Zprávy o něm se z dob Rakouska–Uherska nedochovaly téměř žádné.

Jeho činnost utlumila také první světová válka. Tehdy totiž většina práceschopných mužů, tedy i členů sboru, musela nastoupit na frontu.

Dnes jsou dobráci z Dolních Bojanovic v první linii znovu. Jsou totiž jednou ze čtyř jednotek, která i přes svou letitou techniku spadá do prvního stupně poplachového plánu pro Hodonín. Dojde–li k nějaké mimořádné události, je sedmnáctičlenná zásahová jednotka na ráně jako první.

„To znamená, že spolu se dvěma jednotkami profíků z Hodonína a jednotkou jeho dobrovolných hasičů vyjíždíme k zásahům i do Hodonína,“ vysvětlil sedmadvacetiletý velitel bojanovické jednotky Petr Bohun.

Přestože dvě hasičská auta ve vlastnictví sboru už docela hodně pamatují, hodonínští profíci na ně prý nedají dopustit.

„Jsou kolikrát šťastní za každou ruku. Hlavně ale za vodu. Naše skoro čtyřicet let stará cisternová stříkačka má totiž na rozdíl od některých moderních nádrž na tři a půl tisíce litrů vody,“ vysvětlil velitel, proč na ni nedají nikde dopustit.

Naposled tomu tak bylo při hašení velkého požáru na Nesytu, který prý vypadal zprvu podle smsky z operačního docela nevinně.

Cisternovou stříkačku Škoda 706 RTAP koupili kdysi od hasičů z hodonínské elektrárny za šrotovné.

Přesto by u dobrovolných hasičů v Dolních Bojanovicích byli rádi, kdyby v příštím roce vyšel jejich plán na koupi nové.

„Když už jezdíme do toho Hodonína, docela by se nám hodila,“ pousmál se Petr Bohun. Pomáhá jim v tom prý i bojanovický starosta, který se už pokouší vyjednat dotace na kraji a penízky na potřebnou techniku přidá nějaké i z obecního rozpočtu.

„Takové moderní hasičské auto stojí totiž i sedm milionů,“ povzdechl si muž, který své jednotce velí od jednadvaceti let. Dříve se prý podle něho tradovalo, že dobrovolní hasiči jsou jen party výpitků. „Dnes je činnost dobrovolných hasičských jednotek v okrese Hodonín na špičkové úrovni,“ domnívá se velitel té z Dolních Bojanovic.

Ten je také rád, že i společenská prestiž této dříve nedoceněné, ba podceňované profese, jde postupem času nahoru.