Letos při valné hromadě TJ Slovan se definitivně rozloučil s oddílovou agendou, stal se řadovým fandou a další sportovní legendou Bzence.

Práci devětasedmdesá­tiletého Jiřího Vítka si váží i krajští funkcionáři, kteří ho společně se třemi činovníky Tišnova ocenili v poločasové přestávce finálového duelu v Brně na Srbské. Dárkový koš a upomínkové předměty Vítkovi předali starostové obou měst Pavel Čejka a Jiří Dospíšil, předseda Jihomoravského krajského fotbalového svazu Pavel Blaha a předseda AFK Tišnov Oldřich Merta. „Hodně si toho považuji, protože už jsem jedno podobné ocenění dostal ve Bzenci před jedním ze zápasů. Od funkcionářů Slovanu jsem obdržel pamětní desku, což mě nesmírně potěšilo," uvedl Jiří Vítek, který si na podobné ceremonie nepotrpí, přesto by dojatý. „Ráno mi volal starosta, že musím v Brně být. Nepočítal jsem s tím, byl jsem hodně překvapený. Na druhé straně mě to potěšilo. Vždyť jsem na tomto stadionu jako dorostenec hrával," řekl Vítek.

Tomu udělali velkou radost i bzenečtí fotbalisté, kteří ve finále Krajského poháru FAČR přehráli Tišnov 5:0. „Mám štěstí, že jsem se toho dožil," usmíval se známý funkcionář. „Raketový nástup byl impozantní," přidal.

Podle Vítka ale nejsou letošní výkony a výsledky Slovanu náhodné. „Je to především dobrá práce trenéra Škodíka, který dal ve Bzenci dohromady silné mužstvo. Kluci jsou dva roky pospolu, vědí o sobě, navíc každý z nich má svoji kvalitu," pronesl.

Devětasedmdesá­tiletý Jiří Vítek se narodil v Lietavské Lůčke. Sportovní kariéru však odstartoval až ve Bzenci, kam se rodina po válce v roce 1945 přestěhovala.

Jako mládežník strávil dvě sezony Brně, kde hrával za Královopolskou fotbal i hokej. Po vojně se do Brna vrátil. Hrával za Rudou Hvězdu B a po roce přešel do Hrušovan u Brna.

Po změně zaměstnání, kdy odešel pracovat do Zlína, se vrátil zpět do Bzence. Aktivní činnost hráče ukončil v roce 1966.

Fotbal ale překvapivě vyměnil za hokej, když byl jmenován mladším trenérem Dukly Hodonín. Po postupu do druhé ligy přijal nabídku trénovat Skalici, kde byl dva roky.

Po návratu ze Slovenska se Vítek vrátil zpět k fotbalu. Ve VTJ Hodonín pracoval jako trenér a funkcionář třiadvacet let. V Hodoníně si známý činovník dokončil kvalifikaci a získal trenérskou licenci druhé třídy jak v hokeji, tak i ve fotbale.

Vítek kromě Dukly Hodonín čtyři roky pracoval jako trenér ve Slovanu Hodonín a dvakrát působil jako trenér v sousedních Mutěnicích, kde má dosud mnoho sportovních přátel.

Po ukončení aktivní činnosti v posádce Hodonín se s rodinou vrátil zpět do Bzence, kde se zapojil do práce pro VTJ Slovan. Spoustu let působil jako sekretář klubu a současně byl i trenérem u prvního mužstva i u mládeže.

„Zaslouží si velký dík od všech funkcionářů, hráčů, diváků, ale i občanů města Bzence, neboť se stal další sportovní legendou klubu TJ Slovan. I vedení města děkuje Jiřímu za jeho celoživotní práci pro sport a jeho lidský přístup," prohlásil bzenecký starosta Pavel Čejka.