Padesátiletý Lubomír Řičica, civilním povoláním zástupce farmaceutické firmy, musí týden co týden obsadit více než šedesát zápasů. A pokud má k dispozici místo pětačtyřiceti sudích pouhých dvaatřicet, často i míň, mohou nastat problémy. "A to se ještě někteří omluví dvě hodiny před utkáním,“ poznamenal bývalý dlouholetý rozhodčí.

Minulý pátek se okresní rozhodčí podrobili tradičním testům. Jak dopadli?

Přítomno bylo dvacet z dvaatřiceti rozhodčích. Všichni obstáli celkem solidně. Takže celkem spokojenost. Ostatních dvanáct sudích bylo řádně omluveno. Teď je čas dovolených, někteří byli v zaměstnání, takže je velký problém mít je všechny pohromadě. Ale věřím, že si to co nejdříve dodělají.

Dvaatřicet rozhodčích na hodonínském okrese. To je hodně nízké číslo.

Počet rozhodčích není špatný, ten je přímo kritický. Celkově máme dvaatřicet rozhodčích, ale často je k dispozici díky pracovním povinnostem míň sudích. V příštím ročníku přitom budu obsazovat osmadvacet utkání hlavním rozhodčím, které se budou hrát ve stejném termínu. Na podzim navíc rozhodčí, kteří budou dopoledne rozhodovat zápasy žáků nemohou přejet na utkání dorostu a dospělých, neboť z hlediska změny času to nestíhají. Mezi rozhodčími jsou navíc lidé, kteří mají šedesát let a více. Tito rozhodčí by tři utkání za jeden den nezvládli.

Občas se stane, že na utkání musíte jet i vy sám osobně. Je to pro vás velký problém?

Jsem daleko radši, když pískat nemusím, protože u řady oddílů existuje chorobná podezíravost. Vede to ke zbytečným spekulacím, proč ke změně došlo, ale zase tak velký problém mi to nedělá.

Jak lze tuto nepříjemnou situaci řešit?

Pokud nepřibude rozhodčích a kluby nepomohou v získávání sudích, tak na nejnižší okresní soutěže nebudou rozhodčí delegováni. Tímto apeluji na bývalé hráče, dorostence, případně na hráče po zranění, studenty, kteří se nemohou fotbalu tolik věnovat nebo prostě na bývalé fotbalisty, kteří by nám mohli pomoci.

Co vlastně může svaz či komise rozhodčích začínajícím arbitrům nabídnout?

V podstatě pouze to, co povolují fotbalové směrnice a řády. O ničem jiném nevím.

Rozhodčím určitě neprospěla ani kauza Kozojídky.

Bezpochyby sudí poškodila. Tuto aféru bych ale dále nerozpitvával, protože se musíme dívat na to, co bude. Navíc si myslím, že tyto nešvary začínají u oddílových funkcionářů, kteří často neznají ani základní fotbalové normy a pak si stěžují. Často by měli nejdříve hledat chybu u sebe.

Prestiži rozhodčích také zrovna dvakrát nepomohla.

Myslím si, že nešvarem celého českého fotbalu je chorobná podezíravost k rozhodčím. Pokud totiž jakýkoliv sudí zápas nezvládne a dopustí se několika chyb, vyvolá to řadu otázek a spekulací, zda nebyl třeba ovlivněn. Dovolím si přitom tvrdit, že jak hráčům někdy nevyjde zápas, stejně tak duel nemusí vyjít rozhodčím. I sudí je totiž pouze člověk, hráči si neuvědomují, že oni hraji třetí třídu a rozhodčí je taky na úrovni třetí třídy. Každý rozhodčí mi snad potvrdí, že pískali zápasy vynikající, průměrné, nebo utkání, které jim totálně nevyšly.

Minulý týden přišel okres Hodonín i o mimořádně zkušeného a uznávaného rozhodčího. Jak na vás zpráva o smrti pana Mikuláše Zímy zapůsobila?

Je to pro komisi rozhodčích i okres Hodonín velmi smutná zpráva. Rozhodčí Zíma bezpochyby patřil k nejlepším a nejspolehlivějším rozhodčím, které jsme na okrese měli. Na sudího Zimu se mě často vyptávali i rozhodčí řídící o mnoho vyšší soutěže a zdaleka ne jenom z jihomoravského kra­je.

Jsou na obzoru další kvalitní rozhodčí, kteří by dokázali stejně jako rozhodčí Zíma se fotbalu věnovat třicet let?

Těžko říct. Na okrese máme talentované kluky jako jsou Petr Mayer z Dolních Bojanovic, Petr Štipský z Prušánek a Jakub Zíma z Hodonína. Věřím, že to dotáhnou daleko.

Kde je vůbec potřeba rozhodčích nejvíc. Údajně nedostatek sudích chybí hlavně na Veselsku.

Je to pravda. To je náš kardinální problém. Je mi líto zejména Suchova, Javorníku a Nové Lhoty, protože na tyto oddíly nemám koho delegovat. Na Veselsku je nejmíň rozhodčích, proto tyto tři oddíly nejvíce trpí velkou dojezdovou vzdáleností rozhodčích.

Mnoho fotbalových příznivců rovněž zaráží, že krajské soutěže si berou nejlepší okresní sudí, ty výkonnostně slabší rozhodčí předávají na okres. Jak je to možné?

Každý rozhodčí má šanci postoupit do vyyší soutěže. Komise je toho názoru, že nemá smysl mladým rozhodčím bránit v postupu. Pokud na to ten chlapec má, ať jde pískat krajskou soutěž. Je přirozené, že KRD vyšších soutěží stojí o ty talentované a zejména mladší rozhodčí. Naopak do okresních soutěží se vrací starší sudí, kteří mají řadu zkušeností a jsou pro ty mladší přínosem.

Můžou kluby na Hodonínsku nějakého sudího vetovat?

Takové pravidlo v okrese Hodonín neexistuje. Pokud mi odborná komise sdělí, případně funkcionář oddílu, že oddíl měl s delegovaným sudím problémy a že daná delegace není vhodná, snažím se vyhovět. Mým cílem je, aby problémy nebyly. Ale oficiální vetace oddílů neexistuje. I když na druhou stranu to vzhledem k nízkému počtu rozhodčích ani nejde. Některý oddíl by mohl vetovat deset rozhodčích a je otázkou, koho bych tam pak posílal. Navíc sudí nemůže řídit utkání jednoho oddílu více než dvakrát.

Mnoho oddílů si stěžuje i na práci delegátů. Jsou opravdu v nejnižších soutěžích nutní?

Otázka delegátů je na okrese dvojsečná. Pokud kluby hrají doma, křičí, že delegáti jsou zbytečně vynaložené náklady. Na druhou stranu, když komise rozhodčích požádá celky o zpětnou vazbu na výkony rozhodčích, tak se žádného objektivního hodnocení nedočká. Buď je to hodnocení zkreslené oddílovými zájmy, nebo ho kluby nepošlou vůbec. Nechci po oddílech žádné známkování, ale pokud napíšou krátkou výstižnou zprávu, tak je to pro komisi určité vodítko.

Jsou hodonínští sudí kvalitní? Dá se to třeba porovnat s jinými okresy? Vždyť Brno – venkov má třeba dvakrát tolik rozhodčích než okres Hodonín.

Kvalitu si opravdu netroufám hodnotit. Abych měl možnost srovnání, tak bych se musel pohybovat ve vyšších soutěžích. Myslím si, že naši kluci, kteří do vyšších soutěží postoupili, nám ostudu rozhodně nedělají. Ať už jsou to pánové Kordula, Možíš, Hulcký, Gasnárek, Drozdy nebo někteří další.

Kde se vlastně mohou rozhodčí přihlásit?

Buď u sekretáře okresního svazu Jiřího Trnky nebo přímo u mě nebo jiného člena KRD, popřípadě na www.rozhodonin.cz, kde v Menu soubory najdou veškeré informace potřebné k tomu, aby mohli úspěšně řídit utkání.

Když se vám na komisi bývalý fotbalista ve středu přihlásí, za jakou dobu může rozhodovat mistrovské utkání?

Záleží, za jak dlouho si sežene všechny potřebné věci k řízení utkání. To znamená dres, trenýrky, štulpny, karty, píšťalku a odznak rozhodčího. Také se musí dostavit na přezkoušení ke komisi rozhodčích. Pokud toto všechno splní, tak může okamžitě pískat.