Kyjovského trenéra Alexandra Hrabala více než nepříjemná porážka trápí přístup hráčů a tréninková morálka.

Někteří hráči se do přípravy zapojili až o víkendu. „Borci jezdí po dovolených a dalších akcích, takže asi přes léto nepočítali s fotbalem. Není to optimální. Moc spokojení nejsme, ale na druhé straně nejsme žádní profíci, takže jim mohu těžko něco nařizovat," ví zkušený kouč, který byl po nedělním střetnutí právem rozladěný. „Je to na zamyšlení, ale výsledek neřeším, protože odpovídá naší tréninkové morálce," prohlásil Hrabal. „Schází nám herní praxe a možná i kondice. Bude nás stát spoustu práce a úsilí do prvního mistrovského zápasu všechno dohnat," ví trenér Kyjova, který právem nebyl spokojený s výkonem zadních řad.

Tolik chyb totiž kyjovská obrana v jednom zápase dlouho nevyrobila. „Nejsem vůbec spokojený s obrannou činností mančaftu. Defenziva celého mužstva byla katastrofální. S tímto fotbalem nemáme nárok," zlobil se Hrabal.

"Má na divizi"

Žarošice mohly na městském stadionu skórovat hned ve 2. minutě, kdy na brankáře Vincu uháněl Frýbort. Ten ovšem v první jasné šanci selhal.

Naproti tomu domácí tým svoji první vyloženou příležitost proměnil. Minelu soupeřovy obrany potrestal Robin Dobeš. Zkušený forvard se trefil hned v prvním přípravném zápase po návratu z Osvětiman.

Následně mohl Kyjov přidat druhý gól, ale šanci Bartoně zmařil těsně před brankovou čarou obětavým zákrokem mladík Luskač. Na druhé straně skončil únik Frýborta i za pomoci Vincovy teče na levé tyči. Po další chybě Herzána selhal v koncovce Jakub Chromý.

Žarošice se zaslouženého vyrovnání dočkaly ve 37. minutě, kdy po Frýbortově přihrávce dopravil balon do odkryté branky Jankůj. „Nechápu, proč hraje první B třídu, když má na divizi či třetí ligu," kroutil hlavou Hrabal.

Hosté byli v prvním poločase nebezpečnější. Ránu Frýborta ještě kyjovský gólman vyrazil, ale těsně před půlí podruhé kapituloval. Střelu Konečného ještě Vinca vytěsnil a dorážky Frýborta skončily na břevně, ale důrazný Ždánský v závaru před domácí svatyní uklidil neposedný balon do sítě.

Na 3:1 zvyšoval krátce po změně stran aktivní Frýbort. Kyjovští mladíci se postupem času probrali. První pokus Rubíka skončil ještě na břevně, ale vzápětí se domácí forvard už radoval z kontaktního gólu.

„Za stavu 2:3 jsme klidně mohli dát dva tři góly. Místo toho, abychom zápas otočili, dostali jsme z brejků další branky," pravil Hrabal.

Žarošice ve druhém poločase spíše bránily a vyrážely k rychlým protiútokům. Čtvrtý gól ale vstřelil záložník Sněhota hlavou po rohovém kopu Konečného.

Výhru hostujícího celku pečetil po dlouhém Chromého výkopu rychlonohý útočník Frýbort. „První poločas nebyl z naší strany až tak dobrý, ale po přestávce jsme hráli slušně. Výsledek nás těší, i když ho v žádném případě nepřeceňujeme," řekl kouč Žarošic, Jiří Maleňák.

Ten bude mít v blížící se sezoně k dispozici téměř totožný tým jako na jaře. „Kádr zůstal až na Lukáše Přikryla, který šel do Archlebova, stejný. Věřím, že ho dokážeme nahradit z vlastních zdrojů. Chceme do mužstva zapracovat dorostence Hálu a Luskače," uvedl Maleňák, který se poohlížel po útočníkovi. Nakonec od záměru angažovat nějakou posilu upustil. „Zraněný Drmela už začal s tréninkem, takže možná stihne začátek sezony. Další marod, Michal Bucala, sice vynechá první dvě kola, ale ve třetím zápase už by mohl nastoupit," říká Maleňák.

Jeho tým minulý týden prohrál v silně kombinované sestavě s Podolím 0:1, v generálce na první B třídu pak vyzve Dubňany.

Ambice Žarošic zůstávají stejné. „Pokud se nám budou vyhýbat zranění a vrátí se nám marodi, chceme znovu hrát v popředí tabulky," řekl Maleňák.

Naproti tomu v Kyjově mají mnohem skromnější cíle. „Pro nás prvořadá záchrana. Až po ní můžeme myslet na nějakou nadstavbu," říká Hrabal. „Kluci jsou sice o rok starší a zkušenější, ale uvidíme, jak se chytnou. Soutěž bude kvalitnější než minulý rok. Nevím, kdo je favoritem, ale pokud budeme hrát klidný střed tabulky, budeme rádi," pronesl lodivod Kyjova.

Mladý tým opustil po sezoně Lukáš Mlýnek, který zamířil do Bzence. Kyjov naopak získal devatenáctiletého útočníka Chytku.

Vracovský rodák naposledy hrál za hodonínský dorost. Ve hře je i návrat zmiňovaného Robina Dobeše z Osvětiman. „Máme ještě něco rozjednaného, tak doufám, že se nám to podaří dotáhnout. Někteří hráči potřebují konkurenci. Z nejhoršího bychom však měli být venku," pronesl Hrabal, který věří, že zbytek přípravy nenaruší žádné omluvenky ani dovolené.„Máme čtrnáct dní na to, abychom se dali dohromady, a aby náš fotbal měl stejné parametry jako na konci minulé sezony," dodal trenér Kyjova.

Přípravný fotbal

FC Kyjov 1919 – SK Žarošice 2:5 (1:2)

Branky: 7. Robin Dobeš, 60. Jakub Rubík – 53. a 86. Tomáš Frýbort, 37. Dominik Jankůj, 43. Adam Ždánský, 84. Oskar Sněhota

Rozhodčí: Volf

Diváci: 50