Už přes dva roky ale v Louce funguje obnovený hasičský sbor. A ne ledajaký. Z původních pěti znovuzakladatelů se rozrostl a v dnešní době už má sedmnáct členů. „Sbor není úplně původní. Vznikl na popud starostky, která za námi přišla s tím, jestli bychom nedali dohromady hasičskou hlídku,“ vzpomíná na začátky sboru jeho starosta Vlastimil Horák.

Podle něj se mezi hasiči v Louce sešla dobrá a pracovitá parta lidí. A právě tato kombinace se hodila při rekonstrukci nové hasičské zbrojnice.

Sbor totiž získal holé prostory v obecní novostavbě, kterou bylo potřeba kompletně zařídit. Na hasiče tak v počátcích místo boje s plameny čekalo položení dlažby, výroba dřevěného zábradlí nebo zařizování zasedací místnosti. „Dostali jsme dotaci, kterou jsme využili. S pár věcmi nám pomohly firmy. Z osmdesáti procent jsme ale všechno dělali vlastními silami spolu se zaměstnanci obce,“ popisuje Horák. A právě soudržnost kolegů ve sboru si jeho starosta pochvaluje. „Nemůžu kluky pochválit jako jednotlivce, zasloužili se všichni. Dali se do kupy jako parta, což se mi líbilo,“ poukazuje Horák.

Dnes už na zbrojnici chybí dodělat jen garáž a pár drobností. Hasiči mají k využití šatnu, menší zázemí pro administrativní věci a společenskou místnost. Do budoucna by ale chtěli rozšířit jak počet využitých prostor ve zbrojnici, tak i své řady. Hasičskému potěru i dívkám se totiž kvůli nedostatku času zatím nemohli věnovat.

„Zájem ze strany dětí je. Protože jsme ale dávali do kupy hasičárnu, tak jsme děti nechtěli, protože jsme neměli místo, kde bychom s nimi pracovali a ani čas,“ řekl Horák.

Právě to by se ale mělo brzy změnit. V jedné zatím nevyužitých místností by chtěli loučtí hasiči do budoucna udělat společenskou místnost pro mladé požárníky.

„Máme tu osm dětí, které mají zájem a stejný počet děvčat, které by se rády staly dobrovolnými hasičkami. Těm bychom chtěli udělat nějakou zasedačku, kde mi měli nějaké zázemí se stolním tenisem,“ zamyslel se starosta sboru.

Dobrovolní hasiči z Louky se řadí do páté kategorie, jejich výjezdy jsou omezeny pouze na příslušnou obec. Letos ale zastali velký kus práce, když na jaře odstraňovali následky přívalových dešťů.