Třetiligové Mutěnice nebudou vzpomínat na letošní podzimní část v dobrém. Ba naopak. Vinaři zažili nejhorší část sezony za poslední roky. S patnácti body se Mutěnice krčí až na čtrnáctém místě tabulky. V zimní přestávce se dají Pod Búdama očekávat velké změny.

„Je to nejhorší sezona, která tu kdy byla. Jsem nespokojený s výsledky, se vším! V úterý máme poradu a bude se dělat radikální řez mužstva. Ten se bude týkat jen hráčů. Trenér zůstává,“ prohlásil po skončení podzimní části prezident klubu Miroslav Jagoš.

Hlavní problém Mutěnic?

„Zranění klíčových opor,“ domnívá se Jagoš. Jeho slova potvrzuje i trenér Peter Vlček. „Problémem byl úzký kádr a velké množství zraněných. Hlavně těch zkušených,“ dodal zklamaný kouč.

Ten se domnívá, že jeho tým doplatil i na odchody klíčových hráčů. Zejména útočníka Válka se nepodařilo plnohodnotně nahradit.
„Dostali jsme se do poháru, se kterým jsme moc nepočítali. To nám také ubralo síly. Při kvalitě současného kádru toho měli někteří kluci dost,“ vysvětluje hlavní příčiny neúspěchu mutěnický lodivod.

Faktem je, že vinaři odehráli nejlepší zápasy podzimu proti těm silnějším. Na pohárový zápas proti ligovým Českým Budějovicím, který Mutěnice vyhrály 4:0, se bude ve vinařské obci ještě dlouho vzpomínat. Pohárové vyřazení přinesla až osmifinálová porážka s Baníkem Ostrava.

Památný zápas se už navždy zapíše zlatým písmem do historie mutěnického fotbalu. Pohárové tažení však hráčům ubralo fyzické i psychické síly.
Fotbalisty Mutěnic nejvíce srážely značně nevyrovnané výkony.

„Je pro mě nepochopitelné, jak se stejní hráči mohou vypnout k výkonu a vyhrát nad týmem z první ligy a neporazit třeba poslední Zábřeh,“ nevěřícně kroutí hlavou prezident klubu.

Se svým nadřízeným souhlasí i trenér Vlček. „Nejvíce se nám samozřejmě povedl pohárový zápas s Budějovicemi. Těch horších zápasů bylo bohužel víc. Ale poslední zápas se Zábřehem byl jeden z těch nejhorších. I když jsme prohráli třeba 1:4 s Olomoucí, ale v tom zápase jsme chtěli, měli jsme i šance. Se Zábřehem jsme si nedokázali vytvořit tlak ani šance. To byl asi nejhorší zápas,“ posteskl si Vlček.

Mutěnice mohou mrzet hlavně domácí ztráty s relativně slabšími soupeři. Těsná porážka s nováčkem z Blanska, remíza s rezervou Zlína i vysoká porážka s béčkem Olomouce.

Vše vyvrcholilo v předehrávaném jarním kole remízou s posledním Zábřehem. Špatný pohyb, váznoucí kombinace a absence bojovnosti. To byl tristní pohled na kdysi špičkové hráče. Adamec, Helísek, Obal a spol. mají na víc. Bohužel se jim ne vždy dařilo své fotbalové umění prodat. „Beru to vždy jako celek. Žádný hráč si neudržel nějakou stabilní formu. To byly spíš takové záblesky,“ připomněl nevyrovnanou výkonnost Vlček.

V Mutěnicích se dají v zimní přestávce očekávat razantní změny. Věrným fotbalovým příznivcům žlutozelených barev nezbývá než doufat, že Pod Búdy přijdou hráči, kteří se budou o výsledek vinařů rvát odhodlaněji než jejich předchůdci.