V současné době okouzlují fotbalový svět kanonýři s jmenovkami Messi či Rooney. I když na zcela jiné úrovni, dokáží rozpumpovat emoce i střelci, jejichž jména znají hlavně příznivci malých klubů. Často si je pamatují hlavně brankáři, za nimiž s vášní napínají sítě.

„Když vím, že proti mě nastoupí dobrý střelec, dám si na něj velký pozor,“ říká ratíškovický gólman Roman Pelíšek. Přesto, že zápolení s produktivními útočníky je pro něj úkolem číslo jedna, nazývá kanonýry osobami k nezaplacení. Pro tým jsou pokladem.

Ve všech soutěžích

„Plus je už jen to, když někam přijedete a soupeř má z vašeho střelce obavu,“ vypráví zkušený brankář.

Snajpři jsou k vidění v každé soutěži. Strhávají pozornost, tým jim věří, trenéři na ně vsází. Většinou jsou to oni, kdo si vyslouží pomyslná světla reflektorů.

„Šikovného útočníka má v kádru každý třetí klub,“ upřesňuje Pelíšek.

„Mít v sestavě takového hráče, je vždycky dobré,“ přidává se například kouč Vracova Karel Lejsal, který v 1. A třídě vede střelecky naladěné Zýbala s Lopraisem.

„To jsou zrovna fotbalisté, kteří si v šestnáctce vědí rady. Podle mě patří k nejlepším v soutěži. Stejně jako Holec z Mikulova, Rosypálek z Rohatce nebo Kasala ze Bzence,“ jmenuje Lejlas. Už jen přítomnost takového hráče je pro mužstvo psychická vzpruha. Hodonínský deník Rovnost dal vracovskému stratégovi na výběr. Pár ostrostřelců, kteří obstarají veškerou produktivitu, nebo rovnoměrně rozložené góly mezi všemi členy týmu?

„Asi bych si zvolil kolektivní pojetí,“ volí Lejsal druhou možnost. Jenže ihned poznamenává, že obě varianty spolu souvisí. Střelci se bez kvalitní spolupráce s ostatními neobejdou.

„Pokud je tým špatně složený, ofenzivní jedinci neudělají vůbec nic. Všechny typy hráčů se na trávníků navzájem potřebují,“ vysvětluje.

Siloví forvardi

Střelce si na soupisce přeje každý trenér. Sehnat kvalitního kanonýra je však mnohdy problém. Vyprávět by mohl třeba veselský kouč Vratislav Chaloupka. Toužil po něm celou zimní přestávku. Oslovil řadu adeptů. Výsledek? Nulový.

„Záchrana bude těžká,“ ví proto Chaloupka.

„Sehnat střelce je velmi složité,“ tvrdí také Lejsal. „Českému fotbalu takoví hráči naprosto chybí. Je u nás strašně málo útočníků, kteří si ve vápně dokáží poradit s míčem a dát branku.“

Pro gólmany jsou hrozbou zejména silové typy forvardů. Bourač, který jde důrazně za cílem. „Takoví mají dobrou střelu i hlavičku. Troufám si říct, že jich na okresních trávnicích běhá několik,“ dodává Pelíšek na závěr.

Napříč soutěžemi. Hodonínský deník představuje obávané střelce

Dalibor Koštuřík
Mutěnice, MSFL

Patří mezi tradiční kanonýry. Má řadu zkušeností z vyšších soutěží. Prošel Ratíškovicemi, Slováckem, Fulnekem a Mutěnicemi. Je rychlý, dynamický, vyhrává osobní souboje. Bojovník, který občas nepromění vyloženou šanci. Někdy se naopak trefí ze všeho. V zakončení mu stále chybí více klidu. Kdyby ho měl, hraje ligu.

Tomáš Režný
Šardice, Divize

Rychlý a dravý útočník z Hané.. Neuvěřitelný bojovník menšího vzrůstu si šanci dokáže sám připravit, někdy hledá i lépe postaveného spoluhráče. Je technicky mimořádně zdatný, na trávníku hýří pohybem a aktivitou. Má velké sebevědomí. Když zapracuje na koncovce, bude z něj mimořádně nebezpečný útočník.

Petr Kohůt
Velká n. V., Krajský přebor

Sniper z Horňácka patří dlouho mezi obávané útočníky. Má neuvěřitelný čich na góly. Branku dá téměř ze všeho. Dvě třetiny zápasu na trávníku potuluje, pak dostane míč a hned skóruje. Jeho střelecká bilance je úctyhodná. Obránci podobné typy útočníků přímo nesnášejí. Kohůt, který se snad narodil v pokutovém území, patří do vyšší soutěže.

Ondřej Zýbal
Vracov, 1. A třída

Talent od pána Boha. Hračička, střelec k pohlídání i těžko zkrotitelný bohém. Zýbal patří mezi největší talenty okresního fotbalu. Pokud má den, vyjde mu všechno. Když mu obránci dokáží otrávit zápas, fotbal ho přestane bavit a rozptyluje se zbytečnostmi. Jinak skvělý fotbalista, který rozhodně má parametry útočníka třetiligové úrovně.

Radek Homola
Starý Poddvorov, 1. B třída

Dlouho se fotbalem bavil v dresu Nesytu. Pak zazářil v Ratíškovicích. Má něuvěřitelnou akceleraci, tvrdou střelu i skvělou techniku. Ve Starém Poddvorově sází na jeho hravost, spontánnost. Soupeři nikdy nevědí, co následující vteřiny udělá. Trošku mu chybí disciplína. Je jako Štajner, taky má rád pivo.

Luděk Urbánek
Mikulčice, okresní přebor

Osobnost okresního přeboru. V Ratíškovicích hrával druhou ligu, na pravé straně zálohy či obrany byl k neudržení. Je rychlý, má skvělou techniku. Doma v Mikulčicích nastupuje ve středu zálohy. Tvoří hru, je nebezpečný a má obrovské zkušenosti. V tymu je ústřední postavou. Deset branek z šestnácti zápasů je na středové hráče hodně.