Pavel Toman (10.7. 1972) patří k nejvýraznějším osobnostem klubu z Hodonínska. Žlutomodrý dres oblékal v jeho nejúspěšnějším období. Zahrál si i Finále poháru ČMFS v roce 2000. V loňské sezoně stihl Toman odehrát podzimní část . V zimě podstoupil operaci kolena a i přes příznivé prognózy lékařů se na fotbalový trávník už nevrátil.

Toman působil od začátku této sezony u nově založeného ratíškovského „B“ týmu. Byl to vlastně on, kdo dal mužstvo dohromady.

„Pavel Toman je bývalý kvalitní fotbalista a mladý perspektivní trenér. Navíc prostředí v Ratíškovicích maximálně zná,“ říká na adresu Tomana sekretář klubu Zdeněk Blaha. Vedení klubu odvoláním Cyrila Blahůška reagovalo na vzniklou situaci. Baník byl po sedmi kolech na 9.místě tabulky. Navíc výsledky a hlavně předváděná hra měly k dokonalosti hodně daleko. Někteří hráči se navíc pod trenérem Blahůškem viditelně trápili.

Oslovený Toman se nad nabídkou vedení klubu dlouho rozmýšlel. Nakonec rozhodlo srdíčko a chuť do práce s bývalými spoluhráči. „Chtěl jsem dokázat mé skvělé manželce Andrejce, že za něco stojím a taky lidem, kteří mně dali důvěru, že tomu fotbalu rozumím. Chtěl jsem pozvednout fotbal v Ratíškovicích. Navíc jsem věděl, že v těch hráčích něco je, protože jsem s nimi hrával,“ říká odhodlaně.

A zatímco bývalý trenér Blahůšek týmu příliš nevěřil, ten současný vidí současnou situaci v lepším světle. „ Kluci mně věří, já věřím jim. Myslím, že to půjde jenom k lepšímu. Budu spoléhat na každého hráče, který v tom týmu je.“

Co chce po svém příchodu hlavně změnit? „ Už jsem změnil. Disciplínu. Ta se už změnila výrazně k lepšímu.“ Problémem některých mladíků byla hlavně životospráva. S příchodem nového trenéra by měl tento nešvar měl zmizet z kabiny Baníku.

A jaké jsou současné ambice Ratíškovic? „ Chceme hrát klidný střed tabulky, porvat se o co nejlepší umístění a potrápit týmy z čela tabulky,“ říká odhodlaně mladý trenér.

Na otázku, zda zvládne vést oba mužské týmy Ratíškovic kroutí hlavou. „ Je to pro mě psychicky docela náročné. Celou sezonu určitě ne. Do konce podzimu budu vést A-tým i Béčko, ale pak už ne. Navíc něco dlužím i své rodině,“ dodává smutným hlasem.

Jak se povede trenéru Tomanovi a jeho svěřencům v dalších utkáních ukáže až čas. Už tuto sobotu se Ratíškovice představí na Podluží. A trenér Toman svému soupeři na dálku vzkazuje. „ Prohrát tam určitě nejedeme.“

LIBOR KOPL