V nadcházejícím ročníku českomoravského fotbalového poháru má hodonínský okres dva zástupce. Třetiligové Mutěnice a divizní Šardice.

Kvalitu týmu Šardic prověří již zítra třetiligová Břeclav. Tedy celek s letitými pohárovými zkušenostmi. Šardické hráče čeká obtížný soupeř.

V předkole poháru sice svěřenci trenéra Františka Ondrůška poměrně lehce přešli přes Baník Dubňany, sám kouč Šardic ale ví, že zítřejší zápas bude daleko složitější.

„Břeclav je dlouhodobý účastník moravskoslezské ligy. Když jsem trénoval v Mutěnicích, tak nás Břeclav v soutěži porazila. To hovoří o všem. Chci jim to oplatit,“ neskrývá bojovnou náladu trenér.

Ten byl jako kouč Mutěnic právě po zápase s Břeclaví odvolán z trenérského postu. Má tedy nadcházejícímu soupeři co vracet.

Zatím však nemá jasno o základní sestavě pro pohárový duel. Po středečním remízovém zápase s Rousínovem měl Ondrůšek smíšené pocity.

„Sestava byla každý poločas rozdílná. Ještě si to vyhodnotím a rozhodnu se až později. Pokud se nic vážného nestane, v bráně bude určitě Štěpán,“ nechtěl prozradit více jednačtyřicetiletý kouč.

Ten kromě Mutěnic dříve trénoval i ve Zlíně a Synotu.

Šardicím bude v důležitém zápase chybět stále zraněný kapitán König a útočník Kučera.

„Až samotný zápas ukáže, zda máme hráče, kteří jsou schopni je nahradit. Břeclav je silný soupeř, ale vždy se začíná za nerozhodného stavu,“ dodal Ondrůšek.

Hosté mají s pohárovými souboji dost zkušeností. V novém tisíciletí hrají pohár pravidelně každý rok. Navíc poslední tři ročníky vždy postoupili z prvního kola. To je dobrá vizitka.

A loni? Po výhrách nad Boskovicemi a Bystrcí si Břeclavští vylámali zuby až na týmu Bohemians 1905. Rok předtím dopadli ještě lépe. Čvrté kolo – stop jim nevystavil nikdo jiný než Sparta Praha. Další zástupce Hodonínska má zdánlivě přijatelnějšího soupeře.

Mutěnice pojedou v neděli na půdu divizního MZK Rájec–Jestřebí. Vinařům se v přípravných zápasech daří. Poslední dva vyhráli.

Rousínov si odvezl sedmigólový debakl a ani olomoucká rezerva nebyla nad síly třetiligových Mutěnic. V neděli mají možnost potvrdit formu v jejich prvním soutěžním zápase nové sezony.

Na druhou stranu jedou na půdu soupeře. Zápas se může vyvíjet jakkoliv.

„Tato utkání, kde postupuje jeden, jsou vždy nevyzpytatelná. Podle mého není favorit určen. Rájec hraje jen o soutěž níž než my,“ řekl zdrženlivě trenér Vinařů Peter Vlček.

Navíc stále nemají Mutěničtí dořešeny všechny smlouvy a dojednány přestupy hráčů. Sestava se tak může od přípravných zápasů lišit. Už teď je jisté, že Mutěnicím bude v pohárovém zápase chybět několik nových posil. Podle trenéra Vinařů Petera Vlčka nenastoupí brankář Kaniš, slovenský stoper Číž, ani Ševčík, který ještě musí splnit hráčské povinnosti v Otrokovicích.

V neděli nebude hrát ani útočník nastupující v posledních přípravných zápasech Vinařů, možná argentinská posila Javier Martinelli.

Kádr Mutěnic je však natolik silný, že výhra Rájce by byla i tak překvapením. To ví i trenér Rájce Jiří Záleský.

„Mutěnice jsou špičkový klub. Máme respekt, ale chceme vyhrát. Mám ale pocit, že když pan Jagoš bude chtít, celou soutěž vyhraje,“ podotkl s nadsázkou trenér mutěnického soupeře.

Vinaři jsou stejně jako Břeclav tradičním účastníkem domácího poháru. Loni po výhře nad Blanskem v prvním kole doplatili na těžký los. Po brankové kanonádě prohráli v dalším kole s prvoligovým 1. FC Brno.

PŘEMYSL SPĚVÁK