„Je to zásluha celého mužstva," říká rodák z brněnské Líšně, který bydlí v Újezdu u Brna a do Dambořic dojíždí na tréninky a zápasy.

Ke klubu si ale vybudoval vztah. Dres Sokola nosil tři roky, po nevydařené sezoně a sestupu do třetí třídy však přehodnotil priority a po dohodě se spoluhráči nabídl vedení klubu, že mužstvo převezme a vrátí ho tam, kam patří. „Viděl jsem v hráčích potenciál, nelíbilo se mi, jak tým funguje. Navíc třetí třída je pro Dambořice nedůstojná soutěž," prohlásil Buchta.

Ten mužstvu vytyčil jasný cíl v podobě návratu do přeboru a za pomoci posil sbíral jednu výhru za druhou.

Už po podzimu bylo jasné, že rozjeté naftaře jenom těžko někdo zastaví. „Kluky jsem připravoval na lepší fotbal. Chtěli jsme víc držet balon a kombinovat. Celou sezonu jsme šli za postupem. Na podzim jsme zvládli důležitý zápas se Šardicemi, hodně nám pomohla i výhra v Čejkovicích, kde jsme dohrávali v deseti lidech," uvedl dambořický kouč. Lídr soutěže i na jaře ve třetí třídě skupině A dominoval a náskok s přibývajícími koly ještě navyšoval. Zatímco v dlouhé zimní přestávce mladý trenér Buchta piloval herní nedostatky, na jaře už systematicky připravoval tým na okresní přebor, kam se naftaři vracejí po roce.

Velký podíl na návratu mají krajánci Karel Půček z Kyjova s Pavlem Ryšánkem ze Slatiny. „Byli to rozdíloví hráči," ví Buchta. „Třeba Pavel se na podzim zranil a moc toho neodehrál, ale fotbalem hodně prošel a jeho zkušenosti jsou znát," chválí mazáka dambořický trenér.

Klíčovými hráči byli i Tomáš Maleňák s Petrem Hovězákem. Pochvalu ale zaslouží i zbytek týmu. V Dambořicích, které o víkendu oslavily výročí osmdesáti let od založení klubu, žádné velké změny neplánují. „Chci navázat na práci, kterou jsme tady začali. Nechci do mužstva příliš zasahovat.

Tým zůstane stejný, pouze z Krumvíře se vrací stoper Milan Dobeš a šanci dostanou dva šikovní dorostenci Martin Gistr s Tomášem Dvorským," informuje Buchta.

Odchovanec brněnské Líšně, kde hrál až do sedmadvaceti let, s mateřským oddílem slavil postup z první A třídy až do divize. Po narození dítěte šel ale na tři roky do Rakouska, odkud se přesunul do Dambořic, kde rovněž prožívá povedenou část sportovní kariéry.

Buchta se nebojí ani vyšší soutěže. „V zimě jsme se utkali se soupeři z okresního přeboru a první B třídy a odehráli s nimi rovnocenné zápasy," připomíná dambořický trenér. „Navíc většina kádru, která postupovala z okresního přeboru dorostu do první krajské třídy, dozrála a je v nejlepších letech," přidává.

I když v nadcházejícím soutěžním ročníku budou kvůli reorganizaci soutěží z okresního přeboru sestupovat minimálně tři týmy, v Dambořicích se pádu o patro níž neobávají. „Chceme hrát do pátého místa," říká kouč staronového účastníka nejvyšší okresní soutěže.

Sokol odstartuje letní přípravu v pátek 15. července. V Dambořicích se budou scházet dvakrát týdně, generálkou na mistrovské boje bude duel prvního kola okresního poháru. Součástí přípravy na novou sezonu bude i tréninkový kemp. „Celý víkend strávíme na hřišti," dodal Buchta.