Jednadvacetiletý fotbalista novináře příliš nevyhledává a moc toho nenamluví. „V pondělí řekne dobrý den a v pátek nashledanou,“ řekl o něm nedávno jeho bývalý spoluhráč Petr Švancara. Po středečním tréninku Slovácka byl ofenzivní záložník maličko sdílnější.

Atmosféra před zápasem Slovácka v Plzni byla mezi fotbalovými odborníky jasná. Mluvilo se o jednoznačné výhře domácích. Zaregistroval jste to?

Věděli jsme o tom celý mančaft. Mluvil o tom v televizi po zápase se Spartou liberecký Štajner, na Plzeň nás to ještě víc nabudilo. Před zápasem nám to říkal i trenér Soukup. Nabádal nás, abychom Plzni nedali nic zadarmo a snažili se uhrát co nejlepší výsledek.

Zápas se nakonec vyvíjel úplně jinak. Domácího brankáře Pavlíka jste dokonce útočnou hrou dostali do sestavy kola. Čekal jste z vaší strany tak ofenzivní hru?

Chtěli jsme být aktivní od samého začátku. Myslím si, že kromě gólu jsme domácí do vážnější šance nepustili. Ale dovnitř plzeňské šestnáctky jsme se dostávali jenom těžko, snažili jsme se proto střílet z větší dálky.

Neměli jste obavy, že pokud budete hrát proti Plzni otevřený fotbal, můžete na to doplatit?

Ne, toho jsme se nebáli.

V Plzni jste hrál na Davida Limberského. Je to hodně důrazný obránce?

Věděl jsem, jakým stylem hraje, já myslím, že se proti němu dalo hrát. Neměl jsem žádný problém. V lize jsou nepříjemnější obránci.

Na koho se vám hraje nejhůře?

Nemám nikoho speciálně neoblíbeného. Hodně nepříjemný je Tomáš Řepka, pořád nadává, chodí hodně do těla a má svoje pověstné blikance.

V první lize jste debutoval na pražské Spartě. První ligové vítězství jste zažil v zápase proti Hradci Králové v červenci 2010. Vzpomínáte na to utkání?

Ani ne, to už je strašně dávno, skoro dva roky. (směje se). Statistiku mých zápasů vede taťka.

Z posledních tří zápasů proti Hradci má Slovácko dvě výhry a jednu remízu. Je to jeden z vašich příjemnějších soupeřů v lize?

To nevím, tak bych to neřekl. Vím, že hrají systémem 3 – 4 – 3. Takto hrají celou ligu, o jejich herním stylu jsme se bavili v týdnu na tréninku. Určitě to nebude lehký soupeř. Čekám, že proti Hradci budeme znovu úspěšní.

V sestavě Slovácka nastupujete na postu ofenzivního záložníka. Hrával jste na tomto postu pořád?

V žácích jsem začínal na krajní obraně, potom jsem přišel na stopera a zahrál jsem si i ve středu zálohy. Ofenzivního záložníka jsem začal hrát až po příchodu do Slovácka a jsem na tomto postu spokojený.

V reprezentačních výběrech máte zatím na svém kontě čtyři zápasy. Myslíte si, že vašich současných výkonů, by si mohl všimnout trenér jedenadvacítky, Jakub Dovalil?

To si netroufnu říct, záleží na trenérovi. Já jsem hlavně rád, že jsem se dostal do základní sestavy Slovácka a hraji pravidelně. Všechno záleží na tom, jak se mně bude dařit v klubu, zatím jsem vděčný za každý ligový zápas. Teď se dívám hlavně na Hradec a byl bych rád znovu v základní sestavě. Jestli ale nastoupím, to zatím netuším.

Pocházíte z Petrova na Hodonínsku a na stadion Slovácka to máte pár kilometrů. Máte z vaší vesnice v hledišti svoje fanoušky?

Mám. Na domácí zápasy jezdí kamarádi a rodina. Nejvíc fandí mamka, babička, sestra a moje přítelkyně Nika, ta nechybí na žádném domácím utkání.

STANISLAV DUFKA