Baník poprvé v této sezoně venku bodoval, v atraktivním derby posledních týmů krajského přeboru vyhrál na půdě okresního rivala z Kyjova 3:1 a čtyři kola před koncem letošního ročníku živí naději na záchranu soutěže. Dlouhých dvanáct měsíců čekali příznivci Ratíškovic na body z venku. Naposledy vyhrál Baník 3. května 2009 v Kyjově. Po roce se situace opakovala. Jen výsledek byl letos pro domácí o branku mírnější.

„V týdnu se nám daří. Vyhráli jsme poprvé venku. Zápas rozhodl Duchoslav, ale bojoval celý mančaft. Musím kluky pochálit,“ řekl hostující kouč Milan Bidmon. Kyjov přitom od 7. minuty brankou Žaroského vedl. Pak ale přišli chvíle Baníku. Důrazný Michal Voříšek srovnal, hračička Duchoslav zařídil dvěma góly dokonalý obrat. Potupený Kyjov se na nic nezmohl. Vyloučený stoper Laga jen podtrhl letošní kyjovská trápení.

„Sestup máme zpečetěný několik kol. Nám by výhra stejně nepomohla, Ratíškovicím jsme aspoň umožnili bodovat o záchranu,“ pravil domácí kapitán Jaromír Kučera. „Jsou to důležité tři body. Musíme být spokojeni. Ve hře je ještě dvanáct bodů, pořád dýcháme,“ ulevil si Bidmon.

Zápas, kterému předcházela minuta ticha ze zesnulého bývalého ligového rozhodčího z Ratíškovic Vojtěcha Kotena, se musel nestranným příznivcům líbit. I když ze stadionu odjížděli spokojeni pouze fanoušci Ratíškovic. Ti vytvořili na stadionu společně s domácím fanklubem báječnou atmosféru. „Bylo hodně lidí. Kluci z Ratíškovic navíc udělali výbornou atmosféru, hráli jsme jako doma,“ vzkázal příznivcům Bidmon. „Atmosféra byla super. Vzpomněl jsem si na zápasy Velké,“ přitakal Kučera.

Úvod zápasu vyšel lépe borcům v bílém. Po rohovém kopu poslal hlavou Kyjov do vedení zadák Žaroský. Následně mohl zvýšit Kučera, ale v dobré pozici pálil vysoko nad. „Začátek jsme měli hrozný, z říše špatných snů,“ zlobil se Bidmon.

Baník se po špatném začátku oklepal. Ve 20. minutě našel v pokutovém území soupeře Lukáš Koplík bijce Michala Voříška, který prostřelil bezmocného Kůřila. „Náhodný gól nás zlomil,“ pravil Kučera. O deset minut později se domácí gólman zlobil podruhé. Po rohovém kopu Tomáše Kotáska dotlačil míč do sítě Duchoslav. „Byl tam faul na gólmana,“ soptili domácí hráči. Marně.

Po poločasové přestávce, během které předal předseda okresního fotbalového svazu Petr Kotásek společně s vedením Kyjova dlouholetému kyjovskému činovníkovi Rostislavu Řihákovi dárkový koš k osmašedesátým narozeninám, domácí hráči trošku přidali, ovšem směrem dopředu byli hodně bezzubí. „Za stavu 1:2 jsme pořád věřili, měli i mírnou herní převahu. Chybí nám ale střední záložník, který by nám dal finální nahrávku. Navíc ani nejdeme štěstí naproti,“ hořekoval Kučera.

Ratíškovice sázely po změně stran na rychlé brejky a po jednom z nich šikula Duchoslav poslal Baník do dvougólového vedení. Kyjov závěr nezvládl. Laga stáhl unikajícího Kopla a musel předčasně pod sprchu. To kotel hostujících příznivců několika dýmovnicemi slavil další výhru nad odvěkým rivalem.

„Rozhodla naše nedisciplinovanost. Je to derby a člověk nikdy dopředu neví, jak utkání dopadne. Zápas mohl skončit remízou i debaklem,“ míní bývalý útočník Velké. V dalším zápase krajského přeboru porhál Hodonín doma s Podlužím 0:2. Zápas Velké nad Veličkou s Ráječkem byl kvůli špatnému terénu odložen.

FC Kyjov 1919 – FK Baník Ratíškovice 1:3 (1:2)

Branky: 7. Žaroský – 35. a 67. Duchoslav, 20. M. Voříšek
Rozhodčí: Líkař – Polák, Podaný (Gric)
Žluté karty: Kůřil, Rezek, Laga – L. Koplík
Červená karta: 79. Laga (Kyjov)
Diváci: 300
Kyjov: Kůřil – Macek, Laga, Žaroský, Bača – Bátora (59. Nguyen), Rezek, Beck, Kovařík (65. Vinca) – L. Možíš, Kučera.
Ratíškovice: Pelíšek – Dobeš, M. Koplík, Sloboda, L. Koplík – T. Voříšek, Svoboda, T. Kotásek (87. Dekař), Duchoslav – M. Voříšek, Kopl (89. Stokláska).