Mutěnice neodchází z velkého fotbalu kvůli finančním problémům jako řada jiných fotbalových oddílů. „Mutěnický klub je zabezpečený a má podporu sponzorů i obce. Jenomže si neumíme sami vypěstovat mládež, a na trhu není dostatek kvalitních hráčů. Navíc ani prvoligové týmy už moc nechtějí uvolňovat své fotbalisty na hostování. Prostě nejdou sehnat, a to je pravý důvod, proč odstupujeme,“ řekl prezident FK Mutěnice Miroslav Jagoš.

Ten stál u mutěnických postupů již od krajských soutěží. Nakonec je v roce 2006 dotáhl až do MSFL. Tam Mutěnice vydržely čtyři sezony. V té první dokonce dýchaly na záda postupujícímu Fulneku. Od srpna ale budou hrát úplně jinou soutěž. „I.A třída bude podle mých předpokladů pro okres Hodonín prestižní soutěž. Bude tam Podluží, Kyjov, Ratíškovice, Vacenovice a Mutěnice. Samé zajímavé utkání, samé derby. Očekávám diváky, očekávám atmosféru,“ objasnil rozhodnutí majitel klubu.

Letos skončil mutěnický tým v MSFL na třináctém místě, což je určitě vzhledem k šířce kádru slušný úspěch. „Jsem spokojený. Svého cíle jsme dosáhli, zachránili jsme se ve třetí lize. S posledními výkony mužstva jsem byl maximálně spokojený,“ smekl před hráči ve žlutozeleném Jagoš.

Podobný názor má i slovenský trenér třetiligisty. „Chci poděkovat všem hráčům. Protože s tak úzkým kádrem, který čítá dvanáct bojovníků, jsme dokázali takový malý zázrak, zachránit třetí ligu,“ pochválil svěřence Peter Vlček, který ještě jako hráč s Mutěnicemi vyhrál divizi.

Jeho hlavní prací v závěru sezony bylo namotivování jedenáctky na zápas. „Bylo strašně těžké hráče motivovat k poslednímu zápasu. Kluci totiž dopředu věděli, že i v případě výhry se v Mutěnicích třetí liga hrát nebude,“ potvrdil Vlček. Pod Búdama se s MSFL rozloučili výhrou nad Uničovem 2:1.

Samotní hráči byli v závěru sezony pod menším tlakem, než bývá obvyklé, když se tým zachraňuje. „Určitě jsme byli v pohodě a víc v klidu. Šli jsme do těch posledních zápasů s tím, že jsme mysleli hlavně na výhru,“ řekl dlouholetý mutěnický kanonýr Dalibor Koštuřík.

V nové sezoně budou muset Pod Búdama oželet atmosféru pohárových zápasů, kdy tam přijelo ligové Brno, Budějovice nebo ostravský Baník. „Tak trochu to zamrzí, ale těch diváků zase tolik nepřišlo. Dorazilo šest, sedm set diváků. Čekal jsem daleko víc, pokud k nám přijel takový atraktivní soupeř. Fotbal asi netáhne,“ posteskl si šéf mutěnického klubu, který ale na druhou stranu věří, že z okolí by na I.A třídu mohli diváci dorazit. „Na I.B třídu přijde dvě stě padesát, tři sta lidí. Uvidíme, jestli přijdou diváci z okolních dědin. Třeba z Vacenovic, Kyjova a Ratíškovic přijede sto diváků. Z HFK nebo z Uničova nepřijel nikdo,“ konstatoval Jagoš.

Hracím dnem by v Mutěnicích měla být sobota. B–tým, který hrál I.B třídu, se ruší. Pod Búdama zůstane jen jedno družstvo mužů. „Teďka si dáváme čtrnáct dní výdech, a pak budeme řešit i kádr na novou sezonu. Trenérem bude Peťa Zemánek, který si vybere i realizační tým,“ prozradil první muž mutěnického fotbalu.

Mezi fotbalovou veřejností se proslýchalo, že by měli Mutěnice před novou sezonou posílit bývalí tahouni mužstva – Válek s Obalem. „To jsou fámy,“ vyvrátil informace o nových posilách prezident klubu.

V téměř čtyřtisícové vinařské obci myslí i na svůj dorost, který v krajském přeboru skončil dvanáctý. „Teď kvůli tomu budeme mít velké sezení. Chceme i posílit, aby náš dorost hrál v přeboru do prvních pěti míst,“ dodal Miroslav Jagoš.

Paradoxně před deseti lety slavili Mutěničtí postup z I.A třídy. Dvaatřiceti brankami pomohl tehdy do župního přeboru útočník Igor Matůšek, pozdější trenér třetiligisty.

Umístění Mutěnic
2010/11 – I. A třída – ?

2009/10 – MSFL– 13. místo

2008/09 – MSFL – 11. místo

2007/08 – MSFL – 3. místo

2006/07 – MSFL – 2. místo

2005/06 – Divize – 1. místo, postup

2004/05 – Divize – 3. místo

2003/04 – Divize – 2. místo

2002/03 – Divize – 4. místo

2001/02 – Divize – 3. místo

2000/01 – Župní přebor – 1. místo, postup

1999/00 – I. A třída – 1. místo, postup