Tvořivý fotbalista, který strávil na trávníku 1 376 minut a nasbíral pět žlutých karet, ale na osobní statistky nehledí. Pro zkušeného záložníka byly mnohem důležitější výkony a výsledky mužstva.

A slovácký celek po historickém postupu do divize i díky Šmahajovi věrné fanoušky nezklamal. Slovan sice nebyl ve vyšší soutěži tak dominantní jako v krajském přeboru, přesto pozice v horní polovině tabulky a pětadvacet bodů mu zajišťuje klidné jaro. „První sezona v divizi se pro Bzenec vyvíjí dobře. Šesté místo beru pozitivně. Je to dobrý start," říká David Šmahaj.

Svěřenci trenéra Libora Škodíka staršího na sebe upozornili hned v prvním zápase, kdy nečekaně vysoko zvítězili na Vrchovině 6:1. Zatímco na hřištích soupeřů se bzeneckým fotbalistům dařilo, před vlastním publikem už to tak dobré nebylo. Slovan se premiérové domácí výhry v divizi dočkal až v šestém kole. „První zápas venku jsme vyhráli, což nás nakoplo. Doma to bylo takové nezvyklé. Asi jsme nedokázali srovnat s tlakem a očekáváním. Výkony ale nebyly špatné. O ještě lepší výsledky nás připravily individuální chyby," míní Šmahaj.

Po slušném rozjezdu ale přišel útlum. Nováček prohrál v Hodoníně, těžký příděl inkasoval ve Slavičíně a naprázdno vyšel i na hřišti silných Rosic. Nervozitu zvýšily i domácí remízy s Holešovem a Brumovem. „Na začátku sezony jsme měli přijatelnější soupeře, kteří byli na naši úrovni. Pak jsme přijeli do Slavičína, který má zkušený tým a v kádru spoustu bývalých hráčů Zlína, takže jsme narazili. Pak přišli další těžcí protivníci. Ale dokázali jsme se s tím poprat. Závěr už byl z naší strany zase dobrý," připomíná sérii čtyř vítězství v řadě pětatřicetiletý fotbalista, který mužstvo táhl společně s kanonýrem Kasalou a probuzeným krajním záložníkem Zůbkem.

Na herních výpadcích a některých zbytečných ztrátách měla podíl marodka i rozsáhlá obměna kádru. Po mimořádně úspěšné sezoně ve Slovanu skončili méně vytížení hráči, jako náhrada přišlo několik posil. Nová byla hlavně obrana. Vedle Lysoňka v ní pravidelně nastupovali Chromeček, Košut a Michal Petrucha. V záloze a útoku dostal prostor hbitý Reška. Další nováčci příliš nezaujali. „V krajském přeboru jsme byli sehranější a víc kompaktnější. S příchodem nových kluků se to trošku narušilo," říká Šmahaj.

Někteří hráči se navíc nedokázali vyrovnat s nároky vyšší třídy a proti těžším soupeřům nestíhali. S přibývajícími zápasy ale i oni nabývali na jistotě a v závěru už vše fungovalo. „Divize je o něco výš než krajský přebor, ale i pět nejlepších týmů z přeboru se může rovnat slabším divizním celkům," je přesvědčený Šmahaj. „Až tak velký rozdíl jsem zase neviděl," přidává.

Slovan se po šestnácti kolech drží na šestém místě tabulky. V dlouhé zimní přestávce se tak v klidu může připravovat na jarní odvety. Boj o udržení čtvrté nejvyšší soutěže se ho zřejmě týkat nebude.

„Problémy se záchranou bychom neměli mít. Nějaké body jsme nahráli. Doufám, že k nim na jaře další přidáme a budeme mít klid. Bzenec má tým na to, aby se pohyboval v horní polovině tabulky," myslí si bývalý ligový hráč, jenž bude dres Slovanu nosit i na jaře.

Slovácký celek chce ve druhé polovině sezoně potrápit i favority. Fanoušci se těší hlavně na derby s vedoucím Hodonínem. Třeskutý souboj dvou okresních rivalů je na programu ve středu 10. května. „Trošku to sleduji a vím, jaký byl v Hodoníně tým, když jsem za něj hrál já, a jaký je tam teď. Hodonín jsem od začátku bral jako aspiranta na postup, protože na to má mančaft, sponzora i podmínky," povídá Šmahaj.

Bývalý hráč Slovácka a Zlína si od fotbalu neodpočine ani v zimní přestávce. Odchovanec Blatnice totiž v Kyjovské halové lize i s dalšími bzeneckými spoluhráči pravidelně nastupuje za Nový Svět. „Baví mě to, ale nijak prestižně to neberu," tvrdí.

Svátky strávil se sestrou a švagrem v rodné Blatnici. Fotbalové volno mu končí v úterý 10. února, kdy ve Bzenci zahájí neoblíbený zimní dril. „Nějaké kilo jsem o Vánocích nabral, ale v přípravě jsem nikdy problém neměl a myslím si, že to i letos zvládnu bez problémů," usmívá se kdysi problémový hráč a rebel.