Silně kombinovaný tým sice dokázal před dvěma týdny porazit dubňanský Baník 2:1, ale v posledním přípravném zápase proti Starému Městu neuspěl, když s několika dorostenci v sestavě podlehl soupeři z Uherskohradišťska 2:3. „Oproti podzimu se nám sice kádr silně zúžil, přesto budeme chtít první místo udržet. Postup ale vůbec neřešíme. Nevíme totiž, jak na tom ostatní mužstva po dlouhé zimní přestávce jsou," říká ratíškovický kouč Petr Kopl.

Šedesátiletý trenér týmu v posledních třech týdnech kvůli nemoci scházel. Mužstvo po dobu jeho nepřítomnosti vedl kouč dorostu Karel Stokláska. Po operaci se však k týmu znovu připojil.

Bývalý lodivod Vracova a Vacenovic věří, že se mužstvo tvořené převážně odchovanci bude prezentovat podobnými výkony jako na podzim. Baník ztratil v první polovině sezoně body pouze dvakrát. V úvodním zápase sezony doma remizoval s Lanžhotem 1:1, v jedenáctém kole pak těsně prohrál v Bořeticích. Ve zbývajících duelech Ratíškovice zvítězily.

Na vítěznou sérii, která čítá tři utkání, chtějí Ratíškovičtí navázat i na jaře. „Pokusíme se uhrát co nejlepší výsledky a získat co nejvíce bodů," uvedl Kopl. „Žádné cíle si ale nedáváme," přidal.

Nový výkonný výbor FK Baník Ratíškovice
- Předseda klubu: Petr Příkaský
- Členové: Zdeněk Blaha, Jiří Duda, Petr Kotásek, Zbyněk Polišenský, Petr Vacenovský

Zimní přípravu lídr první A třídy skupiny B zahájil v sobotu 10. ledna. Hráči se v areálu Baníku scházeli dvakrát až třikrát v týdnu. „První měsíc byla docházka slušná, ale postupem času se začaly kupit zranění a nemoci a bylo to slabší, někdy i velmi slabé," vrací se k tréninkům Kopl.

Neoblíbený dril absolvovali i šikovní dorostenci, kteří dostali šanci ukázat se i v přípravných zápasech. „I díky tomu získali mladí hráči cenné zkušenosti," našel pozitivum Kopl.

Ratíškovice se stejně jako v předcházejících letech představily na zimním turnaji v sousedních Dubňanech, kde se vyvarovaly ostudným debaklům a i v oslabené sestavě dokázaly se silnými soupeři uhrát slušné výsledky. Svěřenci trenéra Kopla nakonec skončili za Boršicemi a Krumvířem třetí, když zápas se Bzencem vůbec neodehráli a utkání s Vacenovicemi bylo kontumováno v jejich prospěch. „Výsledky byly celkem slušné, mrzely nás nesehrané zápasy," řekl Kopl.

Toho pár dní před startem jarních odvet hlavně trápí početná marodka, která minulou sobotu čítala devět jmen. Kromě dlouhodobých marodů, Tomáše Kundraty, Lukáše Ňorka, Radima Kopla a sourozenců Voříškových není stoprocentně fit ani obránce Marek Kadlčík, kterého stejně jako Zdeňka Dohnálka trápí koleno. Lukáš Vrba zase laboruje se svalem, Tomáš Kotásek má výron kotníku.

Nemocní byli Petr Kotásek s Jakubem Bábíčkem. „Opravdu zatím nevím, s kým mohu do prvního mistrovského utkání počítat," krčí rameny Kopl.

Aby toho nebylo málo, tak nemají dostatek hráčů ani divizní Mutěnice. Vinaři od loňského léta s okresním rivalem úzce spolupracují. Zatímco na podzim díky projektu farma hráči mezi kluby pendlovali oběma směry, nyní nemá žádný z týmů fotbalistů nazbyt. „Samozřejmě je to trochu komplikace, na druhé straně víme, že v příští sezoně nebude taková spolupráce možná, takže budeme využívat hlavně naše kluky," říká Kopl.

Toho zaskočil nečekaný konec stopera Machaly, který nechtěl v Ratíškovicích dál pokračovat, a tak raději zamířil do Vracova na hostování. „Je to pro mě velké zklamání. Petr pro mě z neznámého důvodu nechtěl za Baník hrát," prohlásil zkušený trenér.

Naopak v týmu zůstal gólman Stanislav Myšák i záložník Lukáš Vrba, jehož hostování z Rohatce se změnilo v přestup. Žádnou posilu vedení klubu ani neshánělo, neboť ekonomická situace oddílu není kvůli problémům generálního sponzora ideální.

Teď je na novém šestičlenném výkonném výboru, který si v březnu zvolila valná hromada, aby zabezpečil rozpočet na příští ročník. „Všichni věříme, že se peníze seženou a my budeme dál fungovat jako doposud," dodal staronový předseda FK Baník Petr Příkaský.

Dorostenci oslaví výročí šedesáti let

Ratíškovice – V Ratíškovicích se připravují na významnou událost. V pátek 24. dubna, tedy den před tradičním Koštem vín, se v obci na Hodonínsku znovu sejdou bývalí spoluhráči Baníku, kteří v roce 1955 získali v dorostenecké kategorii titul mistrů Československa.

Od mimořádného úspěchu uplynulo šedesát let. Na historické okamžiky a chvíle slávy zavzpomínají legendy ratíškovického klubu v čele s nejslavnějším odchovancem Josefem Vacenovským. Bývalé hráče Dukly Praha i další žijící fotbalisty, Ivana Bilského, Michala Šurala, Františka Kordulu a Františka Tomana, pozvala na obecní úřad starostka Ratíškovic Anna Hubáčková, která jim předá dárek a ocenění.

O dva dny dříve budou dorostenečtí šampioni v tamní knihovně besedovat se svými následovníky, fanoušky i dalšími návštěvníky akce