Mladí hráči slováckého celku neprohráli v žádném mistrovském zápase. O neporazitelnost nepřišli svěřenci trenérů Trávníka a Kaizara ani na čtyřech halových turnají. Z Otrokovic, Velkého Meziříčí, Šternberku a Brna přivezli pohár pro vítěze a zlaté medaile.

Žádný zázrak ani hvězdný výběr, ale talent skloubený s pílí a poctivým tréninkem. V Hodoníně po skončení minulé sezony rozdělili přípravku a udělali dobře. Změna se vedení RSM Hodonín vyplatila. Stejně jako angažování trenéra Radka Trávníka, který se k mládeži vrátil před dvěma lety dvou letech. „Tento ročník jsme založili až v létě loňského roku. Předtím jsme měli dohromady tři ročníky. Teď máme družstva 2003, 2004, 2005 a 2006,“ uvedl Radek Trávník.

Ten vede devítíleté chlapce společně s Radomírem Kaizarem. „S ním se perfektně spolupracuje. Tréninky vedu já, ale on mě pomáhá. I když pořád ještě aktivně hraje, na hřišti je se mnou pořád,“ říká Trávník.

Rodák z Mutěnic se k trénování dostal v mateřském oddíle. Pod Búdama dlouho vedl přípravku, žáky Mutěnic dovedl do krajské soutěže. „Na to období vzpomínám rád, ale práce v Hodoníně je o něco snažší,“ tvrdí Trávník. „Největší rozdíl je vidět v přístupu k tréninku.V Mu­těnicích mně došlo na trénink pět dětí. V Hodoníně na to dohlíží rodiče. S docházkou nemám problém. Možná je to tím, že se v RSM platí příspěvky. Rodiče asi nechtějí vyhazovat peníze oknem,“ míní dlouholetý mládežnický kouč.

Přípravka RSM trénuje po celý rok třikrát týdně. „V létě jsme na hřišti, v zimě chodíme na Základní školu Mírové náměstí do tělocvičmy,“ informuje.

Trávník má k dispozici dvanáct šikovných kluků. V létě, když ovšem tým přebíral, byl počet hráčů nižší. „Na začátku byly s šířkou kádru trochu problémy. Bylo nás osm, devět. Teď je nás dvanáct, další kluci přijdou,“ pravil trenér přípravky, který je rád za každého začínajícího fotbalistu. „Někdo si myslí, že když jsme RSM Hodonín, tak máme v týmu samé vybrané kluky z regionu, ale není to pravda. Stejně jako na vesnici jsme rádi za každého kluka, který chce hrát fotbal. Výkvět okresu opravdu nejsme,“ pronesl Trávník.

Ten v minulosti rovněž nebyl rád, když mladí hráči odcházali z mateřských oddílů do regionálního střediska mládeže. Po čase působení v RSM ovšem změnil názor. „Když jsem byl v Mutěnicích, tak jsem s tím měl také problém,“ přikyvuje Trávník. „Řada rodičů se brání dát dítě do našeho klubu. Na jedné straně se jim nedivím, ale na druhé straně pokud chtějí, aby se jejich syn rozvíjel, měli by ho k nám dát,“ míní. „I na vesnici jsou šikovní kluci. Pokud ale kolem sebe mají méně kvalitní spoluhráče, jejich kvalita se nerozvíjí,“ přidal.

Trávník spolupracuje s bratrem Ladislavem, který odešel z Hodonína do Baníku Ostrava, kde se věnuje mládeži. „Občas mi pošle nějaké video, někdy spolu něco konzultujeme. Ale to, co dnes umí kluci z přípravky Ajaxu, někde neumí ani dospělí trenér. Já se některé cvičení s balonem učím v obýváku u televize,“ směje se Trávník.

Že svůj tým vede dobře, svědčí výsledky. Přípravka RSM U9 od svého vzniku ještě neprohrála. „V mistrovském zápase jsme neztratili ani bod. Tabulka se u těchto mladých dětí nevede, takže nevím, jak na tom jsme,“ usmívá se Trávník.

Jeho parta si na podzim poradila s Ratíškovicemi, Vacenovicemi, Mutěnicemi nebo Hovorany. „To není soutěž pro nás. Potřebuje se měřit se silnějšími týmy. Jediní, kdo nás trochu potrápil, byly Ratíškovic a Dolní Bojanovice. V ostatních týmech se učí základním věcem. Mladší kluci, kteří za soupeře občas hrají, na naše kluky nemají,“ říká otevřeně lodivod Hodonína.

Mladší přípravka RSM neztratila formu ani v zimní přestávce. Hodonínští mladíci ovládli před Vánocemi turnaje v Otrokovicích a ve Velkém Meziříčí. Vítěznou sérii prodloužili na kvalitních kláních ve Šternberku a Brně. „Dohromady jsme ztratili pouze čtyři body za dvě remízy,“ upozornil Trávník.

Ten rád vzpomíná na turnaj ve Šternberku. „Tam to bylo nejlepší. Lidé vstávali ze sedadel a klukům tleskali,“ uvedl.

Mezi hlavní postavy úspěšného týmu patří brankář Kryštof Škodák, obránce Vraspír, univerzál Sebastian Kaizar a střelci Filip Borúvka s Filipem Blahou. „V týmu máme šest Filipů, takže když na jednoho zakřičím, tak se otočí polovina mužstva,“ směje se Trávník.

Větinu týmu tvoří kluci z okresního města. Do Hodonína dojíždějí pouze Filip Hajdůch z Mutěnic, Filip Mazuch z Prušánek a Michal Vrtěna z Dolních Bojanovic. „Ten ale jaro dohraje doma,“ řekl Trávník, který si přístup mladých fotbalistů pochvaluje. „Kluci se snaží, zlepšení je na nich vidět,“ chválí talenty trenér.

Přípravka RSM se v tréninku zaměřuje hlavně na práci s míčem a obratnost. „Všechna cvičení děláme s balonem, trénujeme zakončení,“ říká Trávník.

Tomu se nelíbí herní systém, který lidé z fotbalové asociace ČR u mládeže zavedli. „Je to nešťastný systém. Čtyři hráči v poli je málo. Pokud nás bylo devět, tak se to ještě dalo. Ale pokud nás je víc, tak mám problém všechny kluky za čtyřicet minut prostřídat. To je špatně. NAvíc i hřiště je na můj vkus malé. Mohlo by se hrávat stejně jako v minulosti na šířku hřiště,“ pronesl Trávník.

Toho trápí hlavně nedostatek rovnocenncýh soupeřů na Hodonínsku. „Soupeře nemáme. Možná Kyjov. A nevíme, jak je na tom Veselí nad Moravou. Klidně jsm mohli hrávat se staršími kluky,“ uvědomuje si Trávník, který vyhlíží první porážku. „Už bychom potřebovali dostat za uši,“ ví zkušený kouč.

Motivace mladší přípravce Hodonína chybí. „Za rozhodnutého stavu chce dát každý gól a každý si hraje co chce. Třeba s Hovorany dokonce kluci nahrávali soupeři,“ pravil.

Trávníka těší, že alespoň na halových turnajích svádějí jeho svěřenci těžké boje. „V hale takový rozdílmezi mužstvy není, ale na velkém hřišti máme suverénně navrch,“ je přesvědčen Trávník.

Jeho tým má před sebou další dva turnaje. Jedenáctého března se hodonínská přípravka představí v Šumperku, 14. dubna pak absolvuje klání v Zastávce u Brna.„Turnaje si vybíráme. Přece jenom každý týden nemůžem jezdit sto kilometrů. Benzín něco stojí, náklady jsou vysoké,“ říká Trávník.

Na podmínky v RSM si ale nestěžuje. „Bylo to horší, ale příchodem MND se vše dorovnalo a snad to bude fungovat. Balony a vybavení máme, trénovat také máme kde,“ uvedl Trávník.

Ten chce před začátkem prázdnin uspořádat na stadionu U Červených domků mládežnický turnaj. „Je to pro kluky taková motivace. Chceme pozvat kvalitní musžtva jako jsou Slovan Bratislava, Líšeň, Znojmo nebo Sparta Brno,“ uzavírá Trávník.