Další díly seriálu Hasiči naleznete ZDE

Veličtí hasiči letos slaví již sto třicet let existence. „V měsíci říjnu 1880, při nedělním posezení v hostinci Na staré poště, dal Dr. Karel Baar návrh, který již delší dobu v jeho mysli klíčil, a to založit ve Velké sbor dobrovolných hasičů,“ líčí počátky spolku web SDH Velká nad Veličkou.

Tato myšlenka padla na úrodnou horňáckou půdu, uchytila se a již sto třicet let žije. „Sbor se snažil jít vždy s duchem času a zaváděl novější a dokonalejší formy ve službě hasičské. Vždy se objevili noví členové, kteří se nebáli vzít na sebe odpovědnost a znovu pozvednout celý sbor a pokračovat v práci předchůdců,“ pokračuje kronikář na stejných webových stránkách.

Nyní má velický sbor dobrovolných hasičů přes padesát členů, a to od žáků první, druhé třídy základní školy až po šestadevadesá­tiletého Martina Petříka, který ještě v současnosti chodí schůze.

Chloubou Horňácka je velická zásahová jednotka, která má mít dvanáct členů. „Jsme zařazeni do skupiny JPO 2. Takže nás volají k požárům nejen ve Velké, ale i v ostatních obcích Horňácka. Ale zasahujeme i mimo náš region, dokonce bychom mohli vyjet k požáru na Slovensku,“ nastínil široký záběr jednotky její velitel Pavel Tomčala.

Zásahová jednotka si na nedostatek práce nemůže ztěžovat. Jen po Novém roku zasahovala i u velké požáru v Lipově, kde začátkem ledna vzplála celá střecha rodinného domku.„Minulou sobotu jsme vyjížděli k požáru garáže v Louce,“ připomněl poslední zásah Tomčala.

Hasiči ve Velké však nebojují jen s plameny, ale i s časem. „Máme celkem úspěšné kluky v požárním sportu. Krom toho, že startují v okresní Grand prix, tak vyhráli i závod v Senici. Tam porazili jak domácí slovenské týmy, tak Rakušany,“ popsal jeden z úspěchů SDH velitel zásahovky. Veličané také pořádají koncem srpna závod O putovní pohár starosty obce.

Základem pro budoucnost je ale i dobrá práce s mládeží. „Máme tady šikovné děcka a dorostence. Krom požárního sportu s nimi míváme také různá posezení,“ podotkl Tomčala. Pro mladé hasiče Veličané pořádají v březnu soutěž Velická hala.

Místní hasiči se také podílejí na kulturní programu centra Horňácka. „Pořádáme Hasičského Silvestra a Hasičský ples, který je zrovna tuto sobotu. Taky pomáháme při pořádání Horňáckých slavnosti a Ozvěn Horňácka,“ vyjmenovává Pavel Tomčala.

Toho si je vědoma i místní radnice. „Naši hasiči jsou velice činnou složkou obce. Jsme rádi, že je máme,“ dodal starosta Velké Jiří Pšurný.

Dobře funguje také spolupráce s jednotkou SDH Kordárny, jejíž někteří členové jsou i ve sboru Velké.

Vážení čtenáři, seriál Hasiči najdete také v tištěné podobě každý čtvrtek v Hodonínském deníku Rovnost