„Ve fotbale za ty roky došlo ke spoustě změn. Dříve se přestupy hráčů vyřizovaly v Hodoníně, později se jezdilo do Přerova, Olomouce či Brna. Nyní se všechno dělá přes počítače," říká Jan Zachar, který byl za svoji záslužnou činnost oceněn na galavečeru nejúspěšnějších sportovců obce Vnorovy pro rok 2015.

Známý činovník byl v závěru dvouhodinového programu uveden do vnorovské síně slávy. „Těší mě to, ale na druhé straně jsem něco podobného nečekal.

Všechny funkce jsem vždycky dělal s láskou ke sportu, ne pro ocenění," říká Zachar.

K fotbalu se dostal díky synovi, kterého přivedl na hřiště. Od té doby trávil většinu volného času v areálu Agra. Na začátku kariéry pomáhal mládežnickým trenérům jako asistent či vedoucí družstva. „Vypisoval jsem zápisy a dělal všechny věci, které s tím souvisely. A pokud některý z trenérů položil funkci nebo skončil, tak jsem se snažil rozdělit práci tak, abych stíhal i tréninky," vzpomíná Zachar, který se pak nečekaně dostal do čela klubu, když se stal předsedou oddílu a zároveň vykonával i funkci jednatele.

V klubu nepřetržitě působí od roku 1977. Nejprve dělal pokladníka, později vedl mládež jako trenér, byl jednatelem „Zastával jsem všechny funkce, akorát hospodáře jsem nikdy nedělal," směje se.

Jeho hráčská kariéra ale netrvala dlouho. Zachar začal až jako dorostenec, kvůli pracovním povinnostem ale musel brzy skončit. „Pracoval jsem v nepřetržitém provozu a jelikož jsem si neměl s kým měnit šichty, nechal jsem toho," řekl.

I přesto byl zapálený činovník u všeho podstatného, co se v obci na Veselsku za posledních čtyřicet událo. Slavil úspěchy, řešil finance, jednal s hráči i trenéry, klidnil situaci po nepovedených sezonách. Nyní se klub, který dlouho působil v krajské první B třídě, nachází v horším období historie. První mužstvo Vnorov loni sestoupilo z okresního přeboru, pádu se nevyhnulo ani béčko, které však vedení klubu zrušilo. „To mi nevadí, pro to jsem byl už dřív. Držet dva mančafty dospělých v okresních soutěžích je zbytečný přepych. O peníze nešlo, ale hráče jsme na konci sezony složitě sháněli. Museli jsme navíc přehazovat termíny," řekl Zachar.

Letos ovšem nečekaně došlo i na dorost. Chlouba klubu z Veselska se kvůli nedostatku hráčů rozpadla. „Nejvíce mě mrzí, že jsme museli zrušit družstvo dorostu. Zůstalo nám osm kluků, další jsme nemohli sehnat," mrzí Zachara.

Problémy mají ve Vnorovech i s žáky. „Nechápu, že se ve třítisícové obci nenajde jedenáct kluků a musíme hrát sedm plus jedna," kroutí hlavou jednatel Agra, který v minulosti působil i ve Sportovně-technické komisi Okresního fotbalovéhu svazu Hodonín.

Muži Vnorov v současnosti bojují ve třetí třídě skupiny B o návrat do okresního přeboru. Po polovině soutěže jsou třetí za vedoucím Lipovem a druhými Žeravicemi. Na vyšší třídu ovšem pomýšlejí i ve Vlkoši a Žádovicích.

Boj o postup tak bude až do konce napínavý. „Třetí třída je pro nás málo," říká Zachar. „Vadí mi, když okresní přebor hrají ještě menší obce, než jsme my. A to ani nemají mládež," dodal.