Jak hodnotíte odvetné pohárové utkání? Určitě jsme byli Liberci důstojnějším soupeřem než na stadionu U Nisy. Souhlasíte?

Podali jsme určitě lepší výkon než v Liberci, ale zápas jsme odehráli spíše z povinnosti. První zápas rozhodl o tom, kdo postoupí dál. Jsme rádi, že je utkání za námi, protože v poslední době máme náročný program. Posledních čtrnáct dní jsme hráli úterý, neděle, středa, neděle, navíc nemáme tak široký kádr jako ligová mužstva. Opravdu toho bylo dost.

Proti Liberci jste ale patřil mezi nejlepší domácí hráče. Svým pohybem jste dělal soupeři značné problémy. Navíc jste se v osmadvacáté minutě blýskl výstavní ránou. Co říkáte na krásný gól?

V ten moment jsem se řídil heslem, že když nevíš co s balonem, tak vystřel (smích). Říkal jsem si, že buď to skončí v síti, nebo to poletí mimo. Nakonec tam balon zapadl.

Gólman Slovanu Hroššo byl absolutně bez šance. Souhlasíte?

Nedávno jsem dal taky pěkný gól. Momentálně střílím branky hlavně z velké dálky.

Dres Slovanu v obou pohárových duelech oblékl i Dzon Delarge, se kterým jste sdílel kabinu v Dunajské Stredě. Jak se vám na rychlonohé Afričana hrálo?

Já jsem trochu starší, takže rychlost už není taková jako když jsem byl mladý (úsměv). Na Dzona jsem měl bohužel smůlu. V Liberci jsem hrál levou obranu a on hrál pravou zálohu, takže jsme se často potkávali. Teď jsem si myslel, že od něj budu mít pokoj, když mě trenér postavil na pravou zálohu. Bohužel pro mě Delarge hrál zase vlevo (smích).

Na utkání se přišly podívat necelé tři stovky diváků. Není to na souboj druholigového týmu s pravidelným účastníkem evropských pohárů málo?

Návštěvu ovlivnil výsledek z prvního zápasu. Vysoká porážka spoustu fanoušků odradila. Navíc se hrálo už ve dvě hodiny, což je pro lidi, kteří byli v práci, dost brzy.

Vedoucí brankou jste jistě udělal radost i novému kouči Ludevítu Grmelovi. Co vůbec říkáte na změnu trenéra?

Všechny nás to hodně překvapilo. Nikdo výměnu trenéra nečekal. Výsledky totiž nebyly zase až tak špatné. Majitel klubu se asi rozhodl po porážce ve Frýdku- Místu a debaklu v Liberci.

Nový trenér působil před několika lety i v Mutěnicích. Setkal jste se s Ludevítem Grmelou Pod Búdama?

Nene, minuli jsme se. Vím, že tam působil, ale on tam byl dříve, já jsem do Mutěnic přišel až v roce 2007.

Co od bývalého kouče Mutěnic a Zbrojovky Brno očekáváte?

Žádné výrazné změny nečekám. Do konce podzimní části schází pouze tři kola. Za poslední dva týdny toho moc nenatrénujeme, takže systém hry se měnit nebude. Na to nebude čas. Snad to bude pro nás nový impuls. Pokud bychom v posledních zápasech uhráli sedm bodů, bylo by to super.

Znojmo je po třinácti kolech s osmnácti body osmé. Tlačí vás vedení zpět do nejvyšší soutěže?

Prvotní cíl to určitě nebyl. Po sestupu se hodně obměnil kádr, po letních změnách jsme nevěděli, co od nové sezony očekávat. První dva venkovní zápasy jsme ale vyhráli a všichni si začali věřit a myslet na postup. Bohužel jsme několikrát klopýtli a nyní ztrácíme na druhé Táborsko osm bodů. Není to moc, ale soupeři už nám odskočili.

Zatímco první ligu jste hráli v Brně, po sestupu jste se vrátili zpět na znojemský stadion. Je velká výhoda, že nemusíte za domácími zápasy dojíždět?

Zdá se mi, že jsme v Brně uhráli minulý podzim více bodů než tady ve Znojmě. Doma se nám zatím moc nedaří. Před vlastním publikem jsme dokázali zdolat pouze Sokolov a pak také Brno. To ale nebyl mistrovský zápas. Venku to není špatné, ale doma se nám tolik nedaří. Kdybychom získali více bodů, tak je to hned lepší.

Liberec jste přivítali na zrekonstruovaném stadionu. Především hlavní tribuna vypadá s novými sedačkami hezky. Máte i nové zázemí?

Pro hráče se toho příliš nezměnilo. Máme nové kabiny i sprchy, ale žádná regenerace tam není. Všechno zůstalo při starém. Každopádně fanoušci si polepšili. Ochozy jsou hezky zpravené.

Vy bydlíte v Brně. Dojíždíte do Znojma pravidelně?

Ano, jsme čtyři, kteří pravidelně dojíždějí. Kromě je to ještě Tomáš Okleštěk, Radek Buchta a Bronislav Stáňa. Ten je ale zraněný a proti Liberci nehrál. Teď se k nám přidá ještě trenér Grmela.

Domů do Radějova se dostanete jak často?

Tak jednou za měsíc. Častěji to bohužel nejde, protože domácí zápasy hráváme v neděli. Teď ale pojedu domů, protože potřebuji vyměnit pneumatiky.

David Helísek

Je český fotbalový záložník hrající za 1. SC Znojmo. S fotbalem začínal v Sokolu Radějov, odkud se přes Jiskru Strážnice dostal do mládežnických výběrů Baníku Ostrava. Později zamířil do Bystřice pod Hostýnem, kde si zahrál Moravskoslezskou fotbalovou ligu. V roce 2004 si jej vytáhly do druhé ligy Kunovice, za které odehrál dvě sezony. Po krachu klubu v roce 2006 odešel do Řecka hrát třetí ligu za Lamia F.C., ovšem už o rok později se stěhoval do Mutěnic hrající MSFL. Zde stihl odehrát dvě sezony a znovu zamířil do zahraničí, tentokrát na Slovensko. V roce 2009 se stal hráčem DAC Dunajská Streda, kde jej na jaře 2011 vedl jako trenér Roman Pivarník. Ve slovenském týmu patřil k oporám týmu. V zimě 2012 si jej Pivarník vybral na testy do Vysočiny Jihlava, kam nakonec přestoupil. Před sezonou 2012/13 odešel hostovat do 1. SC Znojmo, kam v zimě 2013 přestoupil.

Jeho výsostným územím je pravý kraj hřiště, kde je využíván jako záložník, nebo obránce. Sedmnáctého srpna 2013 vstřelil gól v utkání s domácím Jabloncem, zápas skončil divokou remízou 5:5.