Přišel dost nečekaně. Ve druhé lize jsou odehraná čtyři kola, přesto vedení FC Hradec Králové neváhalo angažovat další novou tvář. Je jí Milan Válek (narozený 28. října 1982, na ořezu vpravo), který převážnou část hráčské kariéry strávil ve Slovácku. Rychlonohý záložník naposledy působil v Mutěnicích, předním celku MSFL.


Přicházíte v rozjeté soutěži. Jak se všechno upeklo?
Jednání s Hradcem probíhala už během přípravného období. Zájem byl trvalý, vše se podařilo do zdárného konce dotáhnout během minulého týdne.


Proč byla jednání tak zdlouhavá?
V posledním kole minulé sezony jsem si přivodil drobné zranění kolena a do nového působiště jsem chtěl přijít stoprocentně zdravý. V Hradci jsem absolvoval kompletní prohlídku, koleno je nyní v pořádku, takže přestupu už nic nebránilo.


Není žádným tajemstvím, že o vás velmi stál kouč Oldřich Machala, který vás před časem trénoval v Kunovicích. Sehrála tato skutečnost ve vašem rozhodování důležitou roli?
Určitě. Měl jsem i jiné druholigové nabídky a ve hře bylo i zahraniční angažmá. Nabídka z Hradce pro mě však byla ze sportovního hlediska prioritní. Jedná se o klub s ambicemi postoupit do první ligy a také osoba trenéra Machaly sehrála při rozhodování důležitou roli. Vím, co od něho mohu očekávat, stejně tak on ode mě.


Převážnou část kariéry jste strávil ve Slovácku. Prvoligový start však na kontě nemáte. Potvrdilo se ve vašem případě, že to odchovanci mívají hodně těžké?
Něco na tom určitě bude. Ale nechtěl bych se na to vymlouvat. V Uherském Hradišti jsem hrál od dorostu. Po nějakém čase jsem šel do Kunovic, odkud jsem se vrátil zpátky do Slovácka. V té době mě tam chtěl pan Levý. Jenže po návratu to ve Slovácku nabralo trošku jiný směr, než jsem čekal. Trenér Levý byl odvolán a vystřídal ho pan Plíšek. Ten si přivedl snad deset nových hráčů. Vycítil jsem, že příležitost zřejmě nedostanu, a to se potvrdilo.


Pojďme k Hradci. Jaké jsou první dojmy z kabiny?
Měl jsem z toho trošku obavy. To přiznávám. Přestoupit v rozehrané sezoně není zrovna jednoduché. Vše ale proběhlo úplně v pohodě, což mě mile překvapilo. Na nic si nemůžu stěžovat. Dojmy jsou zatím jenom pozitivní.


Dělá vám jakéhosi průvodce Roman Fischer, s nimž jste kdysi hrával v Kunovicích?
Jo, jo. Roman mi s aklimatizací hodně pomáhá.


Poslední rok jste strávil v Mutěnicích, klubu sídlícím v proslulé vinařské oblasti. Přivezl jste spoluhráčům coby zápisné nějakou tu lahvinku kvalitního vína?
(směje se) Zatím jsem jim nic nepřivezl. Momentálně řeším bydlení a věci s tím spojené. Do budoucna s tím ale určitě počítám. U nás je kraj vína a slivovice, kluci nemusejí mít strach, že bych je ošidil.
Zpět ke sportovní stránce. V pátek vás čeká nesmírně těžký zápas na hřišti třetí Jihlavy. Budete už připraven nastoupit?
Jihlava nastartovala sezonu velmi dobře, takže to nebude nic jednoduchého. Přesto věřím, že tam něco uhrajeme. Já samozřejmě připravený budu. O tom, zda dostanu šanci zasáhnout do utkání, rozhoduje samozřejmě trenér. Když přijde, budu se ji snažit využít a podat co nejlepší výkon.