Tři sta diváků se v obci na Veselsku náramně bavilo. Bolkova jedenáctka sice nepřivezla do Tasova všechny hvězdy, ale své umění na dobře připraveném pažitu předvedli například bývalí hráči brněnské Zbrojovky Karel Jarůšek, Fero Mikloš a Miroslav Bureš nebo známý atletický trenér Michal Pogány.

Bolkova jedenáctka za domácími nijak nezaostávala, na branky Vrby a Křiváka dokázal Vratislav Kostelán dvakrát odpovědět. V závěru však měli v tropickém vedru více sil bývalí hráči Tasova, kteří sváteční duel třemi brankami v posledních minutách rozhodli. Hostujícího gólmana dvakrát překonal Miroslav Pavlica a podruhé v utkání se prosadil i Jaromír Křivák.

„Podobné zápasy nebereme nijak prestižně. V Tasově jsme navíc nenastoupili v ideální sestavě. I proto jsme po dlouhé době prohráli. Ale o výsledek nám nešlo. Věřím, že se lidé pobavili a že po zápase bude příjemné posezení. Tam si všechno vysvětlíme," uvedl Karel Kroupa.

Bývalý československý fotbalista a reprezentant, který 15. dubna oslavil dvaašedesáté narozeniny, postrádal na Veselsku Róberta Kafku, Jana Marošiho, Stanislava Schwarze nebo zpěváky Jiřího Helána s Jožkou Černým. „S touto partou jezdíme hlavně po hřištích jižní Moravy. Za rok odehrajeme deset až patnácti zápasů. Minulý týden jsme remizovali v Nenkovicích 3:3. Znovu opakuji, o výsledek ale v žádném případě nejde," pronesl Kroupa.

Ten uvažoval, že by v sobotu večer zamířil do Uherského Hradiště, kde se v prvním ligovém kole představilo Brno. „Nakonec jsem dal přednost Bolkově jedenáctce, kterou trénuji pětadvacet let," uvedl Kroupa.

Podle něj bude hrát Zbrojovka po návratu do nejvyšší soutěže o záchranu. „Už jsem to řekl kolegům z Brněnského deníku. Brno bude hrát ve spodní části tabulky. Kádr tomu odpovídá. Pro Zbrojovku je důležité udržet ligu a stabilizovat kádr," říká bývalý elitní forvard.

O udržení ale určitě nebude hrát ve třetí třídě béčko Hroznové Lhoty. Ve výborné formě se totiž představil brankář Martin Nálepa. Gólman Tasova zneškodnil v sobotu čtyři pokutové kopy. Dvě penalty vychytal sympatický chlapík v normální hrací době, dva pokusy zmařil v pozápasovém rozstřelu.

„Byla to náhoda. V zápase jsme dvakrát riskl stranu a pokaždé to vyšlo," řekl Nálepa. Ten vychytal Jarůška i Pogányho. „Třetí třída je náročnější než takovéto exhibiční zápasy. Za nás nastoupili hráči, kteří ještě hrají aktivně fotbal. Na druhé straně jsem si i tak dobře zachytal," pravil.

Spokojený byl po duelu s Bolkovou jedenáctkou i šéf Tasova Josef Uher. „Důležité bylo, že se nikomu nic nestalo. Věřím, že se lidé pobavili. Jsme spokojení," řekl zkušený funkcionář.

Tasov se před deseti lety utkal s bývalými hráči Sparty, letos zase vyzval známý brněnský tým. „Uvažovali jsme i nad bývalými hráči Bohemky, ale po diskuzi jsme kvůli financím dali přednost Bolkově jedenáctce. S návštěvou jsme spokojení," uvedl Uher, který se ohlédl i do historie.

„Fotbalový klub založila v roce 1932 skupina nadšenců. Hřiště se nacházelo v prostoru dnešního mysliveckého areálu v Topolovém hájku. Za Tasov hráli fotbalisté z okolních obcí a z Veselí nad Moravou. V letech 1952 až 1954 byla započata a dokončena výstavba fotbalového hřiště Na Čtvrtkách," vzpomíná Uher.

Podle něj se do paměti tasovských fanoušků zapsal hlavně rok 1983, kdy se vedení oddílu podařilo získat bohatého sponzora. Klub tak nesl název TJ Československý státní statek Tasov.

O deset let později postoupil celek z Veselska podruhé v historii do třetí třídy. Do klubu přišla řada bývalých hráčů Veselí nad Moravou a Uherského Ostrohu. „Před dvaceti lety jsme bojovali o postup do třetí třídy. Vždy nám to o pár bodů uteklo. Ale byla tu výborná parta," říká Uher, který slavil už dva postupy.

Před čtrnácti lety se fotbalový oddíl sloučil s Hroznovou Lhotou. Spolupráce trvá dodnes. „Fúze splnila očekávání. Měli jsme málo hráčů, proto jsme se museli dát s někým dohromady. Jiná cesta nebyla," říká Uher.

Tasov ale funguje i nadále jako samostatný oddíl. „I po sloučení si všechno platíme sami. Dopravu, rozhodčí i další věci," pravil. V Tasově sázejí hlavně na dobou partu. „Okresnímu přeboru bychom se určitě nebránili, ale naším cílem postup do vyšší soutěže není. Třetí B třída je pro nás hlavně kvůli cestování ideální. Každý druhý zápas máme derby, v průměru chodí na naše domácí zápasy sto lidí," sdělil Uher. Toho těší, že za rezervu Hroznové Lhoty hraje čím dál více hráčů z Tasova. Před nadcházející sezonou posílil béčko Traubenu lipovský útočník Miroslav Mikéska. „Chceme se hlavně vyhnout bojům o záchranu. Věřím, že zase budeme do pátého místa," přeje si Uher. Hlavním cílem je však vybudování víceúčelového hřiště. „Na tenis musíme jezdit až do Lipova. Peníze na výstavbu zatím chybí," uzavřel tasovský jednatel.

Tasov, oslavy 80 let fotbalu

Bývalí hráči Tasova – Bolkova jedenáctka 5:2 (2:1)

Branky: M. Pavlica 2, Křivák 2, Vrba – Kostelán 2

Rozhodčí: Lipár – Svoboda, K. Malík. Diváci: 300.

Tasov: Martin Nálepa – Přemysl Šrámek, Radim Hoňka, Stanislav Martínek, Josef Uher, Jaromír Křivák, Miroslav Pavlica, Radek Dostál, Šrámek, Jan Vrba, Marek Pavlica, Martin Hruška, Vlastimil Falešník, Antonín Brhel.

Bolkova jedenáctka: Karel Rada – Michal Pogány, Miroslav Bureš, Pavel Černý, Oldřich Duda, Karel Jarůšek, Vratislav Kostelán, Fero Mikloš, Radek Procházka, Pavel Brumla, František Bartl.

Další výsledek: Hroznová Lhota B – Pozlovice 5:1 (3:0)