Předseda klubu Petr Kohůt starší na polovině hřiště otvíral připravené lahve šampaňského, hráči se radovali společně s fanoušky, kteří přijeli na opačnou stranu okresu vyzdobeni vlajkami, bubny a trumpetami.

Horňácko bylo o víkendu na nohou, Veličané zvládli klíčový duel sezony a před Krumvířem uhájili první místo. „Pocity jsou krásné. Už jsme to ale dvakrát zažili, takže víme, co máme dělat. Myslím si, že společně s Veselím nad Moravou, Kyjovem, Dubňany nebo Ratíškovicemi patříme mezi top mužstva Hodonínska. Hrajeme to se svými hráči. Myslíme si, že fotbal děláme dobře," prohlásil velický předseda Petr Kohůt starší.

Hráči Kordárny v Lovčicích ustáli nepříjemný tlak i místy až drtivý nápor protivníka. I když hosté od 14. minuty po brance obránce Romana Hály prohrávali, skóre zásluhou proměněné penalty Marka Spaziera srovnali. Míč se do sítě odrazil od pravé tyče. Domácí brankář Lánik neměl proti umístěné ráně nárok.

Velká mohla jít v závěru prvního poločasu do trháku, ale střela Horáka skončila na tyči. „Poslední krok je vždycky nejhorší. Kluci to ale zvládli dobře," pochvaloval si Kohůt starší. „V Lovčicích jsme nehráli nějakého zanďoura, v remízovém utkání jsme byli o něco lepší," přidal známý funkcionář.

Domácí dřeli až do konce, v devíti to ovšem měli složité. Sudí Mayer nejprve poslal po dvou faulech ze hřiště Žáčka, v závěru uviděl červenou kartu i střídající Baťa, který nejprve zbytečně strčil do soupeře v přerušené hře a pak nešťastně šlápl na hostujícího gólmana Sládečka, který v závěru utkání sbíral cenné vteřiny a postupové oslavy o pár minut oddálil. „Šampaňské jsem měl připravené. Věřil jsem tomu, že tady bod uhrajeme," uvedl velický předseda. „Za posledních deset let jsme dvakrát postupovali, takže oslavy máme natrénovány. Víme, o co jde, bude to zase veliké," usmíval se Kohůt.

Podle něj má obří zásluhu na triumfu v první B třídě zkušený kouč Miroslav Hainc. „Domácí trenéři včetně mě byli u mužstva dost dlouho, proto jsme potřebovali trenéra zvenku. Pan Hainc se trénováním posledních dvacet let živil a i u nás pracuje jako profesionál. Dělá to na vyšší úrovni než my," prohlásil šéf Kordárny.

Náročný kouč až doteď sbíral úspěchy výhradně na Slovensku, nyní se dočkal i na Moravě. „Je mi jasné, že jsme nehráli nejlíbivější fotbal. Vím, že některá družstva měla kvalitnější kádr, ale my jsme se před ostatní týmy dostaly díky zkvalitněné organizaci hry. V defenzivě jsme udělali obrovský pokrok," řekl čtyřiašedesátiletý kouč, který nesnáší divoké výsledky a přestřelky. „Fotbalové zápasy by neměly končit 6:4 nebo 7:3. Obranná fáze s tou útočnou musejí být vyvážené," tvrdí.

Hainc navíc patří v krajských soutěží k nejpřísnějším koučům. Kdo nechodí na tréninky, ten ve Velké nehraje. „Spousta hráčů se taky chce chovat jako Coubertin. Pro některé není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, což já neberu. I na vesnici se musí vyhrávat. Lidé nechtějí chodit na prohry. Kdyby divizní Hodonín postoupil, přijde tam o pět set lidí víc," prohlásil Hainc. Ten by měl na Horňácku působit i nadále. S vedením klubu se ale o budoucnosti nebavil. „Chci kádr posílit o dva hráče," pravil kouč Velké. Na Horňácku však budou dál sázet hlavně na odchovance a fotbalisty z okolí. „Žádné převratné změny nebudou. Prostor dostanou dorostenci," dodal Petr Kohůt starší.

1.B třída skupina C, 14. kolo –

FK Lovčice – TJ Kordárna Velká nad Veličkou 1:1 (1:1)

Branky: 14. Roman Hála – 32. Marek Spazier z penalty. Rozhodčí: P. Mayer – Galář, Malík (Hulcký). Červené karty: 79. Michal Žáček, 86. Luděk Baťa (oba Lovčice). Diváci: 100.

---

Čísla mluví jasně. Myslím, že jsme první zaslouženě, říká Spazier

Lovčice – Fotbalisté Velké nad Veličkou našli v letošním ročníku nového střelce. Mužstvo za postupem netáhl osvědčený střelec Petr Kohůt, ale Marek Spazier. Bývalý obránce Šardic, Blatnice a Veselí nad Moravou nastřílel patnáct branek.

„Abych byl upřímný, góly jsem nepočítal. Pro mě bylo hlavní, že jsme vyhrávali," usmíval se na lovčickém pažitu jeden z tahounů Kordárny. Bývalý mládežnický reprezentant si vychutnával druhý postup v kariéře. „Tohoto si považuji víc, než triumfu se Spytihněví v krajském přeboru Zlínska," přiznává šestadvacetiletý fotbalista.

Veličané letos překvapili protivníky organizovanou hrou. Celek z Horňácka nehrál na krásu, ale na body, které sbíral po celou sezonu pravidelně. „Neřekl bych, že nehrajeme dobře. Čísla mluví jasně. Myslím, že jsme první zaslouženě," pronesl Spazier.

Velké se vyhnul útlum i krize, v závěrečném finiši na tom byla lépe než druhý Krumvíř. „ Celá soutěž nám nefandila, nevěřila. Když to řeknu blbě, je jednoduché nakoupit si cizí hráče a postoupit. My jsme to dokázali s odchovanci, dorostenci a kluky z okolí," řekl Marek Spazier.

O tom, že poslední krok bývá nejtěžší, se v sobotu odpoledne přesvědčili i Veličané, kteří se po dopolední výhře Krumvíře v Nikolčicích dostali pod tlak a v Lovčicích museli k uhájení vedoucí pozic urvat alespoň bod, což se jim nakonec podařilo. „Lovčice nás na začátku zatlačily, z převahy ale vytěžily pouze jeden gól. My jsme se brzy otřepali a ještě do přestávky srovnali. V nervózním závěru jsme remízu zkušenostmi uhráli," uvedl Spazier.

Postupové oslavy odstartovaly přímo na hřišti v Lovčicích, odkud se tým vydal na druhou stranu okresu. Na Horňácku se až do ranních hodin pilo a zpívalo. Proudem teklo pivo a hlavně slivovice. „Bude to divoké. Já mám naštěstí týden dovolené, takže to bude dlouhé. Snad se neproberu v jiném okrese," řehtal se Spazier.

První A třídu si už v minulosti zahrál, takže vyšší soutěže se nebojí. „Víme, do čeho jdeme. Na soutěž se těšíme," dodal.