Problémy budou mít hlavně nejmenší kluby, na což na páteční valné hromadě upozornil třeba zástupce Věteřova David Sedlář. „My patříme mezi nejmenší kluby v okrese. Hrajeme čtvrtou třídu, fotbal děláme ve třech lidech a rozpočet, který činí padesát tisíc korun, sotva naplníme. Podle mě je to pro náš malý oddíl další velká zátěž. Spousta věcí z toho je fajn, ale na hřišti, kde není ani signál, se budou novinky těžko uplatňovat," uvedl mladý funkcionář.

Starosti budou mít i další činovníci. Dlouholetý šéf Radějova Vítězslav Hudeček ale zůstal nad věcí. „Stejně jako ostatní obracíme každou korunu a obětavých funkcionářů je i u nás málo. Každopádně se s tím pokusíme nějak popasovat. Už jsem si zjišťoval některé věci, které se týkají třeba připojení internetu. Nebude to zase tak drahé. Věřím, že to stejně jako kolegové na Slovensku zvládneme. Budeme stejně jako s dalšími novinkami bojovat," prohlásil předseda Sokola.

Právě bez připojení na internet se okresní funkcionáři v nové sezoně už neobejdou. Česko má od 1. července opustit dlouhá léta zaběhnutý systém papírových zápisů o utkáních, ale také přestupních lístků a registračních průkazů. Napříště má všechno probíhat elektronicky. V praxi by to mělo vypadat následovně. Funkcionáři „naťukají" na začátku sezony do systému svou soupisku s fotkami (seznam pak bude sloužit k případné identifikaci jednotlivých hráčů).

Před utkáním z tohoto seznamu vyberou základní jedenáctku a náhradníky. Klidně s předstihem a z domova, protože zápis bude otevřený až osmačtyřicet hodin před zápasem. Uzavře se půl hodiny před výkopem. Do té doby budou možné změny. „Pak už k zápisu bude mít přístup pouze rozhodčí," vysvětlil sekretář OFS Hodonín Jiří Trnka.

Výhody? Je jich docela dost. Svazovým funkcionářům třeba odpadne přepisování údajů z papírové podoby do elektronické. Při počtech zápasů, které se napříč všemi kategoriemi za jeden víkend odehrají, je to příjemná změna.

Elektronické zápisy by měly umožnit rychlejší a podrobnější výsledkový servis. To je zase plus pro fanoušky.

Nový systém by měl také výrazně usnadnit registrace nových hráčů, přestupy a hostování. Odpadnout by měly především cesty do sídla svazů a mnohdy nekonečné fronty. „V případě přestupu či hostování bude stačit, když si jeden klub hráče vyžádá a druhý potvrdí jeho uvolnění. Žádná zdržovací cesta na svaz a čekání ve frontě se nekonají," potvrzuje Trnka. „Teoreticky bude možné, že se kluby domluví v pátek odpoledne a hráč může v sobotu hrát. To by ve starém systému určitě stihnout nešlo," doplňuje.

Elektronický systém také zamezí startům hráčů v disciplinárním trestu a těm, kteří nemají zaplacené členské příspěvky ve FAČR. „Kvůli neoprávněným startům se některé zápasy dokonce kontumovaly. Teď už systém start takového hráče vůbec neumožní," podotýká Trnka.

Každá mince má však nejen líc, ale i rub. Tak tedy nevýhody: v každém oddíle, i v nejnižší okresní soutěži, budou muset mít počítač s připojením k internetu, přes který veškerou agendu budou vyřizovat. I v té nejzapadlejší vesničce budou muset mít svého administrátora, který bude za dění zodpovědný. Často se objevuje také nedůvěra v elektronický systém. V lidech ožívají vzpomínky na spouštění centrálního registru vozidel, které provázely komplikace. „Mám pocit, že je to rozhodnutí od zeleného stolu někde z Prahy. Že ti lidé vůbec nevzali v úvahu podmínky, ve kterých se mnohdy fotbal na nejnižší úrovni hraje. Mám obavu, že to bude pro mnoho oddílů poslední kapka, aby svou činnost ukončily," řekl věteřovický činovník.

Svaz nabízí, že klubům přes své partnery zprostředkuje výhodné nabídky na nákup notebooků i zajištění připojení. V oddílech však často nedisponují ani lidmi, kteří by je měli obsluhovat. O řadě rozhodčích nemluvě. „Víme, že zdaleka ne všichni jsou technicky tak zdatní, ale jsme přesvědčeni, že systém je tak přívětivý, že nebude problém se ho naučit. A když ne, tak se najde v každém klubu někdo, kdo pomůže. Třeba trenér nebo někdo z hráčů," říká Trnka.

S elektronizací českého fotbalu je nutné přijmout i určité změny v předpisu soutěží.