Tři stovky diváků čekaly lepší výkon i větší brankový rozdíl. Mezinárodní konfrontace však znovu připomněla, že lehkých soupeřů v Evropě ubývá a menší země také umí vychovat šikovné fotbalisty.

Každopádně úterní mezistátní duel ukázal, že trenéra české sedmnáctky Václava Kotala a jeho asistenty Michala Šmardu a Luboše Přibyla čeká s hráči ročníku 2000 ještě spousta práce. „Na hodnocení je však brzy. Až kvalifikace ukáže, jak na tom kluci jsou. Máme za sebou povedený turnaj v Maďarsku, proti Maltě nastoupili kluci, kteří na tom předcházejícím srazu nebyli. A jeden den byl na sehrání málo," uvedl Kotal, který dal na stadionu v Kyjově příležitost především hráčům širšího kádru. Naděje Sparty i Slavie dostaly tentokrát volno, což bylo na výkonu domácího týmu znát.

Čeští mladíci sice drželi balon na svých kopačkách, ale ke kombinační hře a do pořádného zakončení se téměř nedostali. Největší příležitost ke skórování měl v prvním poločase Michal Galus. Mladík z Olomouce připravil o míč laxního brankáře Malty Al-Tumiho, ale při zakončení nastřelil pouze na brankového čáře stojíciho protihráče.

Kyjovského sekretáře Řiháka potěšila návštěva
Potěšený návštěvou na mezistátním utkání České republiky a Malty hráčů do sedmnácti let, které se na městském stadionu v Kyjově odehrálo v úterý, byl dlouholetý fotbalový funkcionář Rostislav Řihák. „Znovu se ukázalo, že lidé na Slovácku mají po kvalitním sportu hlad. Jsem rád, že i v době dovolených přišly na zápas tři stovky diváků," uvedl Řihák. Sekretář Kyjova, který má kontakty na fotbalovém svazu připravuje další mezinárodní utkání na listopad, kdy by se v královském městě měla utkat česká fotbalová devatenáctka se Srbskem.

Ve dvou slibných příležitostech se objevil kapitán David Píchal. Po jeho prudké střele nejprve dorážel Galus vysoko nad, pak naděje Prostějova elegantně patičkou mířila těsně vedle. Vedoucí gól nedal ani Žák, který po centru Kaczmarczyka neúspěšně hlavičkoval zády k brance. „V prvním poločase jsme si vytvořili několik brankových příležitostí, ale bohužel jsme je nedokázali proměnit. Hra ale dobrá nebyla. Kluci se hledali, hodně ztráceli míče," řekl Kotal.

Mladí Malťané pořádně zahrozili pouze ve 39. minutě. Hostující Desira po rychlém úniku střílel slabě do připraveného gólmana Nejedlého.

Ve druhém poločase se česká reprezentační sedmnáctka zlepšila. Výsledkem byly dva góly v síti houževnatého protivníka. Nejprve obranu Malty překonal vysoký stoper Hušek, který se hlavou trefil po standardní situaci Kušeje.

Nejlepší hráč utkání vzápětí přidal pojistku, když bezmocného Al-Tumiho překonal povedenou ranou ze sedmnácti metrů. „Zápas jsme odmakali. Utkání sice bylo trochu hektické, ale jinak dobré. I když byl soupeř nepříjemný, tak jsme ho předčili," uvedl šestnáctiletý Vasil Kušej.

Odchovanec Ústí nad Labem, který v současností hájí barvy Dynama Drážďany, byl v Kyjově stejně jako většina týmu vůbec poprvé.

Čeští mladíci nakonec mohli vyhrát i vyšším rozdílem, ale střídající Procházka hlavičkoval zblízka nad a technický pokus Zlatohlávka skončil těsně mimo. „Druhý poločas byl o něčem jiném. Hráči si na sebe zvykli, vytvořili si mnohem větší tlak a z několika šancí dokázali dát dva góly. Zápas jsme vyhráli zaslouženě," prohlásil bývalý kouč brněnské Zbrojovky.

Malťané mohli výsledek v závěru alespoň zkorigovat, ale špatné vyběhnutí brankáře Vybírala nepotrestali. „Jsme rádi, že jsme neinkasovali, protože jsme se nevyvarovali dvou chyb v defenzivě, které mohl soupeř potrestat," zhodnotil Václav Kotal.

Mezistátní duel v úterý hostil městský stadion v Kyjově. „Prostředí bylo pěkné, hřiště krásné," řekl Kotal. Druhý zápas se hraje ve čtvrtek 25. srpna od sedmnácti hodin v Mikulově. „Ve druhém zápase nastoupí zkušenější kluci ze Sparty, kteří mají jiné návyky a jsou více sehraní. Věřím, že výkon bude lepší," dodal český kouč.

Česká republika U17 – Malta U17 2:0 (0:0)

Branky: 50. Lukáš Hušek, 55. Vasil Kušej. Rozhodčí: Dubravský – Paták, Batík. Diváci: 300.

Česká republika U17: Nejedlý (41. Vybíral) – Suchochleb (58. Šimáček), Maršálek, Hušek, Kaczmarczyk – Zlatohlávek, Vybíral (62. Horák) – Kušej, Žák, Galus (41. Majka) – Píchal (41. Procházka). Trenér Václav Kotal.

Malta U17: Al-Tumi – Camilleri, Thake, Debono, Aquilina – Zarb, Grima, Desira, Spiteri, Attard – Mifsud (D. Formosa, L. Formosa, Cassar, Dimech, Bouvet, Farrugia, Satario). Trenér: Silvio Vella.