podívat i rodiče?
Rodiče bych chtěla pozvat na páteční turnaj. Na večer plánuji společenský večer. Všichni bychom spolu poseděli, něco ugrilovali.

Přejděme k trénovaní. Po osmi letech jste skončila na lavičce prvoligového Slovácka. Proč?
S týmem jsem šestnáct let. Z Holíče jsem přišla do Otrokovic v roce 1995. V roce 2011 jsem se rozhodla, že je čas na změnu. Cítím, že je potřeba se posunout někam dál. I pro holky, které pode mnou hrají osm let, to může být nová motivace a nový impuls se zlepšovat.

Vy jste si vychovala svého nástupce Petra Vlachovského. Jaký je to kouč?
Petr je ten správný následovník. Dokáže holky perfektně namotivovat, dokáže jim dát jiný pohled na fotbal než já. Ale naše trenérská filozofie je hodně podobná. Proto vím, že je Petr správný člověk.

Nějaké nabídky jste dostala?
Lákali mě do Ameriky, ale kvůli letní škole a delegátství, si fakt nemohu dovolit vzít tým, u kterého bych musela být pět dní v týdnu. Ale nezatracuji to. Pokud by hodně zajímavá nabídka přišla, tak bych asi odsunula moje priority jinde a vzala ji.

Mluvíte o delegátství. Jak jste se k němu dostala?
Nabídla mě to ženská komise, se kterou jsem dříve spolupracovala. Oslovila mě Dagmar Damková, jestli bych vzala funkci delegáta, což se asi neodmítá.

Co funkce delegáta vlastně obnáší?
Jsem na kandidátce a koncem června odlétám do Švýcarska, kde se dozvím, co tato funkce všechno obnáší. Pak mě vyšlou na nějaký turnaj, kde budu pozorovatelka. Následně pojedu na turnaj, kde zase budou oni pozorovat mě. Pak teprve se rozhodne zda na listině delegátů zůstanu nebo ne.

Funkce delegáta ale s trenérskou prací vůbec nesouvisí. Nebo se pletu?
Je to šálek jiné kávy. Být s kopačkami na hřišti je něco jiného než být organizátorka celého turnaje. Je to pro mě výzva. Zase to ale dělám proto, aby mně to pomohlo v trénování.

Dokážete si představit, že byste vedla mužský tým?
Ještě před rokem a půl bych si to představit nedovedla, ale teď to pro mě byla nová motivace. Hodně mě láká pracovat s kvalitním trenérem. Chci se prostě zlepšovat. Ještě pořád u sebe vnímám rezervy. Klidně bych brala čtvrtou třídu se super trenérem, ve kterém bych viděla nějaký vzor.

V ženském fotbale působíte více než dvacet let. Jak se za tu dobu tento sport posunul?
Když jsem přišla z Holíče do Otrokovic, tak fotbal byl úplně někde jinde. Dnes ve Slovácku trénujeme čtyřikrát týdně. Víme, co chceme hrát. Co mě ale hodně mrzí, je filozofie českého fotbalu, že všechny nejtalentovanější hráčky směřují do Sparty a Slavie. Pak liga ztrácí náboj. Před začátkem soutěže už je jasné, kdo bude vítězem a jak to bude vypadat. Naopak ve světě se dělá maximum proto, aby byla liga vyrovnaná.

Co ženský fotbal nejvíce trápí?
Osmdesát procent ženských týmů trénuje na umělé trávě, proto jsou zranění častější. Na druhé straně pro zimní přípravné období je umělá tráva výborná, ale travnatých hřišť je tak málo, že se na umělce trénuje i v létě a to je peklo. Podmínky se ale určitě zlepšily. Týmy přechází pod prvoligová mužstva. Kdybychom byli pořád v Otrokovicích, tak jsme v nikdy neměli pět týmů jako teď ve Slovácku. V amatérských podmínkách bychom si to nemohli dovolit. Slovácko má teď pět ženských týmů a to je ten největší skok, který od roku 1995 vidím. Jsem pyšná na to, že mohu být u toho, když Slovácko vychovává sto fotbalistek. Mílovými kroky jsme se posunuli dopředu.

Jitka Klimková
Narozena: 20.8.1974
Rodinný stav: svobodná
Bydliště: Moravany u Kyjova
Hráčská kariéra: Sokol Čejč (1991–92), Slávia Holíč (1992–95),Compex Otrokovice (1995–2003).
Hráčské úspěchy: 8× start za reprezentaci Slovenska (1992–95), nejlepší jedenáctka Slovenska (1992), 2× start za reprezentaci Česka (2000/01).
Trenérská kariéra: Asistent prvoligového trenéra Compex Otrokovice(2003), hlavní trenér Compex Otrokovice a 1.FC Slovácko(2004), hlavní trenér u reprezentace U 19 (2009). Každoročně se účastní kempů pro mladé fotbalistky v USA.
Trenérské úspěchy: Trenér roku 11.místo (2003), 3.místo (2005, 2009), 2.místo (2006, 2007).
Funkcionářská kariéra: Místopředsedkyně komise fotbalu žen ČMFS.
Politická kariéra: Zastupitelka obce Moravany u Kyjova v uplynulém volebním období ( ODS).
Fotbalový tábor (18. – 23.7., Koryčany)
pro holky i kluky (ročník 2004 – 1998)
pro holky starší 14 let (ročník 1997 až po maminky)
Cena od 2 100 Kč
Soccer camp elite (19. – 23.7, Koryčany)
hráčky ročníku 1996 a starší (Jak se stát reprezentantkou)
hráčky 2. a 3 ligy (Jak chutná první liga)
hráčky první ligy žen a juniorek (Jak se trénuje v zahraničí)
Cena od 3 900 Kč.
Více informací na telefonním čísle 724 058 784 nebo na www.fcslovackozeny.cz

Autor: Libor Kopl

10.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč Svářeči Svářeč metodou 141, certifikovaný dle EN ISO 9606-1+ PED 2014/68/EU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště: Žeravice 22 a Ćeská republika + EU. ŘP sk. B výhodou, anglický jazyk na komunikativní úrovni (není podmínkou), uchazeči zašlou svůj profesní životopis na maill: slovacekrostislav@seznam.cz a vhodní kandidáti budou zařazeni do výběrového řízení a pozvání k pohovoru. Ubytování hrazené zaměstnavatelem. PP na dva roky.. Pracoviště: Arcus triumphalis s.r.o., 696 47 Žeravice. Informace: Rostislav Slováček, +420 725 353 040. Ostatní - Pomocní pracovníci ve sběrných surovinách 20 000 Kč Pomocní pracovníci ve sběrných surovinách dělník/ce na sběrném dvoře - lisař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Velkomoravská 3652/91, 695 01 Hodonín. Požadujeme: platný průkaz na VZV, možnost okamžitého nástupu výhodou. Nabízíme: perspektivní pracovní příležitost v prosperující společnosti, pravidelnou pracovní dobu. Zaměstnanecké benefity: stravenky, dovolená navíc, mzdové ohodnocení odpovídající významu pozice. Nástup možný ihned, jednosměnný provoz, stravenky, dovolená navíc. Kontakt na e-mail: rebendova@tespra-hodonin.cz. Osobně Po-Pá od 11:00 do 13:30 hod, životopis vzít s sebou.. Pracoviště: Tespra hodonín, s.r.o., Velkomoravská, č.p. 3652, 695 01 Hodonín 1. Informace: Renáta Rebendová, +420 518 397 123. Výroba - Výroba Montážní dělník 13 000 Kč Montážní dělníci výrobků z kovů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: Pracoviště: Průmyslová 1582, 696 85 Bzenec. Práce prováděna ve výrobních prostorách je fyzicky náročná - fyzický stav musí odpovídat této práci. Časová flexibilita, komunikatní schopnosti, ochota učit se nové věci.. Pracoviště: Praim-work s.r.o. - bzenec, Průmyslová, č.p. 1582, 696 85 Moravský Písek. Informace: Yuriy Khalus, +420 774 433 583. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení pomocníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: Pracoviště: Vítězná 200/6, 696 01 Rohatec. ŘP sk. B výhodou, Práce prováděna ve výrobních prostorách je fyzicky náročná - fyzický stav musí odpovídat té práci. Časová flexibilita, komunikativní schopnosti, ochota učit se novým věcem.. Pracoviště: Wast - word s.r.o. - rohatec, Vítězná, č.p. 200, 696 01 Rohatec. Informace: Medina Blakčoni, +420 776 404 046.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Medailisté z otevřeného mistrovství Slovinska Alexandr Lucký, Tibor Kubík, Alexandr Harca a Dominik Kubeš, v dolní řadě zleva trenér Martin Vališ a reprezentant ČR Jakub Šimčík.
3

Hodonínští zápasníci Harca a Šimčík zvítězili na turnaji ve Slovinsku

Ivan Bilský patří mezi významné ratíškovické postavy. Vždyť byl u většiny úspěchů fotbalového Baníku
2

Ivan Bilský. Žákovský mistr republiky oslavil osmdesátku

-

Gurmánské lahůdky k fotbalovým derniérám? V Bystrci třeba grilovaný bůček

Jižní Morava /GASTROTIPY NA ZÁPASY/ – Pro mnohé fanoušky patří k fotbalu, stejně jako góly a ofsajdy, dobré jídlo a pivo. Na stadionech po celém kraji je nabízí kluby v hospodách přímo ve fotbalovém areálu. Deník Rovnost proto přináší tipy na občerstvení při nejbližších fotbalových zápasech. 

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 15 12 1 2 37:11 37
2. FC Viktoria Plzeň 15 11 2 2 22:13 35
3. AC Sparta Praha 15 9 3 3 28:12 30
4. FK Jablonec 15 9 2 4 33:14 29
5. FC Baník Ostrava 15 8 3 4 21:12 27
6. FC Fastav Zlín 15 8 3 4 22:14 27
7. FC Slovan Liberec 15 6 5 4 15:13 23
8. FK Mladá Boleslav 15 5 3 7 28:30 18
9. SFC Opava 15 5 2 8 20:23 17
10. FK Teplice 15 4 4 7 17:23 16
11. Bohemians Praha 1905 15 4 4 7 16:23 16
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT