Sudí z Ratíškovic byl na stadionu Wembley v Londýně u dvou historických okamžiků anglického fotbalu.

Fotbalista Gareth Barry, který v přípravném zápase rozhodl o výhře domácího týmu 1:0 nad Švédskem, se může definitivně pyšnit tím, že vstřelil 2000. gól anglické reprezentace. Záložník Manchesteru City skóroval ve 22. minutě a jeho trefa přinesla ještě jednu historickou událost – první vítězství Anglie nad Švédskem po 43 letech.

„Samozřejmě to byl fanstastický zážitek. Na to nemohu nic jiného odpovědět,“ řekl český mezinárodní rozhodčí Antonín Kordula. Sudí z Ratíškovic pomáhal společně s dalším asistentem Martinem Wilczekem řídit mezistátní přípravný duel hlavnímu rozhodčímu Pavlu Královcovi.

Česká trojice zvládla náročné utkání bez jediné vážnější chybičky. I když v báječné atmosféře si nedopřála ani chvilku oddychu. „Hlavně první poločas byl pro mě nesmírně náročný, neboť Anglie má v sestavě kromě Walcotta spoustu hodně rychlých hráčů. Na řízení to nebyl zase až tak těžký zápas, ale po fyzické stránce to byl hodně náročný duel. Obzvláště v prvním poločase jsme se nezastavili,“ pravil Kordula.

Podle něj byl duel Anglie se Švédskem pohlednější než sobotní utkání Albionu se Španěly. „Na ten zápas jsem se díval v televizi. A musím říct, že v úterý to bylo o sto procent lepší utkání. Možná i kvůli tomu, že Španělé drželi proti Anglii míč osmdesát procent času na svých kopačkách,“ řekl Kordula, který si se svými kolegy Londýn moc neužil. „Moc času na jiné věci nebylo. Do Anglie jsme přiletěli pouze na fotbal,“ uvedl Kordula. Ten obdržel od pořadatelů anglický a švédský dres a také upomínkovou plaketu. „Na ní jsou napsány informace k zápasu,“ říká Kordula.

Dvaačtyřicetiletý rozhodčí si však domů na Slovácko přivezl hlavně cenné zkušenosti a vzpomínky na mimořádně kvalitní fotbalisty, které vídává pouze v televizi. „Hráči se chovali mile. Velký sympaťák byl domácí Downing. Terry zase vypadá ve skutečnosti úplně jinak v televizi,“ řekl Kordula, který neměl s hvězdami světového fotbalu žádné starosti. „Pořád to ale byl pouze přátelský zápas. Něco jiného je asi pískat semifinále Ligy mistrů,“ usmívá se zkušený rozhodčí.

Podle Korduly byli angličtí funkcionáři překvapeni, že na utkání byli delegováni čeští sudí. „Po zápase se s námi lidé, kteří nás měli na starosti bavili, a byli velmi překvapeni, že na zápas do Wembley byli nominovaní pro ně neznámí rozhodčí z České republiky. Na tento posvátný stadion se totiž rozhodčí dostávají pouze za odměnu,“ pravil ratíškovický arbitr. „Třeba v sobotu pískal ve Wembley Belgičan Frank de Bleckeere, který byl pět let po sobě mezi první trojicí nejlepších rozhodčích. A až teď, kdy končí jako mezinárodní sudí, tak to dostal za odměnu,“ pokračoval. „O nás se v Londýně staral anglický sudí, který pravidelně řídí utkání Premier League, a ten také nikdy ve Wembley nepískal jako hlavní rozhodčí. Pro všechny je to ohromná pocta,“ dodal.

Čeští sudí se do do Wembley dostali i díky Dagmar Damkové. Ta se stala jako vůbec první žena členkou komise rozhodčích Unie evropských fotbalových asociací. Oblíbená sudí byla navíc začátkem září jmenována předsedkyní ústřední komise rozhodčích Fotbalové asociace České republiky.

„Na mezinárodním poli je mezi funkcionáři hodně oblíbená. Velmi dobře se tam zapsala. Určitě na to má vliv,“ řekl Kordula. „Je to pro český fotbal jedině dobře. Protože co si budeme povídat, všechno je to o politice. Proto je moc důležité, že má český fotbal v evropských komisích zastoupení,“ pronesl Kordula.

Zda se však nějaký český sudí objeví i na nadcházejícím evropském šampionátu, který v červnu příštího roku hostí Polsko s Ukrajinou, je hodně nepravděpodobné. „Na to nedokážu odpovědět. Pavel Královec má velkou šanci dostat se do skupiny Elite. Pravděpodobnost, že se podívá i na mistrovství, ale zase není tak veliká,“ míní Kordula.

Podle známého českého rozhodčí ale na tom není český fotbal tak špatně, jak si někteří příznivci českého fotbalu myslí. „Národní tým se kvalifikoval na mistrovství Evropy, máme mančaft v Lize Mistrů a mládežnické reprezentační týmy hrají na závěrečných turnajích. Bohužel jsme národ, který si ničeho neváží,“ zakončil povídání Kordula.

Antonín Kordula

Datum narození: 25. ledna 1969

Bydliště: Ratíškovice

Vzdělání: středoškolské

Zaměstnání: prodejní manažer Nestle ČR

Jazykové vybavení: angličtina, ruština

Rodinný stav: ženatý

Děti: Tři synové. Nejstarší Antonín (19 let), Adam (15 let) a nejmladší Pavel (12 měsíců).

Záliby: tenis, lyžování, kultura, četba, cestování.