„Mirek je dobrý a svědomitý kluk. Co se mu řekne, to udělá. Je to takový náš talisman,“ pravil starosta Sboru dobrovolných hasičů Ratíškovice Petr Nedvědický, který nedá na nejoblíbenějšího člena sboru dopustit. „Když někde hoří, tak je mezi prvními u hasičské zbrojnice. Před každým výjezdem mu říkáme, aby ji pohlídal. A on vždycky čeká, než se vrátíme. Mirek bohužel nemůže být u zásahové jednotky. Kdyby se mu totiž něco stalo, byl by z toho velký průšvih,“ říká Nedvědický.

Ten spolu se svými kolegy udělal v loňském roce Hrbáčkovi velkou radost. „Ke čtyřicátým narozeninám jsme mu koupili parádní uniformu. Byl nadšený,“ uvedl šéf ratíškovických hasičů.

Dobrovolný sbor hasičský byl v Ratíškovicích založen roku 1889. Letos tudíž oslaví jubileum. „Výročí oslavíme v polovině srpna. Při té příležitosti vyměníme v naší zbrojnici okna,“ sdělil starosta sboru.

Hasičská zbrojnice byla do oficiálního užívání předána 20. července 1964, kdy se konaly také oslavy 75. výročí založení sboru. Ve své době patřila k největším v okrese a svému účelu slouží dodnes.

O devět let později žák Stanislav Vyhňák utrpěl při požární hlídce mládeže smrtelný úraz. Když se snažil uhasit začínající požár, zasáhl ho proud ze spadlého drátu vysokého napětí. In memoriam obdržel vyznamenání „Za statečnost“. Rok poté – 17. června 1973, se koná rok co rok na jeho počest dětská soutěž „Memoriál Standy Vyhňáka“. Probíhá vždy v červencovou neděli a později se k ní přidala soutěž mužů „O putovní pohár obce“.

V současné době Sbor dobrovolných hasičů v Ratíškovicích pod vedením starosty Petra Nedvědického čítá sto jedna členů. Kromě šestasedmdesáti dospělých má i pětadvacet dětí. Vždy podávají dobré výsledky – ať už při hašení požárů nebo na různých soutěžích, a tím se řadí mezi nejlepší sbory v okrese. „Hrajeme různé fotbalové turnaje, amatérskou kuželkářskou ligu, pořádáme ples a jiné akce,“ vyjmenoval Nedvědický.

Ratíškovičtí hasiči zaznamenali v letošním roce osm výjezdů. Naposledy zasahovali minulý týden v sousedním Rohatci. „Nejhorší případ je každý případ, ke kterému jedete. Jen velmi neradi vzpomínáme na uhořenou ženu ve Vracově a na požár místní junácké klubovny,“ dodal Nedvědický.