Začátek nedělního utkání byl oboustranně opatrný. „Hrálo se jen mezi šestnáctkami a dost se taktizovalo,“ uvedl strážnický jednatel Lubomír Botek. Nezáživnou pasáž utnul Paška, který v 9. minutě po Paškově přihrávce poslal domácí tým do vedení.

Jiskra mohla své vedení ještě navýšit, ale Poláchovi rána po Paškově přihrávce nesedla a mířil vedle. Na druhé straně se při tvrdé střele soupeře vyznamenal zkušený gólman Píža, který nepříjemný projektil vyrazil před sebe a pohotoví strážničtí zadáci balon odkopli. Vzápětí zahrozil Mikulov znovu, ale třiačtyřicetiletý brankář opět skvěle zasáhl. Po půlhodině hry pálil Paška. Gólman Mimochodek míč pustil, ale jeden ze zadáků Pálavy balon odvrátil na roh. Celek z Břeclavska mohl výsledek v závěru první půle srovnat, ale prudká rána šla těsně vedle.

Klíčové chvíle přišly po změně stran. Nejdříve sudí Richter odpískal proti Strážnici pokutový kop. Míč si na bílý puntík postavil Křivánek, jenž přelstil Pížu a srovnal na 1:1. Jiskra se ale rychle otřepala a ihned z protiútoku si vzala vedení zpět. Křížnou střelou se prosadil velmi dobře hrající Paška. Tentýž hráč pak připravil třetí branku Tomáši Lípovi a bylo hotovo. „Celý zápas se rozhodl v pěti minutách,“ řekl Botek.

Mikulov mohl utkání zdramatizovat, ale hrubou chybu v domácí obraně nepotrestal. Střela jednoho z hostujících hráčů skončila na tyči, od které se balon odrazil ven. Strážnice ve zbytku utkání bránila dvoubrankové vedení, Pálava ani přes snaživý sympatický výkon porážku 1:3 neodvrátila.

Jiskra se dvě kola před koncem drží na jedenácté, nesestupové pozici. Pokud v neděli zdolá poslední Podivín, bude slavit záchranu krajské soutěže. V opačném případě si zadělá na problémy.

Hovorany se přiblížily záchraně

Fotbalisté Hovoran se přiblížili vytoužené záchraně. Celek z Hodonínska si ve 24. kole I.B třídy vyšlápl na výborně hrající Rajhrad, který překvapivě rozstříleli 4:0. Domácí předčili soupeře z Brněnska v proměňování šancí. Dvakrát se trefil Jaromír Hudec, další branky vítězů zaznamenali dorostenec Adam Rylka a Roman Stehlík.

Výsledek je pro hosty krutý. „Skóre v žádném případě neodpovídá dění na trávníku. Soupeř byl fotbalovější, hlavně druhou půlku měl více ze hry, ale pořádnou gólovou šanci si za celé utkání nevypracovali. Střely hostujících hráčů jsme buď zblokovali nebo šly mimo branku,“ řekl předseda FK Hovorany Vlastimil Podivínský.

První poločas přinesl svižný fotbal, hrálo se však převážně mezi šestnáctkami. Domácí měli mírně navrch, dlouho se k pořádnému zakončení nedostali. Až ve 43. minutě se trefil mladík Rylka a Hovorany vedly. Sedmnáctiletý dorostenec přišel na trávník teprve ve 22. minutě místo zraněného Novotného a kouči Nedobovi se odvděčil nejlepším možným způsobem.

Favorizovaný Rajhrad, který hrál v úvodní části překvapivě vlažně, se rozjel až po přestávce. Hosté zlepšili pohyb, zvýšili důraz a zpřesnili kombinaci a začali protivníka přehrávat. Tým vedený koučem Janoškem si místy vytvořil až drtivý tlak, na vyrovnání ale hosté nedosáhli. „Byla jen otázka času, kdy dostaneme branku,“ myslel si Podivínský.

Hovorany ovšem neinkasovaly a v 70. minutě nečekaně udeřily. Po standardní situaci Hudce jeden z hostujících hráčů balon nešťastně usměrnil za bezmocného gólmana Hledíka a bylo to 2:0. Hosté to nezabalili. Naopak, začali ještě více útočit. Vzadu ale měly díry, kterými chodili domácí hráči do rychlých protiútoků. Jednu z nebezpečných akcí čtvrt hodiny před koncem završil Roman Stehlík. Poslední direkt Rajhradu zasadil v 80. minutě Hudec, který svým druhým gólem v zápase upravil skóre na konečných 4:0. „Podali jsme nejlepší výkon v sezoně. Hlavně v prvním poločase jsme hráli pravdu dobře. Diváci ale viděli oboustranně výborný fotbal. Soupeř byl lepší, my jsme ale dali góly, což rozhodlo,“ prohlásil Podivínský. Hovorany jsou dvě kola před koncem sezony na nesestupové dvanácté příčce. Před třináctými Žarošicemi, kde se představí v neděli dopoledne, mají čtyřbodový náskok.