Další díly seriálu
Hasiči naleznete ZDE

Tak takový kuriózní výjezd jako dobrovolní hasiči z Dambořic zažil z jejich kolegů ve své kariéře nejspíš jen málokdo.

Když se totiž v dubnu loňského roku ženil starosta sboru Petr Hanák a jednotka spolu s výborem byla už připravená k přichystání tradiční zkoušky zdatnosti, rozezněl se přesně v pravé poledne obcí pronikavý zvuk sirény.

„Všichni si nejdřív mysleli, že je to houkání na počest novomanželů. Vzápětí se ale zjistilo, že byl skutečně hlášený požár, a hasičská výjezdní jednotka se tak od svatebního veselí musela přesunout rovnou k hašení ohně,“ vzpomíná na nezapomenutelný zážitek velitel jednotky Viktor Kratochvíl.

Pomáhají u povodní

I když loni zaznamenali dambořičtí dobrovolní hasiči naštěstí jen čtyři výjezdy, v obci, s jejíž vedením mají podle velitele jednotky velmi dobré vztahy, jichž si hasiči velmi považují, rozhodně v Dambořicích nezahálejí.

Když je potřeba, jsou vždy nápomocní při různých pohromách, jako jsou především záplavy a povodně. Ke 120. výročí založení sboru jim totiž před třemi lety obec zakoupila nové hasičské auto TATRA CAS 24.

Kromě toho sbor dobrovolných hasičů v Dambořicích vlastní a užívá také dopravní vozidlo LDV. „Je to vůbec první vozidlo sloužící hasičům v republice,“ pochlubil se za celý sbor velitel jednotky Viktor Kratochvíl. Dobráci z Dambořic pomáhají ale především při pořádání nejrůznějších společenských akcí. A rozhodně nezkazí žádnou legraci.


„Už tradičně pořádají hasiči Ostatkovou zábavu s pochováváním basy. Letos vychází na třináctého února,“ srdečně zve na akci Viktor Kratochvíl.

Každoročně ale hasiči v Dambořicích oslavují také svátek sv. Floriána, patrona hasičů.

Samostatnou a neméně záslužnou kapitolou je ale určitě práce s dětmi a mládeží.

„O prázdninách jezdí děcka z celého okrsku na letní tábor, na Den dětí si každoročně mohou vyzkoušet hasičskou techniku a mimo toho se mohou zúčastnit i hry Plamen,“ vybral jen zlomek z toho, jak se dobrovolní hasiči věnují dambořickým dětem, Kratochvíl.

Soutěže i zabijačka

Jak ale neopomněl, během celého roku se úspěšně účastní soutěží v několika kategoriích v rámci okrsku.

„Dětem se věnujeme i mimo hasiče. Jezdíme na plavání, na výlety, krmíme zvěř, pořádáme pro ně drakiádu,“ doplnil ještě velitel jednotky hasičů.

Za trpělivost a podporu děkuje Viktor Kratochvíl především rodinným příslušníkům hasičů.

Ti totiž také kromě toho pořádají dvakrát ročně veřejnou zabijačku a v létě posezení pro hasiče a jejich rodiny.

Sbor dobrovolných hasičů v Dambořicích vznikl v roce 1887.

Tehdy měl pouhých dvaadvacet členů a jeho prvním starostou byl Jakub Horák.

Dnes čítá dobrovolný sbor v Dambořicích kolem sedmdesáti členů, z nichž více než třetinu tvoří ženy.

Dětí a mladých od šesti do osmnácti let pracuje ve sboru celkem jednatřicet.

Vážení čtenáři, seriál Hasiči najdete také v tištěné podobě každý čtvrtek v Hodonínském deníku Rovnost