Hovoranští hasiči se pyšní bohatou minulostí, stříkačkou Stratil z roku 1936 i novou hasičskou zbrojnicí. Přesto jim většina ostatních okresních sborů závidí něco jiného .

V Hovoranech loni v březnu založili družstvo žen – Dřím team. A svým mužským kolegům ostudu rozhodně nedělají. „Je to naše chlouba,“ říká na adresu ženského družstva starosta hovoranských hasičů Jaroslav Zahrádka.

Celkem má hovoranský sbor, který byl založen 8. srpna 1875 a patří mezi nejstarší české sbory, přes stovku členů. „Pohybuje se to kolem 110. Z toho je asi třicet žen,“ sdělil Zahrádka.

Ten potvrdil, že v Hovoranech je o hasičinu mezi dětmi velký zájem. „O mládež nouzi nemáme. Teď to musíme dokonce korigovat, protože máme hodně dětí,“ uvedl Zahrádka. V příštím roce by mělo v Hovoranech dokonce vzniknout další družstvo. „Formuje se tady družstvo nejmenších. Ti by měli v příštím roce začít závodit,“ pronesl Zahrádka.

Hasičská činnost ale samozřejmě není jen požární sport. Ve sboru funguje i zásahová jednotka, která čítá osmnáct členů. „Dříve nás bylo patnáct a někdy jsme si připadali jako profesionální hasiči, protože jsme zasahovali třeba třikrát týdně,“ řekl Zahrádka.

Od roku 1997 byla zásahová jednotka sboru zařazena do JPO II. Před třemi lety přešla pod JPO III. Úkolem jednotky je zasahovat v katastru sedmi přilehlých obcí s výjezdem do deseti minut od zaznění sirény.

Hovoranští hasiči však pomáhají spoluobčanům bojovat i s dalšími živly. „Poslání hasiče je pomáhat lidem v nouzi. Třeba v roce 1995 jsme měli v Hovoranech povodeň,“ sdělil Zahrádka.

Hovorany se devět let chlubí novou hasičskou zbrojnicí. „Sboru byla předána do užívání v srpnu 2000 při příležitosti 125 let od založení sboru. Zbrojnice se stala důležitým místem pro výcvik hasičů, schůzky výboru, rodinných oslav, ale také místem pro setkávání mladých,“ řekl Zahrádka.

Finanční situaci si členové sboru vylepšují každoročním sběrem želeného šrotu. „Na něj máme v obci monopol, protože to nikdo nechce dělat,“ usmívá se Zahrádka.

Sbor dobrovolných hasičů v Hovoranech je již po několik desítek let nositelem národopisných zvyků. „Většina dětí je i v národopisném souboru Hovoranský potůček, který vznikl před třemi lety,“ oznámil starosta.

Hasiči v Hovoranech si ale umí i odpočinout. „Jezdíme na muzikál, do divadla a na různé výlety. Pro děti pořádáme soustředění. Kde je činnost, tam musí být i odpočinek,“ míní Zahrádka.

Hovoranští hasiči prožívají povedené období. „Máme vynikající spolupráci s obecním úřadem. Fungují výjezdy i činnost. Momentálně je to rozjeté dobře. Navíc nás příští rok čeká oslava 135. let do založení sboru a deset let od postavení hasičárny,“ zakončil krátké povídání Zahrádka.