Domácí tým nechal hlavního hosta programu, Menšíkovu jedenáctku, uhrát remízu. Tým složený z bývalých ligových hráčů, herců a umělců, hrál na Kyjovsku 5:5.

V Žarošicích ale o výsledky o víkendu opravdu nešlo. Důležitá byla zábava, a té si diváci užili dostatek. Na začátku jara ovšem hráčům, funkcionářům ani věrným příznivcům celku z Kyjovska moc do smíchu nebylo.

Žarošice přišly vinou neoprávněného startu útočníka Petra Sychry o šest bodů a v tabulce se propadly do dolní poloviny. I když se svěřenci trenérů Tibora Zmrzlíka a Zdeňka Žaroského v klidu zachránili, pachuť v podobě nezaplacení členství ve FAČR v ústech většiny zůstala.

„Oslavy trochu kazí aféra s odpočtem bodů. Podle mě byl trest neúměrný. Není možné, abychom za chybu byli čtyřikrát potrestáni. Museli jsme zaplatit pokutu, přišli jsme o šest bodů, Sychra nesměl hrát a navíc vedoucí mužstva Rudolf Svoboda dostal trest," připomněl následky Večeřa.

Pokud by se ale Žarošice nedopustily chyby, skončily by v loňském ročníku první B třídy šesté. „Naštěstí na to Vacenovice přišly už po druhém zápase. Kdyby nám sebrali třeba dvanáct bodů, velmi těžko bychom se zachraňovali," říká Večeřa.

Dlouholetý funkcionář a hlasatel ocenil především práci zkušených trenérů a výkony brankáře Holuba. „V rozhodujících chvílích nás podržel. Jsme rádi, že u nás bude pokračovat dál," pronesl Večeřa.

Žarošice se v posledních dvaceti letech drží v nejnižší krajské soutěži. První B třídu opustily pouze dvakrát. V sezoně 2006–2007 hrály o třídu výš, po dvou letech zase sestoupily až do okresu.

„Můžeme být spokojení. Na to že Žarošice nemají ani jedenáct set obyvatel, máme za sebou slušné výsledky. Snad se nám bude dařit i v budoucnu. Přál bych celému žarošickému fotbalu, aby dalších osmdesát let bylo aspoň takových, jako tomu bylo doposud," pravil dlouholetý činovník.

V Žarošicích ovšem dbají i o areál. „Musím poděkovat výkonnému výboru za to, že dnes máme v Žarošicích takové prostředí. Hřiště má automatickou závlahu. Plánujeme opravu kabin, ale i když to u nás není s penězi zase tak špatné, jsme omezeni financemi," pronesl Večeřa.

Hlavním sponzorem klubu je obec Žarošice. „Pak máme několik menších partnerů, kteří nám pomáhají. Bez jejich finanční pomoci bychom se neobešli. Dnes i klub na okresní úrovni potřebuje každou korunu. V dnešní době je sport o financích, což všichni víme," prohlásil Večeřa.

Ten potvrdil změnu složení realizačního týmu u prvního mužstva. Hlavním koučem zůstává Tibor Zmrzlík, hrajícím asistentem bude Zbyněk Poláček. Mnohem větší starosti má vedení klubu se shánění trenérů u mládeže. „Někteří hráči se nechtějí po skončení kariéry zapojovat do práce. Marně hledáme trenéra k žákům," řekl Večeřa.

Dorost Žarošic se spojil s Archlebovem, který nedá dohromady jedenáct hráčů. „Když nám vyjdou každý rok z dorostu do mužů dva hráči, bude to pro Žarošice úspěch," říká.

Celek z Kyjovska sází v posledních letech hlavně na vlastní odchovance a kluky z okolí. „Nejnižší krajskou soutěž hrajeme s domácími hráči. Na hostování máme pouze Petra Sychru. Ostatní patří nám, i když Stanislav Žaroský, Michal Maroši a Antonín Vrána, nepocházejí ze Žarošic, považujeme je za domácí," pronesl Večeřa.

Oslavy zahájila slavnostní schůze, které byla v Katolickém domě. Zúčastnila se jí asi stovka bývalých hráčů a funkcionářů SK Žarošice. Oceněni fotbalovým svazem a klubem bylo přes tři desítky dlouholetých sportovců.

Mezi nimi nebyl nejznámější odchovanec Zdeněk Farmačka, který odehrál ve Zbrojovce Brno sedm sezon."Vzpomněl si na něj i Miroslav Běťák. Zdeněk má tady chalupu, pravidelně k nám jezdí. Jsme na něj všichni hrdí," pronesl Večeřa.

Oslavy se odpoledne přesunuly. Na trávník nejprve vyběhli domácí žáci, kteří se utkali s Dambořicemi. V hlavním sobotním zápase pak vyzval první tým Menšíkovu jedenáctku.

„V tom týmu je několik bývalých ligových fotbalistů, ke kterým máme blíž. Hraje tam Jan Maroši, který je strýcem našeho hráče," uvedl dlouholetý mluvčí žarošického klubu Rudolf Večeřa. Bývalý zadák Olomouce a Brna do Žarošic nakonec nedorazil. Marošiho ale nahradili jiní. V týmu vedeným Liborem Doškem starším, nastoupil vedle syna legendárního herce Petra Menšíka, také bývalí fotbalisté Petr Janečka, Martin Laporčák, Pavel Kobylka, Vlastimil Sehnal, hokejista Pavel Zubíček, herci Rastislav Sokol, Vladimír Volečko či Petr Štěpán.

Čestný výkop provedla společně s předsedou klubu a starostou obce Václavem Vágnerem také známá herečka Lucie Zedníčková. Exhibiční duel nakonec skončil remízou 5:5. První den zakončila diskotéka.

V neděli se na hřišti ukázali i dorostenci. Ti se utkali s Dambořicemi. Tečku za vydařenými oslavami udělal přátelský duel starých pánů Žarošic s bývalými hráči Slovanu Rosice. „V Rosicích působí náš bývalý hráč Zdeněk Bílek. Máme s nimi dobré vztahy. Naši senioři se Slovanem pravidelně hrávají," pravil Večeřa.

Ten vysvětlil, proč se v Žarošicicíh chodí na fotbal přes dvacet let v neděli dopoledne. „V minulosti musel mít každý klub svého rozhodčího. My jsme ho nemohli sehnat, tak nám lidé ze svazu nabídli, ať hráváme dopoledne. Tak jsme na to kývli a za ty roky se z toho stala taková tradice. Dost lidí se nás na to ptá, ale já si nedovedu představit, že bychom hráli třeba odpoledne. Většina fanoušků to vyhovuje. Jezdí k nám i lidé z okolí," dodal Večeřa.

Oslavy 80 let fotbalu v Žarošicích

Muži: SK Žarošice – Menšíkova jedenáctka 5:5, 6:5 na penalty

Bývalí hráči: SK Žarošice – Slovan Rosice 5:5, 5:4 na penalty

Dorost: SK Žarošice – Sokol Dambořice 5:4

Žáci: SK Žarošice – Sokol Dambořice 3:3