„Dostal jsem od klubu nabídku a přijal jsem ji, vracím se domů. Půjde o něco nového. Dosud jsem trénoval jen muže, teď mě čeká práce s mladými,“ říká Viktor Linhart.

Bývalému hráči Šardic a Bzence se za čtyři roky povedlo dostat celek z Břeclavska do I.A třídy, kde v aktuálním ročníku málem zaznamenal postup o další patro výš. „Když jsem přicházel do Krumvíře, říkal jsem klukům, že je nejdu učit fotbal. Na to už je mezi dospělými pozdě. Role trenéra mezi muži spočívá především ve stanovení taktiky. U mladých, kterým se teď budu věnovat, je přeci jen větší možnost něco je naučit. Jsem zvědavý, jaký zaznamenají pokrok,“ pravil Linhart.

Úspěšný kouč je součástí velké obměny trenérů u hodonínské mládeže. V klubu po sestupu z Moravskoslezské ligy staršího dorostu nečekaně skončil Mario Rossi, novým vedoucím sportovního centra mládeže se stal jeho kolega Jiří Pecha, který společně s Ivanem Šerfözöm v dorostenecké divizi povede tým do sedmnácti let.

Právě k mladšímu dorostu přichází také Linhart, jenž bude spolupracovat s parťákem Lukášem Fojtíkem. Bývalý Rossiho asistent se k trénování vrací po několika letech.

Starší dorostence Hodonína v nadcházejícím soutěžním ročníku povedou Radomír Víšek s dalším navrátilcem, Davidem Pazderou a Ivan Staňo s Janem Ševelou. „Každý klub v jeho historii potkávají slavné, ale i krizové momenty a je zajímavé sledovat, jak se s tím kdo dokáže poprat. Dalo by se říct, že my jsme v současné době s naším dorostem prohráli jednu důležitou bitvu, ale rozhodně ne celou válku,“ říká sportovní ředitel FK Hodonín Michal Bíza.

Podle známého mládežnického kouče není sestup dorostenců do divize sportovní tragédií. „Všichni jsme zůstali naživu. Teď musíme napnout veškerou snahu k tomu, abychom vytvořili maximální úsilí pro návrat tam, kam patříme. K tomuto kroku je ovšem potřeba prokázat charakter,“ prohlásil Bíza.

Právě morální vlastnosti hráčů i trenérů budou v další sezoně rozhodující. „Moc bych si přál, aby se u nás také našli hráči s takovým charakterem, jako měli Pavel Nedvěd nebo Gianluigi Buffon v roce 2006, kdy Juventus Turín musel nuceně do druhé italské ligy,“ ukazuje příkladné bojovníky Bíza, který záměrně vzpomíná nejlepšího hráče Evropy v roce 2003 a držitele Zlatého míče.

„Pavla Nedvěda zmiňuji z mnoha důvodů, ale hlavně pro to, že na tohoto hráče jsme si u nás v Hodoníně mohli téměř sáhnout a neměl by pro nás být jen imaginárním příkladem,“ říká Bíza.

Změny trenérské sestavy ve střediskovém klubu by do budoucna měly přinést ještě lepší výsledky v práci s mládeží. „První důležitý krok se nám už povedl. Máme v týmu trenéry, pro které je právě tato situace výzvou. Všichni chtějí uspět. Teď k nim ještě potřebujeme hráče, kteří umí zabrat, když je nejhůř, když se nedaří. Hráče, kteří umí prokázat charakter. Hráče, kteří neutíkají z boje,“ burcuje Bíza.

Ten věří, že podobnými borci už hodonínský fotbalový klub disponuje. Další naděje chce vedení klubu přivést. „Doufám, že po absolvování náročného tréninkového procesu naši hráči ani v nižší soutěži nic neztratí. Možná právě tato situace nás všechny může sportovně i lidsky posunout hodně dopředu,“ dodává Bíza.

Obsazení trenérských postů u dorostu FK Hodonín pro sezonu 2017/2018Starší dorost A (MSDD): David Pazdera, Radomír Víšek
Starší dorost B (krajský přebor): Ivan Staňo, Jan Ševela
Mladší dorost A (MSDD): Jiří Pecha, Ivan Šerfözö
Mladší dorost B (krajský přebor): Lukáš Fojtík, Viktor Linhart