„Největší popud k obnově dala starostka obce Anna Černobýlová, která potřebovala zásahovou jednotku. V té době se dali dohromady mladí lidé a začali sbor obnovovat,“ vzpomněl Ňorek.

V době, kdy starosta sboru jednotku přebíral, byla podle jeho slov na velmi špatné úrovni a tehdejší členové už o fungování sboru neměli velký zájem. „Rok a půl dokonce sbor nefungoval vůbec,“ uvedl Ňorek.

Nová zbrojnice

Za deset let se však odvedlo kus práce, a to jak v hasičském sportu, tak i na hasičské zbrojnici. Ta se po více než třiceti letech, v roce 2007, dočkala kompletní rekonstrukce, která skončila vloni. Dnes už je téměř dokončeno také zázemí zbrojnice. „Ta byla naposledy přestavěna v roce 1970, od té doby se dělaly jen menší údržbové práce. Ke 120. výročí sboru se zbrojnice jen natřela. Dostala alespoň nový kabát,“ řekl starosta sboru.

Úspěchy slaví dobrovolní hasiči z Hrubé Vrbky i na poli soutěžním. V současnosti za obec soutěží dva týmy dobrovolných hasičů a hasiček. „Úspěchy jsou každý rok jiné. Dva roky zpátky jsme například dosáhli vrcholu. Ženy jsou pak rok od roku lepší, v roce 2008 vyhrály Disgrafik Grand Prix ligu Hodonína,“ zhodnotil Ňorek a doplnil, že celkově se lepší všechny týmy.

Se svými svěřenci ročně objede až pětadvacítku soutěží. Děvčata jsou pak podle něj důslednější na přípravu. „Mají trénink hodinu a půl a opravdu se mu věnují. Prázdniny také využívají na zvýšené tréninky,“ uvedl starosta sboru. K pravidelnému tréninku se pak hasiči i hasičky schází každý pátek.

Ještě v loňském roce měli dobrovolní hasiči z Hrubé Vrbky dvaašedesát členů. Letos se jejich počet nejspíš sníží na pětačtyřicet, a to včetně dorostu. „Ke konci roku jsme museli schválit vnitřní řád a někteří sami usoudili, že na sbor už nemají tolik času,“ odkryl starosta.

K zásahům pak vyjíždí na dvacítku z hasičů, jejichž věkový je u sboru Hrubé Vrbky velmi nízký-pouhých dvacet let. „K zásahu mohou vyjíždět pouze osoby starší osmnácti let,“ uzavřel Ňorek.

Před dvěma lety se ve Sboru dobrovolných hasičů v Hrubé Vrbce obnovilo hasičské žactvo.