„Celkově jsme určitě spokojení,“ oznámil vedoucí mužstva Šardic Radek Grdina. Přehnaným optimismem ale nehýří šardický kouč. „Spokojenost je hodně silné slovo. Musíme se zlepšit ještě ve spoustě věcech,“ pravil František Ondrůšek.

Vedení ambiciózního celku v létě rozprášilo tým, který poprvé v pětasedmdesá­tileté historii klubu vyhrál divizní soutěž. Šardice historický postup po zvážení všech okolností odmítly a v letní přestávce začaly budovat nový tým.

Z úspěšného kádru zůstali na Slovácku pouze Kopčil, Sukup, Petr Spazier, Zapletal, Crla a Švrček. Na Hodonínsku se v létě objevilo deset nových tváří. A téměř všichni si ihned po svém příchodu vybojovali místo v základní sestavě.

„Vzhledem k tomu, že v létě k nám přišlo deset nových hráčů a mužstvo se omladilo, tak předvedená hra je lepší než v minulé sezoně,“ řekl Grdina.

Má pravdu. Šardice ničí své soupeře moderním fotbalem. Hráči v neustálém pohybu, rychlé přihrávky na pár doteků, dostat míč na křídla a pak centr a gól. Jak snadné a přitom fyzicky náročné. „Mužstvo se skládalo za pochodu. V zimě budeme mít na práci čas tři měsíce. Myslím, že na jaře bude mužstvo ještě kvalitnější,“ uvedl Ondrůšek.

Velké změny se v kádru lídra soutěže očekávat nedají. O posilách se v klubu zatím nemluví. „Je na to příliš brzy,“ přiznal Ondrůšek.

Ne vše se ale Šardicím povedlo na jedničku. „Samozřejmě nás mrzí zbytečné porážka s béčkem Slovácka nebo domácí remíza s Uherským Brodem. Myslím, že jsme bodů mohli uhrát i víc,“ sdělil Grdina.

„Týmům ze spodku tabulky jsme nedokázali vstřelit gól. To je zklamání. Naopak potěšitelné pro mě je, že jsme inkasovali pouze sedm branek, což je obrovské plus,“ uvedl Ondrůšek.

Vedení vedoucího týmu soutěže však myslí i na mimofotbalové věci. „Loni v zimě jsme dokončili rekonstrukci kabin. Opravilo se zázemí pro hráče. Teď jsme se rozhodli, že zrekonstruujeme i hospodu. Chceme, aby náš fotbalový stánek měl patřičné zázemí i pro fanoušky. Začátkem dubna by měla být z větší části dokončená,“ pravil Grdina.

Prioritou ale zůstává obhajoba prvenství. „Z patnácti zápasů jsme tři remizovali, jeden prohráli. Když to zopakujeme na jaře, tak jsem přesvědčen o tom., že to mužstvo zvládne,“ dodal Ondrůšek.

FK ŠARDICE – Podzimní vysvědčení

Jan Štěpnička - Po většinu podzimu bezchybný. Vyhořel pouze v duelu s rezervou Slovácka. Známka: 2

Jiří Chromý - Devatenáctiletý brankář musí na svou šanci trpělivě čekat. Známka: nehodnocen

Ondřej Sukup - Objev podzimu. Na pravé straně obrany spolehlivý, důrazný, směrem dopředu hodně aktivní. Známka: 1

David Kopčil - Zkušený kapitán, spolehlivý vůdce. Občas nepřesný v rozehrávce. Jinak velmi dobře zahrává standardní situace. Známka: 1–

Petr Spazier - Výtečný stoper. Velmi dobrý v osobních soubojích. Navíc zbytečně nekazí. Dává i důležité branky z penalt. Známka: 1

Marek Spazier - Pohyblivý, důrazný a technicky dobře vybavený levý obránce. Směrem dopředu by mohl být odvážnější. Známka: 2

Ondřej Holub - Na podzim toho příliš neodehrál. Adekvátní náhrada za stopery. Známka: Nehodnocen

Ondřej Crla - O místo bojoval se Slovákem Kmetěm. Vstřelil tři branky. Chybí mu více agresivity a důrazu. Známka: 2

Martin Kmeť - Do sezony vlétl jako uragán, ale postupem času uvadal. Je gólový, ale chybí mu větší pohyb. Známka: 2

Bronislav Šálek - V sestavě plnohodnotně nahradil bijce Štěpanovského. Směrem dozadu téměř bezchybný. Známka: 1

Martin Pacl - Kreativní záložník se rovněž zabydlel v sestavě Šardic. Pokud má den, je nezastavitelný, když mu to nejde, je neviditelný. Známka: 2

Milan Válek - Skvělý driblér a fotbalový technik. Do týmu skvěle zapadl. Možná se od něj čekalo víc branek, ale na jaře bude ještě lepší. Známka: 1 –

Libor Zapletal - Zkušený matador se do sestavy Šardic většinou nevešel. Jeho zkušenosti se budou kouči Ondrůškovi na jaře určitě hodit. Známka: 3

Tomáš Burša - Pokud se na trávníku objevil, rozhodně nazářil. Má na víc. Známka: 3

Jiří Kobylík -Svou výškou a důrazem vybojoval pro spoluhráče hodně míčů. Pět branek není málo, ale k dokonalosti leccos chybí. Známka: 2

Tomáš Režný - Střelec - Pokud ho netrápilo zraněné koleno, byl k nezastavení. Pohyblivý a technicky skvěle vybavený forvard bude na jaře bojovat o titul nejlepšího střelce. Známka: 1

Marián Švrček - V těžké konkurenci se nedokázal prosadit tak, jak by si představoval. Známka: 2 –

Tomáš Drápal - Talentovaný bijec mnoho šancí nedostal. Na podzim sbíral hlavně cenné divizní zkušenosti. Známka: Nehodnocen

Byla to určitě povedená půl sezona, říká Válek

Měl být jakousi náhradou za odcházejícího Dorotíka. Levonohý záložník Milan Válek přišel do divizních Šardic z druholigového Hradce Králové, aby pomohl týmu trenéra Ondrůška zopakovat triumf z uplynulé sezony.

Šardice vyhrály podzimní část. Hodnocení tedy bude pozitivní?
Po podzimní část musíme být všichni spokojení, protože se čtyřbodovým náskokem přezimujeme na čele tabulky.

Na podzim jste se trefil pouze jednou. Není to málo?
Gólů jsem mohl dát víc, ale na podzim jsem se proměnil spíše v nahrávače. Nerad ale hodnotím sám sebe. Mé výkony ať posoudí jiní. Ale jsem rád, že jsme uhráli tolik bodů a že jsem i já k tomu prvnímu místu svými výkony pomohl. Byla to určitě povedená půl sezona.

Nelitujete svého odchodu z Hradce Králové?
Prostě jsem se tak rozhodl. Litovat člověk nemůže, protože nikdy neví, co bude. Když jsem šel do Šardic, tak jsem upřednostnil zaměstnání před profesionálním fotbalem.

Po posledním zápase jste všem spoluhráčům umyl kopačky. V Šardicích se zřejmě sešla dobrá parta.
Když se daří, tak je to jenom ku prospěchu. V Šardicích je dobrá parta, ale když jsou výsledky, tak je všechno veselejší. Dobrá parta se pozná, až když se nedaří. Mám rád hecování. Potřebovali jsme uhrát tři body, proto jsem klukům slíbil, že jim za výhru umyji kopačky. Rád se nechám vyhecovat.

Už se v Šardicích mluví o postupu?
Právě nevím, jak by zareagoval majitel. Kdyby se nám povedlo divizi vyhrát, já bych se postupu nebránil. Každá vyšší soutěž má samozřejmě větší nároky na hráče i vedení. Tento mančaft by se ve třetí lize určitě neztratil. Otázkou je, jakou roli by tam hrál. Jestli by panu Holešínskému stačilo hrát střed tabulky, nebo by chtěl hrát na špici. Ono je to určitě na zvážení. Tento kádr by určitě potřeboval posílit. Na MSFL máme úzký kádr. Na divizi stačí, ale ve třetí lize je potřeba určitě širší a kvalitnější.