Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

„Oficiální linie požárního útoku byla poklidná, fádní, a tak se začalo s úpravami. Vše se podstatně zrychlilo a začalo táhnout více lidí. Postupem času v různých regionech vyrostly kvalitní mančafty,“ nastínil vývoj disciplíny Pavel Bábík z vacenovického SDH. Ale ty ve svém okolí neměly s kým soutěžit. Do této pozice se dostali i vacenovičtí „dobráci“. „Hledaly se cesty, jak by si tyto mančafty spolu zasoutěžily. Někdy ve dvaadevadesátém vznikla Velká cena republiky. To byl takový prapředek extraligy. S tím, že myšlenka byla dobrá, ale špatně realizovaná,“ připomněl Bábík.

Po pár fiascích na Velkých cenách se lídři těchto špičkových týmů sešli a domluvili se na tom, že ustaví vlastní soutěž. To byl vznik extraligy.

„Její základ vznikl v Prušánkách. Abych to měl blízko, tak jsem je pozval ke kamarádovi do sklepa. Tam jsme domluvili pevné pravidla. Nultý ročník se po celé republice setkal s ohromným ohlasem,“ konstatoval jeden ze zakladatelů soutěže. Extraliga je v současnosti největší a nejprestižnější soutěž v požární útoku. „To se potvrdilo i na hasičské olympiádě v Ostravě, kde měla extraliga exhibici. Zahraniční návštěvníci byli nadšení z provedení. Byli jak Alenka v říši divů z toho, co se dá z požárním útokem udělat,“ uzavřel Pavel Bábík.

Do extraligy se zapojilo na dvě stě sedmdesát mančaftů.