V sobotu večer si ve Vacenovicích zpříjemnili oslavu 75 let existence fotbalového klubu postupem do druhého kola Krajského poháru JmKFS přes ratíškovický Baník. Domácí nepřichystali svým fanouškům do nové sezony mnoho změn.

Odcházejícího gólmana Miroslava Foltýna vystřídalo duo Marek Jaštík, Martin Synek a trenér Kopl musel řešit náhradu za Marka Příkazského. Hosté se museli vypořádat s odchody Tomáše Vacenovského (Vacenovice) a Lukáše Ňorka (Vracov), ale nakonec zůstal zkušený Pavel Mačuda. Ze šardického dorostu se vrátili Pavel Dobeš a Tomáš Svoboda. Na trenérském postu vystřídal Zdeňka Blahu Cyril Blahůšek.

Zajímavostí derby byl kromě toho, že se oba týmy v mistrovském utkání od sestupu Vacenovic do 1. A nestřetly, i duel Koplů. Petr koučuje Vacenovice a jeho syn nastoupil v útoku Ratíškovic. Také pro Tomáše Vacenovského bylo střetnutí mimořádně zajímavé v tom, že právě přestoupil z Baníku do Vacenovic. Úvodnímu náporu i s pomocí spuštěného automatického zavlažovaní hosté snadno odolali. A naopak v 17. minutě udeřili. Krásné sólo zakončil Radim Kopl, 0:1. Po půlhodině hry zvýšil po nafilmovaném pádu střelce první branky Kopla z penalty Mačuda. Vypadalo to, že je rozhodnuto. Vacenovičtí však nesložili zbraně. Bařákův centr zasáhl v pokutovém území ruku obránce Šebka a kopala se penalta i na druhé straně. Pavel Grufík se nemýlil, 1:2. Do přestávky bylo vyrovnáno. Po Vacenovského rohovém kopu propasíroval míč do ratíškovické sítě Voříšek.

Navštívili jsme

V úvodu druhé půle ukázal své umění hostující gólman Pelíšek, když zlikvidoval šance Voříška a R. Chvátala. Poté na hřišti jiskřilo a přibývalo žlutých karet. Fotbalově se předvedl Mačuda, který pohotově zakončil po Kotáskově rohu.

V závěru vystřídal ve vacenovické brance zraněného Jaštíka Synek. Gól však již nepadl. Přišly na řadu penalty.

První čtyři série střelci kralovali. Své desítky proměnili hostující Toman, Petrů, Svoboda a Dobeš, podobně uspěli domácí P. Chrufík, Voříšek, Mil. Příkazský a R. Chvátal. Rozhodovalo se tedy v páté sérii. Kotásek přestřelil Synkovu branku a exratíškovický Vacenovský nedal Pelíškovi šanci. Postupovaly Vacenovice. Ty se 22. srpna střetnou ve druhém kole se šťastnějším z trojice Rajhrad, Velké Pavlovice nebo Kyjov.

Názory trenérů po utkání:

Petr Kopl (Vacenovice): „Zápas to byl rušný, zajímavý. Myslím si, že remíza odpovídala poměru sil na hřišti a penalty jsou loterií.“

Cyril Blahůšek (Ratíškovice): „Byl to nic moc zápas, střed byl volný. 2:0 jsme vedli, dostali jsme soupeře pomalu na kolena, ale po našich obrovských chybách dokázal vyrovnat. Pak ještě byly šance na obou stranách. Penalty jsou již vabank.“

Sestavy soupeřů:

Mogul Vacenovice: Jaštík (79. Synek) – M. Chvátal, P. Grufík, Vacenovský, R. Chvátal – M. Příkazský, Šťastný, Bařák (60. Jakubíček), R. Příkazský – Nedvěd, Voříšek.

Baník Ratíškovice: Pelíšek – Toman, Šebek, Mačuda (71. Vymyslický), Dobeš – Petrů, Kotásek, Svoboda, Kadlčík (57. Ondra) – Blaha, Kopl. Branky: 43. P. Grufík (p.), 45. Voříšek, rozhodující pen. Vacenovský – 17. Kopl, 30. Mačuda (p.).

ŽK: Jaštík, R. Chvátal – Dobeš, Kotásek, Šebek, Svoboda, Vymyslický, Kopl.

Rozhodčí: Šumšal (D. Němčí) – Jonáš (Ratíškovice), Horehleď (Veselí n/M.).